Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Američka komora traži da se Priština pridruži Otvorenom Balkanu

Američka komora traži da se Priština pridruži Otvorenom Balkanu
Приштина (Фото EПA-EФE/Valdrin Xhemaj)

Američka komora u Prištini zatražila je od vlade privremenih prištinskih institucija da se tzv. Kosovo pridruži inicijativi Otvoreni Balkan i istovremeno pozdravila dogovor o implementaciji sporazuma o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine postignut 18. marta u Ohridu.

Kako je istakla veruje da će sporazum otvoriti mogućnosti za ekonomski razvoj obe strane, unapređujući razmenu dobara i usluga, prenosi Koha.

„Američka komora ponavlja poziv Vladi Kosova da se pridruži inicijativi Albanije, Severne Makedonije i Srbije za zajedničko regionalno tržište”, navedeno je u saopštenju Komore, prenosi Tanjug.

Kako se navodi, Vašingtonski sporazum potpisan 4. septembra 2020. godine predviđa da će se „obe strane pridružiti 'Mini šengenu', koji su Srbija, Albanija i Severna Makedonija najavile u oktobru 2019. godine i u potpunosti će iskoristiti prednosti iz njega”.

Američka komora je takođe pozvala Beograd i Prištinu da ispoštuju ranije preuzete obaveze za ulaganja u putnu i železničku infrastrukturu, ukazujući da će razvoj saobraćajne infrastrukture omogućiti slobodu kretanja ljudi i robe, kao i slobodu pružanja usluga, čime će se poboljšati mobilnost preduzeća i zaposlenih u Otvorenom Balkanu.

Američka privredna komora u Prištini najavila je da će podržati dalje napore za ekonomsku normalizaciju.

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ratko
Ne moze samoproglasena enklava da bude u ravni sa drzavama koje su u tzv otvorenom balkanu. Za pocetak.
Dara
Kosovo i Metohija su u otvorenom Balkanu, jer su Srbija.
Sтарая пластинка
Jimmy@ Nisu. Okupacija, Jimmy, okupacija. Ali, ničija do zore, ničija. Pitaj Osmanlije, Bečlije, Berlinanje, Briselce...
Jimmy
Dakle nasa policija, vojska i sudstvo su dole prisutni?
Prikaži još odgovora

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.