Osam kandidata za VSS na javnom slušanju u Skupštini
Osam kandidata za istaknute pravnike u Visokom savetu sudstva (VSS) predstavilo se danas na na javnom slušanju u maloj sali Narodne skupštine. Kandidate je najpre pozdravio predsednik parlamenta dr Vladimir Orlić, a zatim su se stručnoj i široj javnosti predstavili pravnici koji su, glasovima Odbora za pravosuđe, ušli u „uži izbor” za članove VSS iz reda istaknutih pravnika.
Naime, Odbor predlaže Narodnoj skupštini dvostruko veći broj kandidata od broja koji se bira, a poslanici bi trebalo da do kraja aprila, dvotrećinskom većinom glasova, izaberu četiri istaknuta pravnika, koji će biti u novom sazivu VSS.
Prva se javnosti predstavila Jelena Vučković, vanredni profesor Pravnog fakulteta u Kragujevcu, zatim Žikica Dronjak, advokat iz Novog Sada, dr Nikola Bodiroga, redovni profesor Pravnog fakulteta u Beogradu, Marina Grbić, diplomirani pravnik iz Beograda, Rastko Brajković, advokat iz Beograda, Aleksandar Popović, diplomirani pravnik iz Beograda, Srđan Stefanović, advokat iz Beograda i dr Nataša Delić, redovni profesor Pravnog fakullteta u Beogradu.
Ono što je zajedničko u izlaganju svih kandidata jeste da Visoki savet sudstva ubuduće treba da ima veću odgovornost i otvorenost prema javnosti u radu, a takođe i aktivnu ulogu u povećanju efikasnoti rada sudija i materijalnog položaja svih zaposlenih u sudovima. Takođe su saglasni u tome da odgovornim i stručnim radom treba vratiti poverenja građana u pravosuđe.
Ukazali su na to da će VSS sam birati sudije i predsednike sudova i upravljati pravosudnim budžetom. Pritom treba da pronađe način da privuče mlade kvalitetne kadrove da se odluče za rad u našem pravosuđu, a ne da odlaze u banke, privatne firme i u inostranstvo.
Javno slušanje je nastavljeno postavljanjem pitanja članova Odbora za pravosuđe i predstavnika stručne javnosti, a posle pauze, u popodnevnim časovima, javnosti će se obratiti osam kandidata za istaknute pravnike u Visokom savetu tužilaštva.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


