Nedelja, 12.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ruska pšenica pobedila na tenderu u Egiptu

Najveći svetski uvoznik žita i dalje se drži sigurnih isporuka iz Rusije
Ruska pšenica pobedila na tenderu u Egiptu
(EPA-EFE/SERGEY KOZLOV)

Egipat će uvesti 600.000 tona pšenice iz Rusije u dve pošiljke u maju nakon završenog međunarodnog tendera koji je organizovao kupac, preneo je Rojters. Kupovina će biti organizovana u dve etape, od po 300.000 tona, i to od 10. maja pa do kraja tog meseca.

U martu je ta agencija izvestila da Rusija nema planove da obustavi svoj izvoz pšenice, ali je želela da osigura da cene poljoprivrednicima budu dovoljno visoke da pokriju troškove, piše „Vrldgrejn”. Predviđa se da će egipatski uvoz u narednoj ekonomskoj godini porasti za oko tri odsto, na 10,8 miliona tona, prema izveštaju Američkog ministarstva poljoprivrede.

Egipat je inače veoma zahtevan trgovac koji diktira stroge uslove i žitarice kupuje preko tendera. Godišnje potrebe u im oko 10 miliona tona, što je oko tri prosečne godišnje proizvodnje u našoj zemlji. Srbija je još 2019. pokrenula proceduru za usaglašavanje fitosanitarnih uslova za izvoz pšenice u tu zemlju. Ministarstvo poljoprivrede je, godinu dana kasnije, obezbedilo i dozvole za izvoz žitarica u Egipat ali nije poznato da li su i koje količine eventualno izvezene preko stranih špeditera, multinacionalnih kompanija koje posluju u Srbiji. Postojalo je i interesovanje za  naš kukuruz i suncokretovo ulje

Do pre zdravstvene krize, Egipat, kao najveći svetski uvoznik žita, najviše je kupovao pšenicu upravo iz Rusije koja je najveći proizvođač, a kada je reč o našem regionu iz Rumunije.

Kako se navodi, Rusija je i kasnije ostala najveći strani snabdevač Egipta pšenicom, obezbedivši im gotovo polovinu potrebnog uvoza pet tokom 2020-21 godine. Ta zemlja, od početka sukoba u Ukrajini, radi na diversifikaciji svojih izvora nabavke žita. Ukrajina je takođe bila značajan dobavljač pšenice za Egipat.

S druge strane, ukrajinske žitarice su i dalje problem država – suseda Ukrajine. Za rod pšenice prognoze su za sada optimistične – očekuje se 131 miliona tona na leto (prošloga leta bilo je 126 miliona tona). I za predstojeću setvu kukuruza raste interesovanje, očekuje se takođe značajno veći rod na jesen i to od 65 miliona tona (prošle sezone je rod bio slab zbog suše – u silosima je bilo samo 52,1 milion tona). Nedavno je objavljeno da postoji obećanje predstavnika Ukrajine da neće izvoziti žitarice i uljarice u Poljsku do žetve ovog leta, piše „Agroinfonet”.

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

kolonija
Putin je od Rusije napravio koloniju, prvo Kine a polako i svih ostalih.
Jovo
"Русија нема планове да обустави свој извоз пшенице, али је желела да осигура да цене пољопривредницима буду довољно високе да покрију трошкове". Daju psenicu budzasto...kao i naftu i gas samo da pokriju troskove...

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.