Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Anđeoski obrazi Hilandara

Dragan Tomanović, viši slikar-restaurator užičkog muzeja, doajen je duhovnog slikarstva. Obavljao je konzervacije i restauracije više od 50 crkava
Anđeoski obrazi Hilandara
(Фото С. Јовичић)

Užice – U poslednjoj nedelji posta, uoči Vaskršnjih praznika, u izložbenom prostoru užičkog Narodnog muzeja Jokanovića kući otvorena je jedinstvena izložba osobene duhovnosti. Sa izloženim portretima hilandarskih monaha, retko viđanih u javnosti, nazvana „Anđeoski obrazi Hilandara”.

Njen autor Dragan Tomanović, viši slikar-restaurator užičkog muzeja, doajen je duhovnog slikarstva. Obavljao je konzervacije i restauracije više od 50 crkava (od isposnice Svetog Save u Kareji i Pećke patrijaršije do Mileševe, Studenice, Kalenića i drugih), a radeći godinu i po na Hilandaru upoznao je monahe i po njihovim fotografijama crtao portrete. Načinio je stotinak tih crteža, 29 sada izložio. Trag je o monasima ostavio, uz to i pobudio pažnju ljubitelja umetnosti i duhovnosti.

„Profesionalno radeći na obnovi, konzervaciji i restauraciji hilandarskih umetnina, zidnog i štafelajnog slikarstva, upoznao sam veliki broj monaha. Oni su anđeoski obrazi, vredni u poslušanjima, duboko u molitvama zagrljeni sa anđelima. Ostala mi je zabeležena njihova rečenica: ’Monasi su obrazi anđeoski’. Otuda naziv izložbe. A oni se nevoljno fotografišu, malo iz nepoverenja, a malo i zato što smisao svog života ne žele kroz fotografiju da obeleže. Izložba je vizuelni osvrt ovog vremena u portretima monaha Hilandara. Tu je i iz drugih svetilišta SPC poneki portret monaha koje sam voleo, imao priliku da popričam s njima i čujem pouke”, zapisao je autor, koji iz svog rada na konzervaciji ikona izdvaja obnovu čudotvornih Kozme i Damjana iz Zočišta, kao i Pećku Krasnicu, čudotvornu ikonu u posebnom tronu Pećke patrijaršije.

Ređaju se na izložbi Tomanovićevi crteži upečatljivih likova: od hilandarskog igumana Metodija, te arhimandrita Arsenija i Stefana Hilandarca do monaha Simeona, Andreja, Makarija, Mojsija, Marka, Siluana, Partemija, Nikanora, Jefrema... – Neizbežni su brada i brkovi, kape koje pokrivaju kosu, a posebnu dimenziju autor daje očima, iz kojih se jasno vidi vera i duhovnost – rekao je otvarajući izložbu istoričar umetnosti Dragiša Milosavljević, osvrnuvši se i na pojedine hilandarske monahe o kojima se nedovoljno zna: dugovečnog Jovana, zanimljivog Nikolaja zvanog Gostoprimnik, monaha Kirila omiljenog u manastirskom bratstvu...

Govoreći na otvaranju postavke direktorka užičkog muzeja, Slavica Stefanović je istakla da ova dela, izvedena u crtežu tehnike sepija, predstavljaju monahe koji žive u manastirskim zidinama, kelijama i skitovima, odvojeni od pogleda u molitvama za spasenje ljudske duše. – Ovo su crteži našeg kolege koji u užičkom muzeju radi 35 godina kao konzervator pokretnih kulturnih dobara. Kad se nakon požara 2004. krenulo u obnovu Hilandara, Dragan je u više navrata radio u timu Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, i to na konzervaciji isposnica u Kareji, oslikavanju zida glavne crkve na Hilandaru. Tu je on upoznao prostor u kome monasi žive, gde se mole. Upravo zato što taj nebeski prostor nije dostupan svima, a posebno ženskom rodu, autor je želeo da nam približi hilandarsku tišinu i monašku molitvu – istakla je direktorka.

– Živeći s monasima spoznao sam jedan drukčiji pogled na svet. A nije ih bilo lako fotografisati ni od njih dobiti fotografiju. Tokom življenja s njima polako su se u tome oslobađali. Imao sam i priliku da od jednog njihovog svetlopisca, kako oni zovu fotografa, dobijem deo fotografija po kojima sam radio crteže. Verovatno će ova izložba ići po Srbiji, a da li će stići i na Hilandar još ne znam – izjavio je novinarima Dragan Tomanović.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.