Vođe sektora i saradnici na terenu
Za policiju je važno da se vrate vođe sektora koje će pratiti situaciju na terenu i imati dosijee sa svim važnim informacijama na određenom području, rekao je za „Politiku” Veljko Mijailović, predsednik Policijskog sindikata Srbije (PSS).
Objasnio je da sistemi vođa sektora zvanično i dalje postoje, ali da su uništeni u ranijem periodu i da je policajcima zabranjeno da vode evidenciju (dosijee) po malim sektorima, jer je to navodno u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.
Mijailović smatra da su sistemi vođa sektora i dosijei za određena mala područja veoma važni i da je to nešto bez čega policija ne može da funkcioniše na adekvatan način.
„Svaki vođa sektora bio je zadužen za određeni teren. On je na tom terenu imao svoje pomoćnike koji bi mu pomagali u obavljanju poslova. Postojao je glavni i pomoćni dosije za svaki sektor. Kada su ti dosijei ukinuti, vođe sektora su ostale bez važnih informacija”, naveo je Mijailović.
Predsednik PSS-a dodao je da je dosije sektora podrazumevao mnogo stavki. Na primer, kada policija priprema raciju u nekom objektu, operativci bi u tom dosijeu našli plan objekta. Tako bi prvo na adekvatan način pripremili raciju i rasporedili snage – da kontrolu sprovedu bez posledica po policajce u akciji kao i po osobe koje se zateknu u objektu.
„Bez tih dosijea nemamo evidenciju osoba u sektoru koje, na primer, ilegalno poseduju vatreno oružje ili su povratnici u izvršenjima krivičnih dela. Nemamo informacije ko je vođa navijačkih grupa, ko je lider neformalnih grupa itd. Sve je to ranije pisalo u tim dosijeima koji su ukinuti, a sada su sve te informacije u elektronskoj bazi. Ako policajac hoće nešto operativno da proveri i brzo mu treba podatak kako bi pravovremeno reagovao, on mora da prođe celu proceduru i da mnogima objašnjava zašto je nešto proveravao u bazi. Ljudi često zbog toga i odustaju od traženja nekih informacija. Naravno, smatram da treba da postoji kontrola nad tim podacima, ali moramo da budemo brži i operativniji. Pošto su dosijei sektora ukinuti, dešavalo se i da su mlađi policajci dolazili kod starijih kolega, nekadašnjih vođa sektora, da ih pitaju ko je neka osoba, koji mu je nadimak, da li se ranije negde krio na određenoj teritoriji, ima li ta osoba oružje itd.”, napomenuo je Mijailović.
Naglasio je i da su predstavnici Policijskog sindikata Srbije na ovu temu ranije razgovarali i sa ministrom policije Bratislavom Gašićem.
„Mislim da se ministar složio sa našim komentarima i da će se naći način da se ovaj sistem ponovo vrati kako bi policija držala kontrolu na tom malom sektoru. Kada budemo spojili sve male sektore, na najbolji način ćemo kontrolisati celu zemlju”, kazao je Mijailović.
Naveo je i značaj operativnih saradnika. To su ljudi koji policiji daju dragocene informacije i poznati su samo vođama sektora ili pojedinim pripadnicima Uprave kriminalističke policije (UKP).
„Operativni saradnici na terenu sarađuju sa policijom u cilju unapređenja bezbednosti. Međutim, tim ljudima je u ranijem periodu ’odsečen jezik’. Dok su MUP vodili ministar Nebojša Stefanović i sekretar Dijana Hrkalović, bilo je nametnuto da se mora otkriti identitet operativnog saradnika. Mi nismo imali poverenje u ljude koji su tada upravljali MUP-om i kako da im otkrivamo imena saradnika na terenu kada su oni koji su upravljali policijom bili u vezi sa svim i svačim”, objasnio je predsednik Mijailović.
Mnogi od tih saradnika policije su se tada povukli, dodao je predsednik PSS-a, koji smatra da treba naći način da se oni ponovo vrate.
„Da smo imali operativnog saradnika na terenu koji je davao informaciju policiji da neke osobe drže oružje u ilegalnom posedu, možda sada ne bismo doživeli ovakav tragičan epilog. Trebalo bi svi zajedno da vodimo računa o sveukupnoj bezbednosti u našoj zemlji”, zaključio je Veljko Mijailović.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


