Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Predsednici skupština Srbije i Azerbejdžana potpisali Memorandum o razumevanju

Predsednici skupština Srbije i Azerbejdžana potpisali Memorandum o razumevanju
Владимир Орлић (Фото А. Васиљевић)

Predsednik Narodne skupštine Republike Srbije Vladimir Orlić potpisao je sa Sahibom Gafarovom, predsednicom Narodne skupštine Republike Azerbejdžan (Mili Medžlisa), Memorandum o razumevanju između dva parlamenta.

Sagovornici su se saglasili da će Memorandum podstaći jačanje ukupne parlamentarne saradnje na svim nivoima, te da predstavlja još jednu potvrdu prijateljstva između Srbije i Azerbejdžana.

Orlić je, tokom sastanka sa predsednicom Gafarovom, istakao da njena poseta Beogradu ima istorijski karakter, a da je posebno značajno to što se realizuje neposredno nakon njihovog susreta u Bakuu, gde je učestvovao na posebnoj sednici Mili Medžlisa, prenosi Tanjug.

Sagovornici su potvrdili i da su nedavne uzajamne posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva, kao i njihovo međusobno poštovanje, dali snažan impuls intenziviranju i produbljivanju sveobuhvatnih bilateralnih odnosa i strateške saradnje.

Predsednica Parlamenta Azerbejdžana je ocenila da se odnosi dve zemlje razvijaju dinamično, zasnovani na tradicionalnom prijateljstvu i međusobnom razumevanju.

Potvrdila je da Azerbejdžan, kao i do sada, nastavlja da podržava teritorijalni integritet i suverenitet Srbije, na čemu je Orlić zahvalio.

„Posebno bih zahvalio Azerbejdžanu na principijelnom stavu prilikom nedavnog glasanja u Savetu Evrope o pokretanju procedure za razmatranje zahteva tzv. 'Kosova' za članstvo, što smatramo činom iskrenog prijateljstva”, rekao je Orlić, iskoristivši priliku da predsednicu Gafarovu detaljno informiše o izuzetno teškoj situaciji na KiM, svakodnevno ugroženoj bezbednosti srpskog naroda i uzurpiranoj vlasti u opštinama u kojima žive Srbi, što jasno govori o namerama Prištine da izazove konflikt i otvoreni sukob.

Predsednici skupština Srbije i Azerbejdžana potvrdili su opredeljenost da dve zemlje i u budućnosti deluju u pravcu daljeg razvoja i unapređenja uzajamno korisne saradnje, posebno na ekonomskom i energetskom planu, kao i u oblastima kulture, obrazovanja i sporta.

Sastanku sa predsednicom Parlamenta Azerbejdžana prisustvovali su potpredsednica NS RS Sandra Božić, predsednik Poslaničke grupe prijateljstva sa R. Azerbejdžan Dušan Marić, predsednik Poslaničke grupe prijateljstva sa R. Turskom Muamer Bačevac, kao i Marina Raguš, zamenik predsednika Odbora za spoljne poslove, navedeno je u saopštenju skupštine.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.