Vučić o sastanku sa Zelenskim: Podržali smo teritorijalni integritet Srbije i Ukrajine
KIŠINjEV – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da se na Samitu Evropske političke zajednice u Kišinjevu prvi put susreo sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i da su razgovarali o teritorijalnom integritetu Ukrajine i Srbije.
„To je bio veoma kratak sastanak. Rekli smo jedan drugom da podržavamo teritorijalni poredak naših zemalja i ne bih mogao da kažem ništa više od toga”, rekao je Vučić u izjavi novinarima.
Na pitanje novinara da li očekuje veće pritiske povodom KiM na Srbiju, Vučić je odgovorio da to nije pitanje pritisaka već rešenja.
„U našoj zemlji su neki već skočili zbog tog susreta. Sreo sam se sa čovekom koji ne priznaje nezavisnost Kosova. Šta hoćete od mene svi u Srbiji, a šta hoće svi drugi. Ne možete da vodite svoju samostalnu politiku zato što svi imaju ideje kako bi Srbija trebalo da se ponaša i svi bi da se ponaša ekstremistički, a ne u skladu sa svojim interesima”, rekao je Vučić, javlja Tanjug.
Dodao je da će, ako treba, ostati jedini koji će da brani interese Srbije pred strancima i reći ću im šta nećemo uraditi, a u zemlji šta je normalno da uradimo.
„Da mi kažete da ne smem da pružim ruku čoveku koji ne priznaje nezavisnost Kosova, zato što vam se više sviđa neka druga zemlja, u tome da učestvujem neću”, poručio je Vučić.
Odgovorio je da ne zna kada će se sresti sa Albinom Kurtijem, ali da očekuje da vidi poljskog predsednika Mateuša Moravjeckog u Beogradu.
„Očekujem Rutea, Betela i De Kroa u Beogradu, kompletnu trojku Beneluksa u roku od mesec dana u Beogradu. Očekujem mnogo gostiju od indijskog predsednika, slovenačke predsednice. Svaki dan u narednih mesec dana imaćemo mnogo poseta Beograda. Ponovo treba da razgovaram sa španskim premijerom, crnogorskim predsednikom, očekujem novi sastanak Otvorenog Balkana”, rekao je Vučić.
Srbija je samostalna zemlja koja donosi svoje odluke
KIŠINjEV – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Kišinjevu da je Srbija samostalna i nezavisna zemlja, koja ima svoju politiku i donosi svoje odluke.
Vučić je, odgovarajući na pitanje novinara o uvođenju sankcija Rusiji, rekao da odluku o tome donose građani Srbije preko svog rukovodstva.
„Mi smo svoju odluku doneli u martu 2022. godine i dali svoju poziciju. Nikada ne možete jednim razgovorom da menjate bilo čiju poziciju”, poručio je Vučić, navodeći da je sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim imao kratak i korektan razgovor na Samitu Evropske političke zajednice u Kišinjevu, javlja Tanjug.
Vučić je istakao da će nastaviti da vodi politiku u interesu svoje zemlje.
„Zašto bih se nekome pravdao? Zbog toga što vodimo svoju politiku, u interesu svoje zemlje?”, upitao je predsednik Srbije, odgovarajući na pitanje novinara u Kišinjevu.
Vučić je istakao da Ukrajina nije priznala nezavisnost Kosova i da poštuje teritorijalni integritet Srbije, „baš kao što i Srbija poštuje teritorijalni integritet Ukrajine”.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


