Subota, 20.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Poruka hrani gladne

Preko Verskog dobrotvornog starateljstva, oni kojima je to potrebno dobijaju hranu i odeću, pomoć lekara, psihijatra ili pravnika
Poruka hrani gladne
(Фото / Верско добротворно старатељство)

Ljudima koji su gladni, bez odeće i obuće, kojima treba psihološka ili pravna pomoć, ili besplatan pregled kod lekara, Versko dobrotvorno starateljstvo (VDS) već godinama pruža pomoć. Ta dobrotvorna organizacija Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke pod okriljem Srpske pravoslavne crkve, izlazi u susret i porodicama sa četvoro i više dece, samohranim roditeljima, kao i domovima za stara lica, nezbrinutu decu i bolnicama. Najnoviji projekat VDS-a jeste kampanja „Nahrani gladnog – pošalji poruku”, kojom svi oni koji to žele mogu da doniraju udruženju. Jednokratna pomoć može se poslati u vidu SMS sa tekstom 200 na broj 2844, dok oni koji hoće da postanu mesečni dobrotvori treba da pošalju tekst 500 na isti broj.

Iznos priloga koji se uplaćuje jednak je broju navedenom u tekstu poruke.

– Sledeći važan zadatak jeste da oformimo javno kupatilo za korisnike naših usluga. Takođe, u budućnosti planiramo i da se uključimo u borbu protiv nasilja. Pružaćemo duhovnu, psihološku, pravnu i svaku drugu pomoć, osobito ženama koje su bile žrtve nasilja – najavljuje Petar Bogdanović, episkop toplički, vikar patrijarha srpskog i koordinator VDS-a.

Dobrotvorna organizacija redovno pokriva šest resora – crkvenu kuhinju, dom zdravlja, milosrdne posete, pravno savetovalište, pastirski centar i pomoć porodici.

– Već 10 godina crkvenu kuhinju svakodnevno poseti oko 2.000 korisnika. Za to vreme pomoć je pružilo više od 1.000 volontera. A crkveni dom zdravlja obavlja oko 30 specijalističkih pregleda dnevno za ljude koji nemaju zdravstveno osiguranje – objašnjava jerej Vladimir Marković, generalni sekretar VDS-a.

Milosrdne posete su delatnost koja okuplja bazu mladih volontera koji obilaze sve centre socijalne zaštite u gradu. A dobrotvornim radom za VDS bave se i mnogi pravnici, lekari i drugi stručnjaci.

– Svake nedelje po šest advokata i pravnika pruža besplatnu pomoć našim štićenicima i svima koji nam se obrate za pomoć i zakažu termin u okviru pravnog savetovališta. A u pastirskom centru može da se razgovora sa neuropsihijatrima, psiholozima, psihoterapeutima i sveštenicima. Više od 27 stručnjaka dežura u prostorijama pastirskog centra, kroz koji nedeljno prođe više od 200 pacijenata – ističe jerej Branislav Jocić.

Pomoć porodici namenjena je naročito porodicama koje imaju četvoro i više dece. Podršku u vidu školskog pribora, udžbenika, odeće, hrane, nameštaja, stipendija mladima, letovanja, pomoći pri zaposlenju, izgradnje i renoviranja kuća prima oko 120 porodica.

Rad VDS-a podržavaju i javne ličnosti – Aleksandra Radović, Lena Kovačević i Viktor Savić, koji najavljuju projekte kojima bi unapredili rad organizacije.

– Humanitarni projekat „Ljubav” su žurke na kojima se sakuplja preko hiljadu mladih ljudi, koji umesto ulaznice novac daju u humanitarne svrhe. Od ove godine novac za ulaznice ići će u VDS. Cilj je da se mladima i urbanom gradskom društvu približi rad ove organizacije i ukaže na duh zajedništva – kaže Viktor Savić, glumac.

Jednokratna pomoć Verskom dobrotvornom starateljstvu može se poslati SMS sa tekstom 200 na broj 2844, dok oni koji hoće da postanu mesečni dobrotvori šalju tekst 500 na isti broj  

Sledeći zadatak je da oformimo javno kupatilo za korisnike naših usluga. U budućnosti planiramo i da se uključimo u borbu protiv nasilja, kaže Petar Bogdanović, episkop toplički, vikar patrijarha srpskog i koordinator VDS-a.  

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dacha
Ne zna se da li su komunisti ili svestenici gori. Zivim pored Saborne crkve i svakog dana imam prilike da vidim auto plac svestenstva. To nisu automobili od 10 i 20 hiljada evra, to su automobili i dzipovi od po 150.000 evra! Odakle? Imaju na hiljade hektara zemlje za koju nikada u zivotu nisu platili porez a uzgajaju vinovu lozu od koje prave vina i prodaju i opet drzavi ne placaju porez? Za vreme Borisa Tadica date im nacionalne penzije. Hriscanstvo je toliko komercijalna religija.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.