Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Mnogi dobro žive od Kosova

Mnogi dobro žive od Kosova
Горан Богдановић

Da li Srbi u pokrajini imaju više poverenja u vas, s obzirom na to da živite na Kosovu i da ste iskustveno upoznati sa problemima?

Znam šta treba i kako treba raditi. Upravo je i moto našeg ministarstva: „Živeti na Kosovu, a ne od Kosova”. Mojim dolaskom na čelo ovog ministarstva menja se težište rada u tom pravcu da većina ljudi koji žive sa porodicama na KiM može direktno da rešava svoje probleme na licu mesta.

Zar može da se živi od Kosova?

Nažalost, dešavalo se. Imate dosta ljudi koji su se bavili problemom Kosova i imali dobre plate. Deo njih je radio na Kosovu, a sa porodicama su živeli u Beogradu, Nišu, Kragujevcu i primali su duple plate. To znači „živeti od Kosova”. Ne možemo prihvatiti da neko ko je otišao sa Kosova, prodao sve pa se vratio da radi, ima prednost pri zapošljavanju. Bez obzira na to što mi kuburimo sa kadrovima, uvek postoje stručni ljudi koji su spremni da odgovorno rade i koji, možda, zbog ovakvih ljudi ne mogu da dođu do izražaja.

Zajednica srpskih opština je tražila da se reši taj problem duplih plata. Čak navode da ima Srba koji su u našim državnim organima, a primaju platu od prištinskih institucija. Zar je to moguće?

Na Kosmetu je sve moguće. Ne postoji instrument kontrole kojim bi mi mogli da utvrdimo i sprečimo da ljudi primaju novac od vlade Kosova i iz Beograda. Duži niz godina pokušavano je da se to reši. Međutim, kada dobiju naredbu da ugase žiro-račun preko koga primaju platu iz Prištine, oni onda otvore drugi. To je jedno vrzino kolo na koje mi, kao ministarstvo, ne želimo da trošimo vreme. I druga ministarstva moraju da poklone više pažnje tom pitanju, jer većina ljudi koji na Kosovu rade nisu iz našeg ministarstva, nego su za njih nadležna ministarstva zdravlja, prosvete, kulture, finansija...

Naravno, naš principijelan stav je da oni koji rade u kosovskim institucijama ne mogu da primaju platu iz Beograda. Ali naše ministarstvo ne može da se bavi kontrolom i istragom.

Jedan od zahteva Zajednice opština je da vlada redovno isplaćuje novac policajcima, pravosudnim radnicima i carinicima.

Većina zaključaka vlade od 17. februara ove godine je realizovana, upravo unazad dvadesetak dana. Inicirao sam isplate preko ministarstva finansija, policije, pravde i veći deo je rešen zahvaljujući dobroj saradnji.

Zašto onda ponovo ističu taj zahtev?

I mene to čudi, ali bilo koja situacija može da se politizuje. Ja bih postavio kontrapitanje: zašto nisu kritikovali prethodnu vladu i ministarstvo, koji poslednjih šest meseci nijedan sopstveni zaključak nisu sproveli. Mi smo za ova dva meseca sproveli 90 odsto tih zahteva.

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.