Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Podele u NS-u jače od poziva na jedinstvo

Apsurdno je pozivati se na zajedništvo dok stvarate raskol, odlazak Aleksića i njegovih istomišljenika nije dobra vest za opoziciju i građane koji se nadaju promeni vlasti, kaže Vuk Jeremić
Podele u NS-u jače od poziva na jedinstvo
Борислав Новаковић (Фото А. Васиљевић)

Dva različita politička koncepta i liderske ambicije dovele su do novih podela i cepanja Narodne stranke. Ukoliko žele politički da prežive i da pređu izborni cenzus, oba krila NS-a moraće da budu deo neke šire predizborne koalicije – s tvrđom desnicom ili proevropskim partijama. Predsednik NS-a Vuk Jeremić kaže da je odlazak Miroslava Aleksića, dojučerašnjeg potpredsednika stranke, i dela članstva – korak unazad i da su se odnosi unutar te partije promenili nakon odluke da pokrenu kampanju protiv francusko-nemačkog plana za Kosovo. Tada su doneli odluku da širom Srbije krenu u akciju skupljanja potpisa za održavanje referenduma za odbacivanje tog plana.

 

„Tada se pokazalo da jedan deo ljudi iz stranačkog rukovodstva ne deli entuzijazam za borbu protiv francusko-nemačkog plana i da ne smatra da je to prioritet NS-a. Iz tog razlaza s jedne strane se našla većina predsedništva, uključujući i mene, s druge strane jedan manji broj ljudi u predsedništvu koji je sada napustio stranku. Oni su smatrali da borba protiv tog plana ne treba da bude prioritet”, kaže Jeremić. Lider NS-a smatra da je odlazak Aleksića i njegovih istomišljenika korak unazad za sve koji misle da bi samo zajedničkim nastupom celokupne opozicije, ne nužno u jednoj koloni, ali uz punu koordinaciju, došlo do smene vlasti.

„Apsurdno je pozivati se na jedinstvo i zajedništvo u trenutku kad stvarate raskol u sopstvenoj stranci. Mislim da ovo nije dobra vest za opoziciju i građane koji se nadaju da će doći do promene vlasti na proleće sledeće godine”, naveo je Jeremić za N1. A potpredsednik NS-a Borislav Novaković kaže da u Vojvodini ne postoji nijedna organizacija koja podržava Jeremićevu politiku. „Svi odbori i povereništva su listom podržali Aleksića. Naravno, svemu tome je osnovni ton i impuls dao novosadski odbor jer se prvi izjasnio u korist nove politike”, rekao je Borislav Novaković i naglasio da praktično od 126 odbora, koliko je do nedelje imala Narodna stranka, „106 odbora podržalo je Miroslava Aleksića i pristupilo novoj organizaciji”. „To praktično znači da već sada imamo formatiranu organizaciju”, naveo je Novaković.

Raskoli u NS-u su najbolji dokaz da je za većinu opozicionih političara najvažnije da postanu lideri bilo kakve stranke čiji je glavni cilj ući u parlament. Dakle, od proklamovane borbe za smenu vlasti, u praksi izgleda da se sve svelo samo na to da politički prežive. Poslednjih godina smo svedoci da nikada nije bilo više pozivanja na ujedinjenje opozicije, a da se upravo opozicione partije nisu više delile. Debate u Skupštini Srbije i ulični protesti koji traju od početka maja stvorili su kod Miroslava Aleksića utisak da bi mogao da preuzme stranku. Kada većinsku podršku ipak nije dobio, odlučio je da napusti NS i formira svoju partiju. Time se samo stvara pretpostavka da se i oni koji nikada nisu bili u vlasti ili politici ne bi drugačije ponašali kada dođu na vlast i da su građani koji tako misle u pravu.

A programski direktor Cesida Bojan Klačar kaže da je sve što se dogodilo u vezi s Narodnom strankom loša vest. Navodi da ako stranka, koja je i inače bila niže po rejtinzima, za manje od dve godine doživi dve deobe, gde izađu dva najvidljivija i najuticajnija potpredsednika, i ne samo da izađu već i za sobom povuku dobar deo članstva i rukovodstva, to samo znači da ona fragmentacija koja je i inače problematična dobija na ubrzanju. „To je problematično zato što dolazi do razjedinjenja, a onda se tako razjedinjeni nalaze u nekim koalicijama. Za birače je problem da razumeju ko je taj novi pokret. Zamislite da im sada na listiću ponudite Narodni pokret Srbije. To još mogu ispratiti samo političari, novinari i analitičari”, ističe Klačar.

Smatra da će Aleksić novom strankom pokušati da se pomeri od desnog centra bliže centru, dok s druge stranke očekuje da će Jeremić i NS svoju budućnost vezati za desni pol. „NS sam kao entitet i sa Ponošem i Aleksićem nije bio velika stranka. Jeste imao veliku infrastrukturu, a rejting i popularnost nisu bili veliki. Sada je to podeljeno na tri stranke. Kratkoročno to nije dobra vest. Teško mi je da pronađem optimizam i za jednu i za drugu stranu”, zaključuje Bojan Klačar.

Stefan Jovanović novi šef poslaničke grupe Narodne stranke

Poslanik Narodne stranke Stefan Jovanović izabran je za šefa poslaničke grupe te stranke u Skupštini Srbije, saopštila je juče Narodna stranka. Zamenik šefa poslaničke grupe Narodne stranke biće Vladimir Gajić, a klub će ubuduće činiti poslanici Siniša Kovačević, Sanda Rašković Ivić, Marina Lipovac Tanasković, Ivana Parlić, Branislav Tomašević i Vladeta Janković, preneo je Tanjug.

J. F.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jordan
Jeremić je bio anonimni,slab fizičar tvrde njegove kolege, a evo vidimo da je svih ovih godina i loš političar.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.