Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Brejvik tuži Norvešku zbog kršenja njegovih ljudskih prava

Brejvik tuži Norvešku zbog kršenja njegovih ljudskih prava
(EPA/LISE ASERUD)

OSLO - Masovni ubica Anders Brejvik tužio je Norvešku zbog navodnog kršenja njegovih ljudskih prava jer ga drži u „ekstremnoj izolaciji”.

„On tuži državu jer je bio u ekstremnoj izolaciji 11 godina i nema kontakt sa drugim ljudima, osim sa njegovim čuvarom”, rekao je Brejvikov advokat Ojštajn Storvik za Rojters.

On je dodao da je njegov klijent prošle godine prebačen u drugi zatvor, kao i da su se nadali da će tamo imati bolje uslove i da će moći da upozna druge ljude, ali da se to nije dogodilo.

Brejvik je u julu 2011. godine ubio 77 ljudi, većinom tinejdžere, u pucnjavi, koja se smatra najvećim zločinom koji je potresao Norvešku.

On trenutno služi najdužu 21-godišnju zatvorsku kaznu u Norveškoj, koja može da bude produžena ukoliko i dalje bude predstavljao pretnju po okolinu, prenosi Tanjug.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

branislav
Biće takve tužbe i u Srbiji...
Јово
Ако им је циљ да он остане умно болестан, на основу чега могу да му продуже заточеништво, онда им је то добра стратегија, пошто смртну казну немају а максимална казна им је 21 година. Ироније ради се сад неко позива на нека тобож права, која је многима ускратио пресудом на лицу места, где је дакле он сам играо улогу тужитеља, вранитеља, судије и џелата. Трагедија свега тога је што је њему самоме био испран мозак и што је био под контролом ума у моменту почињеног злочина.
Земунац
А шта је са људским правима жртава? Да напоменем само да је у Универзалној декаларацији о људским правима на првом месту право на живот. Брејвик је то право одузео 77 пута и сада се позива на нека своја права. Ово је глупост у коју су нас довели противници смртне казне.
Зоран Чачак (пишимо ћирилицом)
За овакве и не треба да постоји смртна казна, већ строга доживотна робија! У Брејвиковом случају, 77 строгих доживотних робија.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.