Petak, 05.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Australija pred ispitom – za i protiv „Glasa” Aboridžina u parlamentu

Autohtoni narodi bi u slučaju pozitivnog ishoda glasanja konačno bili upisani i u ustav, ali mnogi žitelji Petog kontinenta nisu voljni da to podrže
Australija pred ispitom – za i protiv „Glasa” Aboridžina u parlamentu
Мајка са дететом из заједнице Абориџина Мититјулу у подножју монолита Улуру (ФОТО/ EPA/DAN PELED AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT)

Specijalno za „Politiku”

Jelica Bjelović Bujas

Melburn – Premijer Australije Entoni Albaneze konačno je objavio da će referendum na kojem će se građani Australije izjašnjavati o glasu autohtonih naroda pri parlamentu biti održan 14. oktobra. Glasanju prethodi šestonedeljna kampanja „Jes23”, koja će imati za cilj da preokrene tok ustavnog priznanja starosedelaca, pošto ankete javnog mnjenja pokazuju da podrška „Glasu” u većini država slabi, a protivnički tabor, protiv „Glasa” Aboridžina u parlamentu je uveren u svoju pobedu preko neodlučnih glasača.

„Dugi niz godina, Aboridžini i stanovnici ostrva Toresovog moreuza zalagali su se za ustavno priznanje putem glasa. Naša vlada, zajedno sa vladom svake pojedine države i teritorije, obavezala se na to. Pravni stručnjaci su to podržali”, rekao je Albaneze na skupu u Južnoj Australiji prilikom lansiranja kampanje i dodao da je podrška glasu ogromna i dolazi iz svih slojeva društva i sa svih strana. Referendum za uspostavljanje stalnog glasa autohtonih naroda u parlamentu jedan je od najviših prioriteta premijera Australije, koji je ohrabrio birače da iskoriste priliku koja se pruža jednom u generaciji i da svojim glasom „za” doprinesu zajedništvu i promenama nabolje za sve Australijance.

Saopštenje dolazi u trenutku kada ispitivanje javnog mnjenja ukazuje da se podrška „Glasu” u Južnoj Australiji povećava, a u Tasmaniji smanjuje. Očekuje se da će Južna Australija zajedno sa Tasmanijom biti ključna za konačan pozitivan rezultat referenduma.

Nakon objavljivanja datuma referenduma za autohtoni glas u parlamentu, usledile su pomešane reakcije. Lider opozicije, Piter Daton, nekoliko sati nakon objave kritikovao je premijera što je prećutao detalje o „Glasu”. Daton je rekao da je premijer Entoni Albaneze samom sebi dao rok od šest nedelja da dostavi više detalja o „Glasu” pri parlamentu, nakon što je objavio zvanični datum referenduma na pokretanju kampanje „Jes23” u severnom Adelaidu.

„Jasno je da premijer sada ima šest nedelja da se koncentriše na pružanje detalja australijskoj javnosti”, rekao je on na konferenciji za novinare. „Ne možete ići na izbore tražeći od ljudi da naprave najveću promenu našeg ustava u istoriji naše nacije, a da ne pružite detalje i mislim da će milioni Australijanaca želeti da znaju za šta se od njih traži da glasaju”, rekao je Daton.

Albaneze je rekao da će detalji biti objavljeni nakon glasanja, ali Daton je insistirao da to nije dovoljno dobro i da ukoliko ne postoje odgovori na sva pitanja glasača u vezi s „Glasom”, jedino što preostaje jeste glasanje protiv. Daton je otišao dalje i optužio premijera da se „koncentrisao na sve drugo osim na potrebe australijskog naroda” nakon krize troškova života.

Slično tome, voditeljka Skaj njuza, Rita Panahi, prokomentarisala je da Australija „konačno” ima datum referenduma za „Glas” u parlamentu, usput izrazivši zabrinutost činjenicom da je premijer Albaneze bio potpuno opsednut „Glasom” u poslednjih 15 meseci, što je državu dovelo u nezavidnu poziciju sa poskupljenjem struje, višim cenama namirnica, poskupljenjem goriva i većim troškovima života.

Pristalice „Glasa” veruju da će podrška ovoj inicijativi poboljšati poziciju autohtonih Australijanaca u pravnom sistemu, zdravstvu i pravima na zemlju. Protivnici „Glasa”, opet, kažu da „Glas” nije jasno definisan i smatraju da ustavno priznavanje nije potrebno jer bi inače izazvalo opšte podele u društvu i ostalo trajno ukoliko bi bilo upisano u ustav. Portparol koalicije za autohtone Australijance, senatorka Džasinta Napinđimpa Prajs, kaže da sa prisustvom autohtonih ministara u parlamentu nema potrebe za autohtonim savetničkim telom.

Do sada se pokazalo da je za uspešan referendum u Australiji bila potrebna podrška većine Australijanaca na nivou čitave zemlje i podrška većine glasača u većini država i teritorija, u ovom slučaju u najmanje četiri države.

Od 44 referenduma u istoriji Australije, samo osam je imalo pozitivan ishod, od kojih je pet propalo, jer iako je većina Australijanaca glasalo „za”, nije bilo većine u državama. Poslednji uspešan referendum održan je 1977.

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jelena
Autohtonim narodima se ovim ustavnim reformama nudi potuna farsa jer bi dobili samo "savetodavnu" ulogu u vezi pitanja koja ih se ticu. Oni su prvobitni vlasnici celog kontinenta, dakle njihova uloga bi trebala biti takva da se nista na kontinentu ne moze odluciti bez njihovog odobrenja.
MMila
Dok Aboridzini u zemlji Aboridzina (jedan narod od mnogih drugih) u ime robovlasnicke demokratije zapadnih okupatora nema pravo na glas..... tu uobicajenu praksu hladno posmatraju "demokratske zemlje" kao da nas svet nije stvoren za sve ljude. Strasno zar ne ???
Ivan
To bi trebalo da se podrazumeva a ne da se glasa o takvom pravu.
Перагеније
" али многи житељи петог континента нису вољни да то подрже" - РАСИЗАМ, стара бољка Европљана и њихових потомака диљем света. Сада глуме фине маре, док се расистички односе према Словенима - највише према Србима и Русима.
Ljubomir
Da, rasizam i sve to sto ste naveli. Ali, predlaze se osnivanje savetodavnog tela "Glas" - a sve detalje ukljucujuci sastav i nacin rada ce odredjivati parlament tek "nakon uspesnog referenduma". Znaci - macka u dzaku! Laznim nadama se privuku glasaci Aboridzini, a onda im se pljune u lice obesmisljavanjem sastava, prava i duznosti tog tela. Da li bi iko normalan glasao za nesto sto ce se znati sta je - tek posle glasanja? U tom delu problema nema nikakvog rasizma isl, sve je vrlo logicno.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.