Loša šala američke ambasade: Kad se američka vojska u Srbiju vrati (foto)
Američka ambasada u Beogradu je na društvenoj mreži Iks, objavila fotografije dolaska delegacije Nacionalne garde Ohaja u Srbiju.
Uz fotografije sa aerodroma, na kojima su pripadnici Nacionalne garde Ohaja objavljena je poruka:
„Kad se Nacionalna garda Ohaja u Srbiju vrati - doček je topao, kao i uvek", napisala je američka ambasada.
Poruka može da se tumači kao asocijacija ali i odgovor na natpise „Kad se vojska na Kosovo vrati" koji su zaređali širom Srbije, ali i Balkana i Rusije.
To su poruke koje su ispisane kao podsećanje na povratak srpske vojske na Kosovo, što je pravo Srbije i po Rezoluciji 1244 Ujedinjenih nacija.
Opravdana dilema je da li je ovo pokušaj ambasade da bude duhovita ili još jedna u nizu provokacija.
Srbija godinama sarađuje sa američkom vojskom, tačnije sa Nacionalnom gardom savezne države Ohajo. Državno rukovodstvo ističe da se zalaže za vojnu neutralnost i odlučno odbija da naša zemlja postane članica NATO-a. Narod i bez referenduma, zna se šta misli o NATO-u i njegovom delovanju u poslednjih četvrt veka.
Srbija i Nacionalne garde saveznih država SAD još od 2006. imaju finu saradnju, na osnovu Sporazuma o statusu snaga koji su potpisali tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić i američka državna sekretarka Kondoliza Rajs. Malo ko ovde zna da američka garda ne ide u rat, da su to rezervisti koji deluju kao nekada naša teritorijalna odbrana. Narod vidi američke uiforme, i asocijacije su neminovne na proleće 1999. i dalje prestaje da bude smešno. Poruka "Kad se vojska na Kosovo vrati" nije nimalo neozbiljna poruka i nije samo poruka.
Nije ni tajna da Vašington decenijama na ovom prostoru pokušava da širi svoju propagandu, te da često u tome prelazi granice ukusa.
Setimo se da su u Srbiji organizovali kampanju "Vi ste svet" u kojoj su pojedine slavne ličnosti iz srpske istorije promovisali u video spotovima, a pritom dodavali tu parolu. Kao da bez potvrde Vašingtona neko nije i ne može da bude svet. Sve je, blago rečeno neukusno i s nedovoljno poznavanja srpskog mentaliteta.
Ako i prihvatimo da je namera bila humorističke prirode, omašila je reakciju. Nikome nije smešno, potvrđujem
Da li bi uzvratna opaska "kad se srpska vojska u Bondstil smesti, susret bi bio topao..." bila tumačena kao humor ili na primer kao pretnja po američku bezbednost?
Kad se @OHNationalGuard u Srbiju vrati - doček je topao, kao i uvek! pic.twitter.com/vMR0vxZ03m
— Američka ambasada (@USEmbassySerbia) September 6, 2023
Američki ambasador Kristofer Hil je nedavno rekao da je svestan da u Srbiji ne vlada prozapadno raspoloženje, ali da je njegov zadatak da to promeni.
Hil je kazao da u Srbiji vlada antiamerikanizam iz 1999. godine, ali poručuje da „još nije kraj filma". I tu sledi pitanje – kog filma, mister Hil? Nekog kaubojskog, ratnog...? Ova sekvenca je promašila metu ali je pogodila sve ostalo.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


