Članstvo regiona u EU do 2030. su lepe želje
Članstvo zemalja zapadnog Balkana u Evropskoj uniji do 2030. godine su lepe želje, ali ko sam ja da rušim optimizam i ambicije nekih drugih, rekao je juče novinarima predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Skoplju nakon sastanka lidera Procesa Brdo-Brioni. Istakao je da su se svi trudili da pronađu zajednički imenitelj, da se razgovaralo o evropskoj budućnosti i da je dan protekao u vrlo korektnoj i konstruktivnoj raspravi. Predsednik je istakao: „Kod nekih je nešto veći entuzijazam, kod nekih malo manji. U svakom slučaju, u vrlo korektnoj i konstruktivnoj raspravi je protekao dan. Nije bilo velikih svađa i tuča, pošto smo mi i Priština ostavili naše probleme za četvrtak i Brisel.”
Naveo je da se više govorilo o odnosu samog regiona zapadnog Balkana prema EU nego o bilo čemu drugom i dodao: „Šta je to što bismo mogli da tražimo od različitih roming inicijativa prema celoj Evropi do uspostavljanja ’zelenih linija’ do zajedničkog tržišta, do onoga, kako piše u samoj deklaraciji – što je ranije moguće da se postane članica EU, odnosno da se dobije članstvo najkasnije do 2030. godine. To su, po mom mišljenju, lepe želje, ali ko sam ja da rušim optimizam kod nekih drugih i da umanjujem ambiciju nekih drugih, tako da je moje bilo da prihvatim – super ako tako bude, a da li će da bude, nisam siguran.”
Vučić je rekao i da se razgovaralo o ekonomskim prilikama i kako prevazilaziti probleme u narednom periodu, podsetivši na rast cena nafte i izrazio bojazan da će se rast nastaviti – „što će ugroziti mnoge stvari u svim zemljama regiona i u celoj Evropi, videćemo kako će stvari da se odvijaju”. Vučić je rekao da nije bilo konkretnih odluka na samitu kao i da, kada je Srbija u pitanju, konkretnih odluka nema odavno. Istakao je: „Uvek je dobro kad se razgovara, ali šta očekujete da mogu da urade Hrvatska i Slovenija mimo onoga što će da kažu Berlin ili Pariz. Ljudi hoće da pomognu, hvala im na tome, i to je to. Ne znam šta očekujete da danas bude doneto kao odluka? Nema takvih konkretnih odluka odavno. Konkretnih odluka će biti za Ukrajinu do kraja godine. Oni će da dobiju i datum i dobiće još nešto, i Moldavija pretpostavljam. A mi siročići s Balkana kako bude, videćemo.”
Na pitanje da prokomentariše bugarsku blokadu Severne Makedonije na putu u EU i da li bi nešto slično neke zemlje mogle da urade Srbiji, Vučić je naveo da će uvek neko nešto da smisli. Istakao je: „Mi poštujemo Severnu Makedoniju i želimo da očuvamo prijateljstvo. Uvek sam govorio na forumima o tome da Srbija priznaje i makedonski jezik i teritoriju Severne Makedonije i crkvu i nikakav problem nemamo. Nastavićemo da vodimo takvu politiku.”
Predsednik je dodao: „Važno je za nas da mi iz regiona budemo bliži jedni s drugima. Mi moramo svoje odnose da razvijamo, da skraćujemo procedure između nas. Da mi obezbedimo slobodan protok robe, ljudi, kapitala i usluga. Da mi budemo ti koji ćemo imati stopu rasta koja će da bude viša nego što je evropska u narednih 10 godina i 15 godina... Važno je da države regiona, koliko god je to moguće, predstave sebe kao jedinstveni blok i tako istupaju pred EU, nadam se da će to nailaziti na sve pogodnije tle i na zapadnom Balkanu.”
Odgovarajući na pitanja o demokratskim odnosima, Vučić je rekao, „pošto svi pominju ulice, odnosno i demonstracije, ponosan sam što nije upotrebljen nijedan pendrek, a demonstracije traju više od četiri meseca”. Istakao je: „Demonstracije u kojima se svaki put brutalno krše zakoni naše zemlje, sa sprečavanjem prolaska ljudi međunarodnim putnim pravcima, auto-putevima i tako dalje. Nikada nismo intervenisali. Srećan sam što nije bilo intervencija kao što je to bilo juče na blokadi auto-puta u Holandiji, kada je policija reagovala brutalno. Srećan sam što mi to nismo uradili i što poštujemo prava političkih manjina. Na to što ih čuvamo kao malo vode na dlanu, čak i kada pričaju gluposti i skaču po klupama u skupštini. Pustite ih da skaču po klupama i lupaju u klupe dok možete tu štetu da nadoknadite. Da pokažu šta im je znanje i šta bi radili kada bi imali većinu.”
Naveo je da su za Srbiju važne stvari da dostigne određene nivoe poštovanja, demokratije i dodao: „A kada će da nas prime u EU? Neće skoro. Imate u EU 27 zemalja danas, 10 su one koje izdržavaju 17 zemalja koje su, kako bih ja rekao, izdržavane zemlje. A ovih 17 neće da puste da ima još 18, 19 i 20 da s njima dele pare od ovih 10. Ovih 10 kada već moraju da izdržavaju ovih 17, neće da izdržavaju i 20 odjednom. Ta apsorpciona moć EU je drugačija i mora to malo da se čeka, pa će oni da donose odluku u godinama koje su pred nama. Da li će da bude 2030. ili neće, videćemo. Ali ništa to nije odlučujuće za razvoj i napredak Srbije. Članstvo u EU je važno, ali nije od apsolutno najvećeg značaja za razvoj Srbije.”
Ne očekujem ništa dobro na sastanku u Briselu
Srbija će uvek pokušavati dijalogom i razgovorom da rešava probleme, ali ne očekujem ništa dobro u četvrtak u Briselu, rekao je predsednik Vučić novinarima odgovarajući na pitanje o očekivanjima od sastanka na najvišem nivou u okviru dijaloga Beograda i Prištine. Kazao je: „Mi ne bismo da koristimo bič, kao što bi Kurti da koristi bič protiv Srbije, mnogo je jak, da ponese još jedan bič, možda mu taj jedan ne bude dovoljan.” Upitan za komentar problema Srba na Kosovu i Metohiji, od napada na njihove kuće do nedostatka prehrambenih proizvoda i lekova, ali i problema bošnjačke sredine, Vučić je rekao da će u Briselu insistirati na svim tim pitanjima. Dodao je: „Čekamo četvrtak da vidimo, insistiraću na svim tim pitanjima, kao i na pitanju produženja pritvora Slađanu Trajkoviću i Lunetu Milenkoviću, videćemo šta će da budu odgovori ljudu u Briselu.”
Da li su išli kod nekoga u ambasadu pa promenili mišljenje o izborima
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će opozicija, koja je juče predala zahtev za održavanje vanrednih parlamentarnih i beogradskih izbora do kraja godine, dobiti odgovor do kraja meseca, nakon što se vrati iz Njujorka, iz Ujedinjenih nacija i posle još jednog važnog sastanka. Odgovarajući na novinarska pitanja, kazao je da je čuo da je deo opozicije dostavio pismo juče u Predsedništvo, dodajući da će ga pročitati kad se bude vratio. Naveo je i da je taj deo opozicije promenio mišljenje po pitanju izbora jer su ranije govorili da će se, kako je rekao, susresti s gnevnom naroda ako bude raspisao izbore. Dodao je: „Posle četiri meseca su promenili mišljenje. Da li su išli kod nekoga na ručak u ambasadu ili je bio dovoljan doručak ili samo smeh ne znam, ali odjednom su se pojavili s drugačijim mišljenjem. Ja poštujem kad ljudi tako promene mišljenje. Ne znam šta se desilo u njihovim glavama, ali sam zadovoljan što je došlo do takve promene mišljenja.”
Vučić je rekao: „Do kraja meseca će dobiti odgovor, to će biti najbrži i najkonkretniji odgovor. Pošto vidim da traže parlamentarne i beogradske izbore, najbrži i najkonkretniji odgovor koji jedan predsednik koji je nadležan ako ništa drugo da raspisuje parlamentarne izbore će im pružiti u skladu sa demokratskim principima i načelima, ali im i odgovoriti na sve gluposti. Dobiće i usmeni i pismeni odgovor. Verujem da će se obradovati odgovoru. A kakvi će sve izbori da budu – nije Srbija, niti srpska država – fontana želja da ih ispunjava onima koji maštaju o tome da dobiju veći broj poslanika kako bi valjda mogli u potpunosti da nam izgaze klupe u skupštini.”
O sankcijama odlučujemo sami, tu se razlikujemo od Prištine
O sankcijama odlučujemo mi sami kao suverena zemlja i u tome se razlikujemo od Prištine, ne po pitanju Rusije, Ukrajine, ne znam čega, već po pitanju toga ko jeste suverena zemlja, a ko to nije i nikada neće biti, rekao je Vučić upitan za komentar izjave premijera privremenih prištinskih institucija Albina Kurtija za estonski medij „Delfi” da je „Srbiju nemoguće bez biča odvojiti od Rusije”. Dodao je: „Za mene je interesantno kako neki ljudi smatraju da je moguće da imaju pravo da traže od nekih trećih da primenjuju bič prema jednoj suverenoj zemlji posebno kada narušavate Povelju UN i narušavate teritorijalni integritet jedne zemlje. Pošto je toliko snažan i toliko jak i određivao bi sudbinu svih naroda u Evropi, razume se i srpskog, ne znam samo što sam ne upotrebi taj bič pa pokaže kako će to da se obračuna s bilo kim. Sramota je da neko ko sebe smatra liderom bilo čega, ma kako mislio o sebi visoko, takav jezik i takav rečnik koristi.”
Lično ću da kupim onaj parizer i pojedem sendvič s Malim i Momirovićem
Baš ću da uzmem i onaj jogurt koji smo predstavili i onaj parizer, u sredu idem lično da kupim i da dovedem (Sinišu) Malog i (Tomislava) Momirovića da napravimo sendviče, rekao je Vučić odgovarajući na novinarsko pitanje. Dodao je: „Znate kako smo kao deca pravili u četvrt hleba. Uzećemo malo i majoneza i stavimo parizer i to će da nam bude doručak. Time ćemo pokazati da se ni ja ni vlada ne stidimo donetih mera, jer su one donete zato što brinemo o narodu.” Dodao je da se on i Vlada Srbije ne igraju s narodom, već misle na narod, a da se deo opozicije ruga merama koje vlada donosi jer na sve moguće načine pokušavaju da kritikuju njega i vladu kako bi došli na vlast. Istakao je: „Njima smeta i 20.000 dinara za penzionera i 21 odsto povećanja penzija, povećanje plata za prosvetne radnike koje će biti preko 16 odsto, 5,5 u septembru pa svakako od 1. januara još 10-11 odsto. Smeta im sve. Jer jedino što su izabrali da dođu na vlast. Sasvim sigurno ćete uskoro imati priliku.” Istakao je da ćemo u decembru imati prosečnu platu u Srbiji od 840 evra.
Veći problem imaju zemlje EU sa iseljavanjem ljudi nego mi
Veći problem sa ekonomskom migracijom iz zemlje imaju Bugarska i Hrvatska, pa i Rumunija, članice EU, u poređenju sa Srbijom, kod nas se ove godine dosta ljudi vratilo iz inostranstva, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje koji mehanizmi mogu da se donesu u okviru regionalne inicijative Brdo-Brioni da se taj trend spreči ili umanji. Istakao je: „Mi smo u prošlom mesecu imali značajan povratak ljudi iz Nemačke, Austrije. Ne samo više stotina, mislim da je iz Nemačke došlo 1.260 njih koji se vraćaju u Srbiju, iz Austrije 900 i nešto. Ljudi koji u trećoj generaciji nisu imali državljanstvo Srbije zatražili su državljanstvo Srbije.”
„Ljudi se polako vraćaju u Srbiju, koja je još ekonomski značajno slabija, ali se ta razlika u odnosu na EU zemlje smanjuje. Onog sekunda, a to je kraj sledeće godine, početak 2025. godine, kada budemo imali prosečnu platu 1.000 evra, onda će ljudi krenuti sve više da se vraćaju u Srbiju”, rekao je predsednik. Kazao je da ljudi iz zemalja EU mnogo lakše „beže” i da nije to jednostavno kako neko želi da predstavi javnosti, da se, ako Srbija uđe u Evropsku uniju, to neće dešavati. Istakao je: „Naprotiv, dešavaće se tada više nego danas. Tako da mi popravljamo svoju ekonomsku poziciju, nalazimo se na evropskom putu, ne postoji drugi put gde bi se nalazili.”
Patike na poklon od Pere Antića
Predsednik Aleksandar Vučić sastao se juče u Skoplju s makedonskim košarkašem Perom Antićem i poručio da su obojica ponosni na srpske košarkaše koji su osvojili srebrnu medalju na svetskom prvenstvu i obezbedili plasman na Olimpijske igre u Parizu 2024. godine. „Sa legendom srpske i makedonske košarke Perom Antićem. Pero mi je poklonio patike ’Srbija 1’. Uzgred, obojica smo ponosni na srpske košarkaše i čekamo zlato iz Pariza”, napisao je Vučić na instagram nalogu „budućnostsrbije”.
P. R.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


