Nedelja, 12.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
PREKO PUNE LINIJE

Naučni park kao bašta budućnosti

Niš, decenijama znan kao „grad elektronike”, na najboljem je putu da povrati reputaciju po kojoj je decenijama bio prepoznatljiv širom sveta
Naučni park kao bašta budućnosti
Ниш (Фото Unsplash)

N – Ministarstvo za javna ulaganja objavilo je sredinom prošle sedmice tender za izgradnju i proširenje naučnotehnoloških parkova u Kruševcu, Čačku i Nišu. Ukupna vrednost ulaganja države veća je od 70 miliona evra. Investicija predviđa izgradnju 40.000 kvadratnih metara prostora za istraživački rad i poslovanje firmi i kompanija u sektoru informacionih tehnologija. U novim objektima, pored svih ostalih, radiće, istaknuto je, više od 1.600 inženjera. Kako je napomenuto, buduće investicije u Nišu, Čačku i Kruševcu doprineće bržem razvoju inovacione delatnosti, tehnološkog preduzetništva i IT sektora, kao i otvaranju novih radnih mesta.

Koliko će ulaganje u dogradnju Naučnotehnološkog parka u Nišu biti od značaja za sam grad i celu južnu i jugoistočnu Srbiju, nepotrebno je posebno govoriti. Otvoren pre tri i po godine, sadašnji NTP ispunio je sva očekivanja, ali i sve postojeće kapacitete, rekao je nedavno Milan Ranđelović, direktor ove institucije. Zato se razmišljalo ne samo o proširenju i dogradnji postojećeg već i o izgradnji još jednog naučnog parka.

Znano je šta je elektronika značila za grad na Nišavi i njegovu reputaciju širom Evrope i sveta. U drugoj polovini prošlog veka „EI Niš” je bio najveći privredni gigant u Srbiji i jedan od najvećih u Jugoslaviji, s obzirom na to da je na vrhuncu moći zapošljavao čak 27.000 radnika.

Niš je decenijama, u pravom smislu reči, bio „grad elektronike”. Na Elektronskom fakultetu školovali su se i stasavali najstručniji kadrovi ne samo za nišku nauku, istraživački rad i privredu već i za celu Srbiju, Jugoslaviju, zemlje Balkana i mnogo šire. A „Elektronska industrija Niš”, kao i sve slične njoj u našoj zemlji, bila je trust mozgova, centar naučnoistraživačke delatnosti i lansirna rampa za proboj i plasman u svet vrhunskih inovacionih dostignuća, ništa manje značajnih od onih do kojih se dolazilo u Japanu, Kini, SSSR-u, Nemačkoj ili SAD...

Nažalost, „Elektronska industrija” je ugašena i propala, ali je opstao Elektronski fakultet Univerziteta u Nišu, nastavivši svoju naučnoobrazovnu misiju. Iznedrio je desetine hiljada inženjera, istraživača i naučnih radnika.

Kada se, do pre nekoliko godina, na pomen „Elektronske industrije” i Niša kao „grada elektronike” s tugom konstatovalo „nekad bilo, sad se pripoveda”, niko nije očekivao da će se danas na istu temu sasvim drugačije govoriti. Već se čuje – „nekad bilo, i opet će”.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.