Sedam predstava na užičkom festivalu
Užice – S posebnom pažnjom Užičani očekuju 28. Jugoslovenski pozorišni festival „Bez prevoda”, koji ovde od sutra do 7. novembra okuplja najbolja ostvarenja teatarske sezone u državama regiona.
Tu smotru i odabrane predstave nedavno su pred medijima najavili selektor ovogodišnjeg JPF Zoran Stamatović (direktor pozorišta u Užicu), zamenik užičke gradonačelnice Dragoljub Stojadinović i umetnički direktor ovog teatra Nemanja Ranković. Slogan predstojećeg festivala glasi „Šta misliš o svom ocu?”, uz pitanja šta mi jesmo, kako se u javnosti predstavljamo i slična, a odnos prema ocu jedna je i od glavnih tema evropskog teatra od Eshilovih „Orestija” do danas.
Po Stamatovićevom odabiru, ovogodišnji repertoar čini sedam kvalitetnih predstava, koje su od sutra do 7. novembra ovim redosledom pred užičkom publikom: „Deca” Narodnog pozorišta iz Beograda, „Car Edip” Jugoslovenskog dramskog, „Naš razred” Gradskog dramskog kazališta „Gavela” iz Zagreba, „Ivanov” Narodnog pozorišta iz Sarajeva, „Očevi i oci” Narodnog pozorišta iz Beograda, „Nesporazum” Crnogorskog narodnog pozorišta i „Otac” Ateljea 212. Svaka veoma zapažena u sredini iz koje dolazi, s tim što od nabrojanih dve režije (sarajevsku i Ateljea 212) potpisuje Paolo Mađeli.
– Gledao sam, radi ove selekcije, više od 50 predstava iz protekle pozorišne sezone u Srbiji i okolnim državama. Moj utisak je da se pozorište probudilo, da je ponovo živo i da se uspešno bavi aktuelnim temama. Sezona u regionu bila je bogata, s mnoštvom kvalitetnih premijera. Zaista je ovo jedna produkcijski plodna godina – izjavio je Zoran Stamatović. On je prethodnih godina zajedno sa Bojanom Munjinom bio koselektor festivala „Bez prevoda”, ali s obzirom na to da Munjin zbog privatnih obaveza ovog puta nije mogao da obavlja to zaduženje, direktor užičkog teatra se sam (uz pomoć saradnika poznavalaca pozorišta u regionu) prihvatio izbora predstava.
Ovogodišnji festival finansiraju grad Užice (sa 4,3 miliona dinara, što je veći iznos nego ranije) i Ministarstvo kulture (sa tri miliona). Zamenik gradonačelnice Užica Dragoljub Stojadinović rekao je da pozorišna smotra „Bez prevoda” svake godine učini Užičane privilegovanom publikom koja ima priliku da vidi najbolje predstave sa područja nekadašnje Jugoslavije.
– Slogan festivala „Šta misliš o svom ocu” otvara bezbroj pitanja, a možda je najotvorenije koliko su nas naši očevi svojim činjenjem ili nečinjenjem, sa pretpostavkom da su vođeni dobrim namerama i bezuslovnom ljubavlju, iz neznanja i predrasuda predodredili da ponovimo njihove greške. I to je ogroman doprinos teatra koji se, kakva god da su vremena, ne odriče borbe za istinske vrednosti. Važno je da pozorište ostane slobodno i dovoljno hrabro da nas prozove i privoli da se suočimo sa sobom i svetom u kome živimo. Uveren sam da JPF daje veliki doprinos ovoj misiji i to je jedan od razloga što grad Užice svih ovih godina podržava ovu važnu manifestaciju – naglasio je Stojadinović.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


