Šabac dobija međunarodno putničko pristanište
Šabac – Do kraja godine Šabac će dobiti međunarodno pristanište na reci Savi, a nalaziće se na lokaciji sadašnjeg broda-restorana, nedaleko od mesta gde su se krajem 19. pa do sredine prošlog veka iskrcavali putnici sa čuvenih parobroda Srpskog brodarskog društva. Pristanište je prevashodno namenjeno gostima koji će u Šabac i dalje – u Sremsku Mitrovicu stizati iz Beograda kruzerima, a paralelno sa radovima na obali ovih dana u toku je i detaljna rekonstrukcija Savske ulice, kao najbliže veze centra grada i buduće „kapetanije“.
Međunarodno putničko pristanište radi se sredstvima Republike Srbije, a projekat je vredan 63,5 miliona dinara. Pored nedavno puštenog auto-puta Ruma– Šabac, novosagrađenog mosta preko Save i brze saobraćajnice Šabac–Loznica, koja se takođe intezivno gradi, pristanište će, procenjuju zvaničnici, dodatno pomoći razvoj turizma i privrede grada.
„Približićemo turistima mogućnosti koje nudi reka Sava i podstaći uspostavljanje linijskog saobraćaja između Šapca i Sremske Mitrovice“, objašnjava Direktor Agencije za upravljanje lukama Vuk Perović.
„Na šabačkom pristaništu, putnici će sa kruzera silaziti preko pontona dugačkog 42 metra, širine sedam metara, na kojem će se nalaziti dva objekta u kojima će biti smešteni nadležni organi za obavljanje administrativnih poslova. Objekti na vodi biće pod jednom nastrešicom, a sa obalom će ih povezivati metalni most“, navodi Bojan Alimpić, urbanista u gradskom JP „Infrastruktura“.
Na ovom delu savske obale planirana je gradnja uslužnih i ugostiteljskih objekata, a projekat predviđa i park između pristaništa i srednjovekovne tvrđave na plaži Stari grad. Prilaz plaži uređen je pre tri godine, a sada su u toku asfaltiranje kolovoza i izgradnja trotoara na drugoj strani - u Savskoj ulici, koja pored vašarišta i kvantaške pijace izlazi na reku. Asfalt je već urađen u dužini od 500 metara i širini od sedam metara, pa su majstori prešli na izgradnju pešačko-biciklističke staze širine tri metra.
„Deligrad“, „Mačva“ i „Kasija Miletić“
Na razmeđu 19. i 20. veka putnike iz Šapca za Beograd vozili su čuveni parobrod „Deligrad“, bivši ratni brod koji je država ustupila Srpskom rečnom brodarskom društvu po njegovom osnivanju 1891. godine, a potom i parobrod „Mačva“, nabavljen iz Đenove 1893. godine.
Njihovu ulogu, po oslobođenju Beograda u oktobru 1944. godine, preuzeo je na kratko parni putnički brod „Kasija Miletić“, izgrađen 1890. godine u Budimpešti.
Ovaj brod je ime dobio po Kasiji Miletić, predstavnici Kola srpskih sestara i dobrovoljnoj bolničarki tokom Velikog rata, a potonuo je 17. aprila 1945. godine u eksploziji rečne mine u blizini Bosanske Rače, prilikom transporta ranjenika sa Sremskog fronta.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


