Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Da li Albanija postaje nova Lampeduza

Sporazum Đorđe Meloni i Edija Rame o otvaranju dva centra za migrante koji će godišnje primiti 36.000 ljudi naišao je na oštre kritike
Da li Albanija postaje nova Lampeduza
Патролни чамац финансијске полиције са спасеним мигрантима упловљава у луку на италијанском острву (Фото EPA-EFE/Ciro Fusco)

Rim se okrenuo Tirani, a Beč Londonu u potrazi za rešenjem migrantske krize, verovatno i zbog toga što najnoviji burni samit lidera EU u Granadi zbog blokade Poljske i Mađarske još nije iznedrio zajednički evropski odgovor na ovaj gorući problem.

Tek što je početkom novembra Austrija poručila da će slediti primer Velike Britanije, koja namerava da sve tražioce azile „privremeno” deportuje u Ruandu, Italija je najavila izgradnju centara u Albaniji za smeštaj ilegalnih migranata.

Nakon potpisivanja sporazuma s albanskim kolegom Edi Ramom u Rimu premijerka Đorđa Meloni je rekla da će italijanska vlada finansirati otvaranje dva migrantska centra u proleće 2024, koji će moći da obrade 36.000 zahteva na godišnjem nivou.

„Smatram ovo kao istinski evropski sporazum i želim da kažem da pokazuje da je moguće raditi zajedno na upravljanju migracionim tokovima”, rekla je Melonijeva.

Izvor iz njenog kabineta rekao je da je cilj plana odvraćanje migranata i sprečavanje trgovine ljudima i da će se odnositi samo na migrante koje na moru spase italijanska obalska straža ili mornarica, a ne dobrotvorne organizacije.

Migranti će boraviti u ovim privremenim centrima dok Italija razmatra njihove zahteve za azil, rekla je Melonijeva i dodala da se plan neće odnositi na trudnice, decu i osetljive kategorije ljudi.

Centri će se graditi u luci Šenđin i oblasti Đader na severozapadu Albanije. Obezbeđenje i policijske snage pružiće Albanija.

Govoreći na italijanskom, Rama je rekao da njegova zemlja nema kapacitet da bude jedino rešenje za problem migranata, ali ima obavezu da pomogne Italiji. Kako je dodao, pomoć koju su italijanski građani i institucije pružili Albancima tokom devedesetih godina prošlog veka, nakon pada komunističkog režima, jeste dug koji se ne može vratiti: „Zato, ako Italiji treba pomoć, Albanija je spremna”.

Opozicija i u Italiji i Albaniji ovaj sporazum o migrantima dočekala je „na nož”. Rikardo Mađi, lider italijanske liberalne stranke Više Evrope, u objavi na mreži „Iks” (Tviter) kaže da je plan „zastrašujući” i da će centri biti „neka vrsta italijanskog Gvantanama”.

Beljind Kelići iz Demokratske stranke Albanije poručio je da je ovo izdaja i najveća nelojalnost koju Rama može da pokaže prema svojoj zemlji.

„Najveći antialbanac danas zove se Edi Rama, jer svake godine protera stotine hiljada mladih ljudi iz zemlje i onda ih zameni ilegalnim imigrantima”, napisao je Kelići na platformi „Iks”.

Andrea Kosta, predsednik udruženja za pomoć migrantima „Baobab ekspirijens” sa sedištem u Rimu, za Bi-Bi-Si kaže da je ovaj sporazum zatekao sve što pokazuje da se imigraciona politika italijanske vlade „kreće u pogrešnom pravcu”.

Kosta kaže da ovi centri rizikuju da postanu „kao Lampeduza u albanskom zaleđu”, misleći na italijansko ostrvo koje je jedna od glavnih luka za dolazak ljudi koji žele da stignu u Evropu.

On se takođe osvrnuo na pokušaj britanske vlade da pošalje hiljade tražilaca azila u Ruandu, rekavši: „Ne znamo da li će centri u Albaniji biti neka vrsta Gvantanama, Lampeduze ili Ruande – ili od svega pomalo.”

London je Ruandi već dao 140 miliona funti za prihvatanje 5.000 azilanata, ali još nije isporučio nijednog migranta ovoj afričkoj zemlji. I dok vlada Rišija Sunaka čeka da Vrhovni sud u decembru konačno oceni zakonitost ovog, po mnogima spornog, aranžmana o deportaciji migranata, austrijski ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner u Beču je s britanskom koleginicom Suelom Barverman potpisao sporazum o migraciji i bezbednosti. Prema ovom dogovoru Beč želi da „kopira” britansku šemu za slanje migranata iz Austrije u neku treću zemlju dok čekaju da im se reši zahtev za dobijanje azila.

Za razliku od plana Londona, koji namerava da nelegalnim migrantima kupi avionsku kartu za Ruandu u jednom smeru, Beč će omogućiti migrantima da se vrate u Austriju ako dobiju azil. Svi koji budu odbijeni biće vraćeni u matične zemlje.

Britanski premijer Riši Sunak podstiče evropske partnere da preispitaju međunarodne sporazume o azilu, uključujući konvenciju o izbeglicama i Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, suočeni sa svetskom migrantskom krizom.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

nikola andric
Brigo moja predji na drugoga; Turska, Tunezija pa Albanija pa ?
Пиво на сламчицу
Баш тако су и Нормани довели Шиптаре са Сицилије (који су тамо доспели као Фатимид војници из северне Африке), преко јужне Италије, у данашњу Албанију. И тада је, као и данас, Италија била посредник. И тада су, као и данас, и Швабе и Французи били умешани. Историја се понавља.
Пиво на сламчицу
@Nicevo od toga, А шта ти очекујеш, да неко може у 500 дозвољених слова у коментару описати стање ствари у том делу света, и сва та ситна војводства на Апенинском полуострву? Скроз небитни детаљи. Оно шта је битно је да су Нормани били прави Албанци, док ови данас то нису, већ себе називају Шиптарима. Две скроз различите расе. Нормани се уопште нису ограничили само на Сицилију, већ су градили своја утврђења по данашњој Албанији. Проучи мало боље тај део историје, пошто га очигледно не знаш.
Nicevo od toga
Normani su bili vrlo prepredena sorta (i vrlo dobri ratnici) ali ne vidim njihovu ulogu jer su vec zatekli mnoge etnicke grupacije na Sicilji koju su drzali reletivno kratko vreme sa vrlo malo vojnika te im nije bilo u interesu da izmestaju populaciju sa Sicilije jer njihov metod pljacke je bio kroz nametanja poreza a sto vise stanovnika na Siciliji to su imali vise da oporezuju. Italija tada nije ni postojala vec mnogo sitnih vojvodstva a slicno je bilo i sa Francuskom i Nemackog tog vremena

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.