UPIS traži jasne mere kulturne politike
Upravni odbor Udruženja profesionalnih izdavača Srbije uputio je otvoreno pismo Ministarstvu kulture povodom izostajanja mera kulturne politike u izdavaštvu:
„Početkom ove godine, pre nego što su raspisani konkursi za podršku savremenoj kulturi, održan je sastanak predstavnika izdavačkih grupacija i Ministarstva kulture. Iako su izdavači, na osnovu analize stanja u kulturi i neophodnih mera kulture politike, predložili i obrazložili obuhvatan program kulturne politike u izdavaštvu, Ministarstvo kulture je, umesto suštinskih, unelo samo kozmetičke promene u konkurse namenjene podršci izdavaštvu i književnim programima”, rečeno je u ovom obraćanju izdavača.
Otuda Udruženje profesionalnih izdavača Srbije (UPIS), pre nego što se u narednim nedeljama raspišu konkursi za podršku kulturi u 2024. godini, još jednom podseća na zahteve izdavačke zajednice, jer su oni u najboljem kulturnom i društvenom interesu. Zahtevi su sledeći, a prvi je vezan za otkup knjiga:
„Zahtevamo da budžet za Otkup knjiga bude udvostručen, jer je postojeći budžet prevaziđen i nedovoljan. Zahtevamo proširenje sastava komisije za otkup knjiga na sedam članova različitih orijentacija i oblasti. Predlažemo da se komisija proširi ljudima koji su stručnjaci – iz oblasti književnosti za decu, humanističkih nauka, srpske i svetske književnosti, kao i iz likovne i grafičke oblasti (oprema knjige). Zahtevamo transparentno objavljivanje spiska kandidata za članove komisije, kako bi se na vreme ukazalo na eventualne propuste ili sukob interesa.”
Sledeći zahtevi UPIS-a odnose se na ravnomerniju raspodelu sredstava za kapitalne i prevodilačke projekte, na promenu Zakona o obaveznom primerku publikacija, u skladu s međunarodnim standardima i preporukama Uneska i Saveta Evrope, uz smanjenje broja obaveznih primeraka koje izdavači dostavljaju Narodnoj biblioteci Srbije i Matici srpskoj, a izrazili su i protivljenje rušenju i premeštanju Beogradskog sajma. Takođe, među zahtevima su i obezbeđivanje dodatnih sredstava ministarstva koja će pokrivati učešće na međunarodnim sajmovima, pre svega na sajmovima knjiga u Frankfurtu i Bolonji svake godine, obnavljanje statusa reprezentativnih udruženja u izdavaštvu i unapređenje i zaštita izdavaštva, digitalnom transformacijom, rešenjem problema piraterije i pripremom Zakona o izdavaštvu.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


