Duže od veka, više od igre
Neka zvuči neskromno. Ali, da, Srbija jeste košarkaška velesila. I tako je evo već ceo vek. Od kako se basketara prvi put zakotrljala dvorištem Osnovne škole Kralj Petar prvi, pa sve do danas...
Ipak, kada vam neko sve te uspehe stavi na jedno mesto, u jedan film, uz genijalne priče koje ih prate, e onda se osetite baš ponosno. Verujemo da su se sa takvim osećajem kući vratili svi iz Doma sindikata, sa svečane Akademije kojom je Košarkaški savez Srbije proslavio svoj 75. rođendan, obeležio vek od kako se košarka igra u Srbiji.
Posebno jer su neki od ljudi koji su pisali istoriju košarke u Srbiji bili tu...
Među njima jeste i Predrag Danilović, nekada trofejni reprezentativac, koji se prethodnicima i naslednicima i brojnim gostima obratio sa pozicije predsednika Košarkaškog saveza Srbije.
– Naš Savez osnovan je na današnji dan pre 75 godina, a košarka se prvi put pojavila na ovim prostorima pre 100 godina. Zato naš jubilarni slogan glasi: Duže od veka, više od igre – podsetio je prvi čovek srpske košarke.
Kako je rekao...
– U tom sloganu prožeti su i prošlost i sadašnjost i budućnost, ali i naš nacionalni ponos koji osećamo prema košarci.
Podsećajući da je košarka u Srbiji počela kao „mala vest u listu Politika, 1923. godine“, Danilović je nastavio:
– Generalni sekretar FIBA, Bora Stanković pisao je u svojim memoarima da su roditelji u početku branili deci da igraju košarku, jer su smatrali da se zbog povijenog položaja prilikom vođenja lopte stvara grba na leđima! Srećom, postojali su uporni ljudi, vizionari, koji su u košarci videli nešto sasvim drugo. Igru lepih pokreta, uzbuđenja, nadigravanja, viteštva i želje da se svakim danom uči i napreduje. Košarka je bila prilika za ličnu i kolektivnu afirmaciju, šansa da se vaš grad i vaša zemlja predstave svetu u najboljem svetlu.
Danilović je naglasio da su pobede u tom magičnom pravougaoniku pokrenule zlatni točak tradicije i nastavio:
– Iza nas je vek ponosa, a ispred nas vek novih izazova. Okupili smo se danas da bismo slavili dela naših predaka, da bismo svetlo reflektora sa današnjih asova uperili na očeve osnivače naše košarke, jer njima dugujemo sve ono što smo kroz košarku proživeli i doživeli. Oni su trasirali put ka svim neverovatnim uspesima koji su doveli do toga da Srbija postane zemlja košarke.
Da bismo došli do onoga: Kad kažeš Srbija, misliš košarka, mnogo toga je moralo da se uradi. I zato...
– Ne smemo nikada da zaboravimo da smo mi samo jedna karika u tom lancu i da imamo obavezu da uradimo sve što je u našoj moći da svaka naredna karika bude još otpornija i snažnija.
Danilović je istakao da je siguran da prethodnici mogu da budu ponosni na ovaj trenutak, kada krunišemo vekovni put srpske košarke.
– U ovoj godini jubileja osvojili smo četiri medalje: tri zlatne i jednu srebrnu. Dve zlatne osvojila je naša muška reprezentacija u 3h3 košarci, po jednu na svetskom i evropskom prvenstvu. Evropski prvaci su i naši juniori koji su nas oduševili svojim igrama na šampionatu u Nišu.
Tu je napravio malu digresiju, ističući da mu je to omiljena od svih medalja, pa nastavio:
– Košarkašice su pete u Evropi, ali znamo da su u poslednjih deset godina dva puta bile šampionke Evrope i jedna su od najboljih reprezentacija na svetu. Ono što je izazvalo najveću erupciju zadovoljstva među ljubiteljima sporta u Srbiji dogodilo se na ovogodišnjem Svetskom prvenstvu za košarkaše gde je naša reprezentacija osvojila srebrnu medalju, podsetivši svojim načinom igre i odnosom prema nacionalnom timu na neke od najsvetlijih trenutaka u istoriji naše košarke.
Kreće novi vek košarke u Srbiji, i to Olimpijskim igrama, gde su se već kvalifikovali košarkaši i basketaši, a košarkašice imaju šansu da im se pridruže kroz kvalifikacioni turnir u Brazilu.
– Pred nama je obaveza da nastavimo ovim putem i u novom veku srpske košarke. Kako bismo u tome uspeli, neophodno je da se još više fokusiramo na rad sa mlađim kategorijama, da usmerimo svoje snage na razvoj klubova koji su oduvek bili temelj zdrave i uspešne košarke, da stvorimo uslove da decu u najmlađem uzrastu približimo našem sportu, da devojčice animiramo da se kroz klubove i košarkaške pokrete bave košarkom, da ponovo afirmišemo domaću ligu i razvijemo novu generaciju uspešnih trenera. Košarka je kod nas postala to što jeste dobrim delom zahvaljujući entuzijastima u manjim sredinama, koji su svoje živote posvetili košarci. Zato bi jedan od naših zadataka trebalo da bude i da svim tim ljudima, kako neangažovanim, tako i budućim trenerima, omogućimo uslove za kvalitetan rad – rekao je Danilović.
Neponovljivi lauerati
Legende nisu zaboravljene. Predrag Danilović je na kraju Akademije uručio Priznanja za životno delo koje je Košarkaški savez Srbije ustanovio samo za ovu priliku. Laureati su osam neponovljivih ličnosti kojima je priznanje dodeljeno posthumno. To su: Nebojša Popović, Bora Stanković, Radomir Šaper, Aleksandar Nikolić, Sonja Mladenović, Ranko Žeravica, Radivoj Korać i Dušan Ivković.
Poslednja je priznanje primila nekadašnja reprezentativka Zaga Žeravica, supruga legendarnog trenera i selektora Ranka, koja se na kraju predivne večeri obratila u ime svih dobitnika.
– Hvala košarkaškoj organizaciji, našoj državi i svima vama koji ste na neki način doprineli, da svi dobitnici ovog velikog priznanja, na neki način sada budu među nama. Volela da znamo da svi oni sada negde imaju svoj savez , da i dalje raspravljaju o košarci. Košarka je svima nama ostala u krvi od prvog do poslednjeg dana. Samo ću da kažem da smo Ranko i ja veče uoči njegovog odlaska gledali tri evroligaške utakmice i u jedan sat posle ponoći Čikago Bulse. Živeo je ceo život sa košarkom i otišao je sa košarkom. Pošto potičem iz ženske košarke, moram da iskoristim ovu priliku da se zahvalim Marini Maljković koja je vratila žensku košarku na evropske i svetske visine i jer je učinila da devojčice danas mogu, u celoj Srbiji, da treniraju košarku i da za to ne plaćaju ništa – poručila je Zaga Žeravica.
Gajić: Učili smo od vas
Zoran Gajić, ministar sporta u Vladi Republike Srbije, domanićinu je – kako je rekao - preneo pozdrave velike srpske sportske porodice i dodao:
– Stojim ovde ispred vas u ime 85 saveza, čiji ste i vi jedan deo. Sa velikim ponosom mogu da kažem da svi mi koji smo iz drugih sportova, moramo da priznamo da smo u nekom periodu svog života i rada učili od vas, od ljudi koji su podigli ovaj vaš divni sprot, sport koji je na najbolji mogući način, kako reče prethodni govornik, proneo ime Srbije. Vi niste samo igrali za sebe, igrali ste za Srbiju, za naš narod gde god da živi na zemaljskoj kugli. Svi su bili ponosni, ne samo na zlatne, srebrne medalje, već na način kako ste vi igrali, na koji ste pobeđivali, ponekad i gubili. A umeli ste i da dostojanstveno izgubite, na svu sreću mnogo puta i da pobeđujete.
Dodajući da je KSS u trenažno-metodološkom, marketinškom i sportsko-organizacionom pravcu bio lučonoša, ministar Gajić je nastavio:
– Bili ste avangarda, putokaz kako i mi ostali treba da radimo. Od srca vam želim da i sledeće generacije nastave sa ovim rezultatima. Najteže u sportu je odbraniti osvojeno, a vi već 60 i nešto godina održavate taj kontinuitet. Želim vam svaku sreću, da budete jedinstveni, da se držite zajedno i da dogodine na Olimpijskim igrama svi zajedno se radujemo kako uspesima uopšte srpskog sporta, a naročito uspesima košarke.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


