Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Štediše su pravo blago

Štediše su pravo blago
(Фото А. Васиљевић)

Ovih dana, ali ne zbog slava i nadolazećih novogodišnjih praznika, prevelike gužve u nekada najpopularnijoj banci. Umesto potrebnog broja šaltera uglavnom rade samo dva. Desetine štediša pocupkuju, nervozni i gunđaju. Novi vlasnik banke „reže” broj službenika, a počinje i da gasi pojedine filijale. Od službenika banke može se čuti da su „novine” rezultat plana menadžmenta da se najveći deo poslovanja prebaci na automate za podizanje para. A novost je i to što je u ovoj banci uvedena starosna granica do koje štediše mogu da koriste „dozvoljeni minus”. To bogme pogađa mnoge pri ovakvoj tržišnoj situaciji (poskupljenjima), uz to što predstavlja svojevrsnu diskriminaciju po starosnoj dobi.

Uskoro će bankari, da bi uštedeli troškove, možda pokušati da građane-štediše zamene štedišama-robotima. Tako neće biti tolikih redova, uštedeće se na poslovnom prostoru, a neće biti ni gunđanja štediša, od kojih banke i najviše žive. Možda ipak nije kasno da se Narodna banka Srbije na pravi način  uključi u „robotizaciju” u bankarstvu. Naravno, ako još važi deviza da su štediše „pravo zlato” i da ih treba čuvati.

Aleksandar Popović,
novinar veteran

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Радован
Скоро је НБС дала информацију да добит домаћих банака није трговина новчаним средствима већ од услуга пословања у вези са одржавањем рачуна грађана!?
Земунац
Погрешан вам је назив штедиша. Штедиша је појам који је везан за некога ко вишак новца даје на штедњу некој банци, а та банка му заузврат даје камату на тај новац, пошто исти користи у своје сврхе и ради додатне зараде. Пошто у модерном банкарском систему малтене сваки грађанин је принуђен да има текући рачун, јер само тако може да прима плату, пензију или остали новац који је зарадио и углавном нема скоро ништа уштеђеног прикладнији би био назив клијент (да не кажем пацијент) одређене банке.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.