Utorak, 07.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

„Ne” za klađenje, „da” za zdravlje

„Ne” za klađenje, „da” za zdravlje
Дом здравља: млади подложнији проблему због коцкања него одрасли (Фото С. Ковачевић)

Novi Sad – Dok grad dobija sve više kladionica, novosadski dom zdravlja poručuje: „ne” za klađenje je „da” za zdravlje. Pod tim geslom, zajedno sa Gradskom upravom za zdravstvo, sprovode projekat u okviru koga su psiholozi savetovališta za mlade obišli nekoliko srednjih škola: saobraćajnu, e-gimnaziju, baletsku, tehničku, elektrotehničku.

Iz ustanove zdravstva ukazali su na to da su nove društveno-ekonomske okolnosti i intenzivan razvoj nauke i tehnologije rezultirali pojavu novih, nehemijskih oblika zavisnosti, gde spada i kockanje, kao i na to da je ono postalo, zbog negativnih posledica po pojedinca i njegovo okruženje, značajan javnozdravstveni problem.

„Kockanje može biti socijalno i patološko, a ovo drugo ima dalekosežne posledice i po pojedinca i po zajednicu. Preko 95 odsto osoba koje imaju problem sa kockanjem, imaju jedan ili više pridruženih mentalnih poremećaja, a čak dve trećine njih – tri ili više mentalna poremećaja”, saopštio je Dom zdravlja „Novi Sad” i dodao da su ti poremećaji anksioznost, depresija i slično.

Mladi se najčešće kockaju, podsećaju u ustanovi – iz zabave, zbog brze zarade, uticaja vršnjaka ili po ugledu na starije u svojoj porodici.

„Mozak adolescenta burnije reaguje na dobitak nego što je to slučaj kod odrasle osobe, dok je ova uzrasna grupa istovremeno manje osetljiva na gubitak. Iz tog razloga stope problematičnog kockanja su 2-4 puta veće kod adolescenata, u odnosu na odrasle. Iz ovih razloga neophodno je kontinuirano sprovoditi mere prevencije patološkog kockanja”, navodi novosadski dom zdravlja.

Komentari3
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Хајдук Вељко
Забранити све облике коцкања!
Земунац
Коцкање је зависност од када је света и века. Једино ново су нови облици коцке и приступност коцки и коцкању.
Хајдук Вељко
Забранити,и протерати коцкарнице!

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.