Stariji birali ujutru, mlađi uveče
Zubato sunce, koje je davalo lažnu nadu da je vreme toplo, juče kao da je izmamilo Beograđane na glasanje. Uprkos redovima u kojima se stajalo i po 40 minuta, građani su od ranih jutarnjih časova strpljivo čekali da zaokruže broj na glasačkom listiću. Stariji su svoju građansku dužnost obavljali od otvaranja biračkih mesta, dok su mlađi počeli da stižu posle 12 časova.
– Odakle ovoliko ljudi u ranu zoru? – zapitali su se oni koji su stajali u redu ispred biračkog mesta 47, u Arhitektonskoj tehničkoj školi na Vračaru.
– Organizacija je loša. Ja, na primer, uopšte nisam dobila poziv za glasanje. Jedino je dobro što ima puno kontrolora. Neka, i treba da nas kontrolišu – kazala je Srbislava Ercl dok je čekala u redu, ističući da je dužnost svih nas da glasamo.
Na ovom mestu do 10 časova, prema rečima Marka Čvorovića, člana biračkog odbora, glasalo je 11 odsto birača, pretežno starije populacije.
– Od jutra nije bilo nikakvih problema, veću izlaznost smo očekivali posle 13 časova – rekao je Čvorović.
Samo nekoliko minuta posle njegovih reči, Milorad Kovačević požalio se da ima problem. Njegovog imena nije bilo na spisku za parlamentarne izbore, iako je u opštini gde je tražio odobrenje dobio rešenje da glasa na Vračaru.
– Glasam prvi put u životu i odmah problem – nervozno objašnjava.
Posle razgovora sa članovima odbora, Milorad je poslat na biračko mesto u Novi Beograd, jer je pronađen na tamošnjem spisku. U odlasku je objasnio da je, iako je već u penziji, sad izašao prvi put na izbore, jer smatra da su oni važniji od svih prethodnih.
Na biračkom mestu, u Osnovnoj školi „Milan Đ. Milićević” na Voždovcu, u redovima su stajali građani koji svoju dužnost ispunjavaju godinama. Iz školskog dvorišta izašao je penzioner Miloš T. s osmehom na licu jer je, kako je kazao, čekao samo pet minuta.
Milan Vulić, predsednik komisije, primetio je da mladi dolaze posle podne.
– Izlaznost je bila oko 12 odsto do 10 časova. Očekujemo omladinu kasnije, kad se naspavaju posle noćnog izlaska – rekao je Vulić.
Penzioneri na Voždovcu nastavili su da se žale na mlađe generacije, pa prema mišljenju Mirjane I., mlade kao da ne zanima budućnost države. Kroz osmeh se požalila i na novinare.
– Ovde je sve u redu, sem vas novinara koji nas zaustavljate i ispitujete – prokomentarisala je Mirjana I.
Znatno duži red i čekanje dočekali su glasače u Petoj beogradskoj gimnaziji.
– Ovde je uvek gužva, a organizacija loša – objasnio je Branko V. – Čak ni liste nisu dobro okačene, pa se vide samo dve – primetio je.
Na ovom mestu se čekalo i po 40 minuta. Stajali su većinom ljudi srednje dobi, a nervoza se osećala i nekoliko metara od reda.
Svoj glas na biračkom mestu u gimnaziji ispod Tašmajdana dala je oko 12 časova glumica Ljiljana Blagojević. Redovno glasa jer „sve je na nama”.
– Neki ljudi ne izlaze na izbore jer misle da im je dobro, pa ne žele da im bude gore. Drugi su razočarani. Ali mislim da je najveći razlog što ljudi nisu svesni koliko je ovo važno. Ne osećaju društvenu odgovornost. Samo se nadam da će ove godine izaći više ljudi – istakla je Blagojevićeva.
Dugački redovi protezali su se oko 11 časova u OŠ „Borislav Pekić” na Bežanijskoj kosi, a sugrađani su strpljivo čekali da ispune svoju građansku dužnost. Među njima je bilo mnogo roditelja s decom, ali i starijih i teško pokretnih osoba. Većinu je zanimalo gde je njihovo biračko mesto, posebno one koji nisu dobili glasačke listiće na kućnu adresu. Bilo je i nestrpljivih.
– Brže treba da rade, da zarade dnevnice. Nisam nervozan, ali nikad duže nisam čekao da glasam – komentarisao je mlađi sugrađanin.
– Pustite roditelje s decom da glasaju, gde žurite toliko, neće pobeći listići – apelovali su neki od birača.
Oko 11.30 red se završavao u školskom dvorištu. Kako bi prekratili vreme neki su čekanje iskoristili da doručkuju, a dve komšinice su razgovarale o prozeblim kostima.
– Samo da uđemo u toplo i zaokružimo na tim listićima, pa šta nam bog da na ovu svetu nedelju – kazala je jedna od njih.
Od momenta otvaranja biračkih mesta u Osnovnoj školi „Pavle Savić” u Mirijevu tri, gužva nije prestajala. Kako je dan odmicao kolone su bile sve duže, pa se u ranim poslepodnevnim satima čekalo i 50 minuta. Redovi za desetak birališta u toj školi počinjali su još u dvorištu.
– Ogromno je ovo naselje. Sve je više ljudi, a to znači da treba i više glasačkih mesta. Buni se narod, s pravom, što se toliko čeka – rekao je Aleksandar Arsić, dok je sugrađanka izlazeći iz gužve posle glasanja prokomentarisala da na tako velikom glasačkom mestu moraju da postoje redari koji će usmeriti ljude, a ne da se guraju i traže papire s ispisanim brojevima. Napomenula je i da su neka mesta preopterećena ljudima, a neka prazna.
I u toj gužvi bilo je sugrađana kojima ni na pamet nije padalo da bilo koga puste ispred sebe, preko reda – ni stare, ni bolesne, ni roditelje s decom.
Na glasačkim mestima u Kumodražu, u kladionici, oko 15 sati bila je velika gužva. Red se protezao ispred ulaza, a tu se čuo komentar glasača da su poneli svoje hemijske olovke za svaki slučaj jer su do njih stigle glasine da su na nekim biračkim mestima navodno piši-briši olovke. Više od 50 ljudi čekalo je u to vreme u osmoletki „Desanka Maksimović” u Ustaničkoj ulici.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


