RS za poništavanje suđenja vođenih pre hapšenja Debevca
Od našeg dopisnika
Sarajevo – Premijer Republike Srpske Radovan Višković najavio je da će Vlada Srpske uputiti zahtev da budu proglašeni ništavnim i da se vrate na ponovno odlučivanje svi sudski procesi vođeni dok su na funkcijama bili uhapšeni predsednik Suda BiH Ranko Debevec, koji je već suspendovan, i bivši direktor Obaveštajno-bezbednosne agencije BiH Osman Mehmedagić Osmica. Zahtev će, kako je rekao, biti upućen tokom današnjeg dana, putem resornog ministarstva.
Najavljeni zahtev, „na koji Srpska ima pravo” ne bi se, prema rečima Viškovića, odnosio samo na predmete protiv srpskog naroda, kojih je najviše, već i na sve predmete protiv pripadnika hrvatskog i bošnjačkog naroda. Sumnju u nepristrasnost i pravično vođenje ranijih sudskih postupaka pred Sudom BiH nametnula je činjenica da su, što je potvrdio i glavni tužilac Tužilaštva BiH Milenko Kajganić, pomenuta dvojica uhapšeni zbog sumnje da su zloupotrebili položaj i prisluškivali sudije i zaposlene u Sudu BiH. Višković se pita šta mogu da očekuju građani jedne zemlje kad čuju da su uhapšeni predsednik suda, direktor OBA i jedan od vodećih advokata.
Naravno, veru u nepristrasnost i pravednost Suda BiH, čiji je predsednik uhapšen „zbog nameštanja sudskih procesa”, nema ni predsednik Republike Srpske Milorad Dodik. „U slučaju da se pokažu tačnim razlozi zbog kojih je uhapšen predsednik Suda BiH, biće sporno sve što je taj sud presudio, pa i suđenje meni”, izjavio je Dodik, napomenuvši kako je privođenjem predsednika Suda BiH sve oskrnavljeno, a posebno žrtve, kad je reč o procesima za ratne zločine.
Hapšenje predsednika Suda BiH i bivšeg direktora OBA, prema mišljenju šefa Kluba srpskih delegata u Domu naroda Parlamenta BiH Sredoja Novića jeste pokazatelj da BiH nema pravosuđe. Sada se, kaže on, jasno vidi da su pravosudne institucije u Sarajevu bile pod pokroviteljstvom obaveštajne službe.
Dragan Čović, predsednik HDZ-a BiH, izjavio je da hapšenje Debevca i Mehmedagića „nije za komentarisanje već za plakanje”. Njihovo hapšenje, kazao je on, jeste pitanje svim predstavnicima međunarodne zajednice koji su se slikali s tim ljudima u poslednjih godinu ili dve i davali im podršku u radu.
„A nije prvi put da vrh pravosudne vlasti i do juče prvi čovek obaveštajne agencije budu privedeni. Koju poruku mi šaljemo? U kojoj državi mi živimo? Mislim da sam ja sto puta kazao da BiH nije pravna država, ali se to tolerisalo”, podsetio je Čović.
Minka Kreho izabrana za v. d. predsednika Suda BiH
Sarajevo – Minka Kreho, predsednica Krivičnog odeljenja Suda BiH, na sednici VSTS izabrana je za v. d. predsednika Suda BiH. Na tom mestu ona će zameniti uhapšenog predsednika Suda BiH Ranka Debevca, koji je na predlog Kancelarije disciplinskog tužioca privremeno suspendovan sa te funkcije. Debevec i bivši direktor Obaveštajno-bezbednosne agencije BiH uhapšeni su odvojeno u ponedeljak, zbog zloupotrebe službenog položaja, prenosi Tanjug.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


