Dužan kao – Amerika
Dug američke vlade po prvi put je premašio 34 biliona dolara. Podaci koje je objavilo Ministarstvo finansija pokazuju da je ukupni neizmireni javni dug porastao na 34,001 bilion dolara 29. decembra. Ta cifra predstavlja ukupan iznos neotplaćenih zajmova američke savezne vlade akumuliranih tokom istorije nacije.
Amerikanci su uspeli da nakrcaju dodatnih hiljadu milijardi, odnosno novi bilion duga, za samo 12 nedelja!
Ukoliko nastave ovim tempom, da se kvartalno zadužuju za dodatnih bilion dolara, dug SAD bi u 2027. godini mogao da premaši 50 biliona dolara! A, možda i pre.
Za samo tri meseca nakon što je američki državni dug premašio 33 triliona dolara, pošto je budžetski deficit, odnosno razlika između onoga što vlada troši i onoga što se sliva u budžet u vidu poreza dodatno ekstremno porastao, SAD su se zadužile dodatnih bilion dolara.
Predsednica američkog Komiteta za odgovorni federalni budžet Maja Mekginis je ovu brojku nazvala „zaista depresivnom”. Kako prenosi Si-En-En, ona je rekla da Amerika jednostavno ne može da prestane sa zaduživanjem iako je nivo duga opasan kako za njenu privredu, tako i za nacionalnu bezbednost SAD.
Koliko bi situacija mogla biti ozbiljna najbolje govori statistika, koja pokazuje da je 1981. godine javni dug Amerike prvi put dostigao bilion dolara, a da bi stigao do sledećeg biliona bilo je potrebno pet godina. Dalje je tokom ekonomske krize 2009. dostigao 11,5 biliona, a potom je dobio ubrzanje neviđenih razmera, prenosi RT Balkan.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


