Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Dan Republike Srpske – Amerika objavila gde vidi problem

Dan Republike Srpske – Amerika objavila gde vidi problem
(Фото EPA-EFE/ALLISON DINNER)

Američka Ambasada u Sarajevu saopštila je danas, povodom 9. januara Dana Republike Srpske, da problem nije u proslavi praznika, nego u odluci da to bude 9. januar.

„Problem ne leži u proslavi praznika, nego u odluci da to bude devetog januara. Povezivanje tog obeležavanja sa pravoslavnim verskim praznikom u suprotnosti je sa nekoliko odredbi Ustava BiH kojima se zabranjuje diskriminacija. Ovo je stvar zakona, a ne nečijeg mišljenja”, navodi se u saopštenju.

Dodaju da član 3 Dejtonskog Ustava propisuje da se entiteti u potpunosti moraju pridržavati odluka institucija BiH, uključujući i konačne i obavezujuće presude Ustavnog suda BiH.

„Prema Krivičnom zakonu BiH, nepoštovanje presuda Ustavnog suda BiH predstavlja krivično delo. I ovo je stvar zakona, a ne nečijeg mišljenja. SAD očekuju da će relevantne institucije za sprovođenje zakona i pravosudne institucije sprovesti istragu o svakom slučaju kršenja zakona koji je povezan sa proslavom Dana Republike Srpske devetog januara”, naveli su iz Ambasade SAD.

Podsetili su i da su SAD i pre reagovale na, kako su naveli, antidejtonska delovanja i neće oklevati da to urade i ubuduće, prenosi Sputnjik.

Komentari14
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Славиша Гавриловић
За рат у БиХ су одговорне власти САД. Наиме, лидери националних странака су у марту 1992. године потписали мировни Лисабонски споразум по којем Срби прихватају независност, с тим да се држава дијели на више кантона по националној припадности. Потпис са тог споразума повукао је Изетбеговић, а на наговор америчког амбасадора. Није познато шта је обећано, али је након изласка Муслимана из мировног споразума избио општи рат у БиХ. Чини се да амбасадор Марфи није у току са 1992.г.
Potreban Komentar
Srećan da nam ambasada misli dobro, zamislite kako bi izgledalo da nam ne žele dobro.
Desny
Neko bi ovom nesrećniku Marfiju trebao objasniti da se kod Srba, a i ostalih hrišćana, svaki dan obeležava neki svetitelj, manje ili više značajan. Dakle, nije 9. januar izbran za Dan Republike zbog svetog Stefana već zbog toga što je na taj dan 1992. godine tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine. Da je to bilo 29. januara bile bi Časne verige i šta bi se time promenilo? I ša ima Ustavni sud sa praznicima?
Desny
Zoran@ Život i treba slaviti svaki dan što ste vi u Americi smetnuli s uma od puste trke za novcem. Uostalom, ko ste vi da nam određujete kako ćemo živeti? Živite kako hoćete i pustite druge da žive kako oni hoće.
Zoran
Tesko je to ikome objasniti da se kod Srba slavi skoro svaki dan. :)
Јово Чаругић
А дали и члан 3 Дејтонског Устава прописује да се белосветске силеџије вечно мешају у баш све сегменте у БиХ, па и писање нових закона, бирање илегалних представника, итд итд? Не? Па молим лепо. Већ одавно вам је истекао рок трајања. Посветите се боље својој назови држави која је на прагу цркавања и гледајте како ћете решити своје астрономске дугове јер вам Срби нису вазали. 9 јануар је скроз ОК, тим више јер баш на тај дан многи од нас имају и породичну славу. Живела Република Србска!
KSA
Лепо су нам рекли шта им смета.Православље и православни календар сметају а не "тамо нека прослава".Е па другови Амери,каубоји стари, потрудићемо се да будемо онај мали али доследан камен у вашим чизмама.Вама у чизмама а вашим полтронима и улизицама камен око врата.Ако вам до сад није јасно шта о вама мислимо,послушајте Џукеле и песму Америка.У вашем је,рок стилу.Кладим се да ју је Хил давно чуо,макар и крајичком уха.Ал' је није узео за озбиљно,јер је бахат и надобудан као и већина вас, каубоја.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.