Četvrtak, 04.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Umesto tri, biće jedna kula na Bežanijskoj kosi

Gradnji visokog objekta od 120 metara između Bulevara Arsenija Čarnojevića, kompleksa studentskog sportskog centra i ulica Blagoja Marjanovića Moše i Partizanske avijacije ponovo se protive žitelji tog dela Novog Beograda okupljeni oko Inicijative „Bežanija ostaje – Kosa prkosi”
Umesto tri, biće jedna kula na Bežanijskoj kosi
(Принтскрин Јутјуб)

Umesto tri kule koje su pre dve godine planirane na Bežanijskoj kosi prekoputa „Okova” i SRC „11. april”, biće samo jedna. Ali ni takvim ishodom izmena plana detaljne regulacije (PDR) između Bulevara Arsenija Čarnojevića, kompleksa studentskog sportskog centra i ulica Blagoja Marjanovića Moše i Partizanske avijacije žitelji Bežanijske kose okupljeni oko Inicijative „Bežanija ostaje – Kosa prkosi” nisu zadovoljni. Jer, na taj plan su pretprošle godine uputili oko 100 primedaba zahtevajući da se odustane od izgradnje dva oblakodera od po 100 metara i jednog od 120 metara jer bi im takav kompleks, kako su tvrdili, narušio kvalitet života, uništio preostale zelene površine i sportske terene. Istog su stava i danas kada su, kako kažu, saznali da su izmene tog planskog dokumenta usvojene (Privremeni organ grada dao je zeleno svetlo na izmene tog PDR-a 14. novembra 2023, a u „Službenom listu grada Beograda” plan je objavljen dan kasnije, prim. „Politike”), tako da će gradnje kule od 120 metara biti, a njima odgovori na primedbe stigli i gotovo ništa od njihovih zahteva, tvrde, nije usvojeno.

Nije im pomogla ni peticija protiv izgradnje stambeno-poslovnog kompleksa koga od SRC „11. april” razdvaja samo auto-put Beograd – Zagreb, koju je potpisalo više od 5.500 ljudi. Zato su se komšije prekjuče ponovo okupile na sportskim terenima kako bi videle šta im je dalje činiti.

– Iscrpli smo sva zakonom dozvoljena sredstva borbe protiv izgradnje u našem mirnom porodičnom bloku na Bežanijskoj kosi. Ostaju nam još jedino metode građanske neposlušnosti da blokiramo ulicu ili buduće gradilište, ali je pitanje koliko ljudi je spremno da se ponovo angažuje. Iznevereni smo jer smo pretprošle godine dobili uveravanja da ovde neće biti podignuto ništa što bi moglo da nam šteti, a desilo se suprotno – izričiti su u Inicijativi „Bežanija ostaje – Kosa prkosi”.

Šta je predviđeno izmenama i dopunama PDR-a tog dela Bežanijske kose koji je na inicijativu PD „Tempo kompani” izradio beogradski biro „Bureau Cube Partners”?

Osim depandansa predškolske ustanove i pasarele preko auto-puta koja će lokaciju od 4,92 hektara (čine je dve urbanističke celine S6, zona transformacije porodičnog stanovanja, i K2, zona komercijalnih sadržaja) povezati sa SRC „11. april” planirana je izgradnja novih saobraćajnica, kao i „jedinstvenog kompleksa koji čine baza i telo visokog objekta u okviru zone građenja koja je definisana građevinskim linijama maksimalne visine 120 metara (zona pet)”, navedeno je u tom planskom dokumentu.

– Zone su definisane tako da se kaskadno spuštaju od raskrsnice ulica Partizanske avijacije i Nova 3, i to tako da je deo kompleksa u delu bloka ka raskrsnici ulica Nova 2 i Nova 3 opredeljen na maksimalnu visinu od 60 metara (zona četiri), a zatim uz Ulicu nova 2 kompleks se kaskadno spušta visinom do maksimalne definisane visine od 37 metara (zona tri) i na kraju u delu bloka ka raskrsnici Nova 1 i Nova 2 prema urbanističkoj celini S6 na maksimalnu visinu od 28 metara (zona dva). U središnjem delu bloka, koji predstavlja bazu planiranog kompleksa, definisana je maksimalna visina venca od 19 metara, a maksimalna visina venca povučene etaže 23,5 metara (zona jedan) – piše u PDR-u u kojem se, između ostalog, dodaje i da je na delu urbanističke celine K2 koji se nalazi iznad tunelske cevi sa dvokolosečnom železničkom prugom dozvoljeno formiranje internih saobraćajnica, zelenih i rekreativnih površina, sportskih terena, kao i dečjih igrališta, dok se izgradnja objekata ili delova objekata ne dozvoljava.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.