Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Rusi ušli u Avdejevku, vode se ulične borbe

Prema zapadnim stručnjacima postoji velika verovatnoća da će grad uskoro doći pod punu kontrolu ruskih snaga, piše „Njuzvik”
Rusi ušli u Avdejevku, vode se ulične borbe
Уништени тенк у близини Авдејевке (ЕПА ЕФЕ - В. Квит)

Ruske trupe potiskuju ukrajinske oružane snage iz Avdejevke. Situacija na frontu za Ukrajinu postaje sve teža, nema dovoljno ljudi, naoružanja i municije. Prema zapadnim stručnjacima postoji velika verovatnoća da će grad uskoro doći pod punu kontrolu ruskih snaga, piše „Njuzvik”

Na ukrajinskim telegram kanalima pre nekoliko dana počela su da se pojavljuju dramatična upozorenja kako ruske trupe samouvereno napreduju ka Avdejevki, da situacija za kijevske snage postaje kritična i da bi ovaj grad mogao da bude prvo veće naseljeno područje koje će Rusija da zauzme u poslednjih osam meseci.

Na ukrajinskom kanalu „Ukrajina fajts” pojavila poruka da je „situacija u gradu postala kritična“. Autori kanala preciziraju da je ruski avion ušao u vazdušni prostor iznad grada sa severoistoka, a ruske trupe su zaobišle ukrajinske borbene formacije i učvrstile se u stambenim zgradama.

„To znači da su samo nekoliko stotina metara od glavne logističke arterije ukrajinskih branilaca. Sudbina Avdejevke se odlučuje,” navodi se u postu.

Poslednjih sati ruska armija uspela je da konsoliduje kontrolu nad železničkim mostom, presecajući severni put snabdevanja. S obzirom na ovu situaciju, ukrajinska komanda je konačno dala zeleno svetlo za evakuaciju svojih trupa iz grada Avdejevka. Bitka za grad je već izgubljena za ukrajinsku vojsku.

Međutim ukrajinske snage i dalje šalju značajne rezerve da zaustave dalje rusko napredovanje.

Oba pravca snabdevanja u grad su sada direktno pod ruskim nadzorom, što znači da nijedan put nije održiv. Sličan razvoj situacije kao i u Bahmutu.

Ruski izvori navode da su ukrajinske snage počele da miniraju zgrade u Avdejevki, što znači da je bitka za povlačenje počela.

Ukrajinske snage praktično sada pokušavaju da obezbede izlazak iz kotla i povuku trupe sa što manje gubitaka.

Situacija u Avdejevki nastavlja da se razvija u korist ruskih snaga, pošto se bitke sada odvijaju direktno u gradu, a borbe se pomeraju ka urbanom razvoju, kojim ruske snage dominiraju.

Ruski izvori navode da su njihove snage tokom jutra uspostavile  kontrolu nad železničkim mostom u rejonu Avdejevke, a da su Ukrajinci prešli na drugu stranu pruge gde formiraju novu liniju odbrane. Osim toga navodi se da postoje glasine da se ukrajinske snage pripremaju za povlačenje iz Avdijevke.

Ruska vojska napredovala je i stigla na liniju koja je nekoliko stotina metara udaljena od glavnog ukrajinskog puta snabdevanja u grad. Put više nije bezbedan i nalazi se u dometu streljačkog naoružanja. U međuvremenu Rusi su ovladali prostorom na istoku grada oko kamenoloma.  

Ukrajinski kanal „Butusov plus” navodi da su u toku ulične borbe na severnoj periferiji Avdejevke, gde su ruske jedinice uspostavile uporište na oko kilometar od ulaza u grad.

„Avdejevci su hitno potrebne sveže rezerve i rotacija ljudi u herojskoj 110. brigadi“, rekao je autor posta, dodajući da ukrajinskim snagama takođe očajnički treba municija.

Rusija je započela ofanzivu na grad u oktobru prošle godine. Avdejevka se smatra „kapijom“ do obližnjeg Donjecka i ključna je za jedan od ciljeva Kremlja jer nastoji da konsoliduje kontrolu nad celim regionom Donbasa.

Komentari20
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Rihard
Bez Wagnera bolje ide?!
ВОЈИН
Браво Политика - слика уз текст погађа праву стратегију овог рата у Украјини. Пошто је још средином 2023 у већини елиминисан нацистички део армије Украјине примарни циљ је постало НАТО наоружање. Све је јасније да Русија помаже укрјинским војницима да се извуку и увек остави неки коридор али предходно им уништи максимум наоружање на линији.
Dragan
Očekivano, korak po korak i Rusi ostvaruju svoj cilj. Zar je neko mogao verovati u suprotno...
Ivan Ivanovic
Gde je nestao Petrović Dušan?!
Бубица
Ivan Ivanovic@ Можда мијења дрес?
Мада
Toлико људи непотребно изгибе због једног кловна кога су давно требали да склоне. Наравно да је он само марионета али да су га склонили на време не би луткари тако лако нашли другог и цела представа би се срушила и тиме много непотребно уништених живота сачувано.
Маријана
Мислите на Бајдена?
Dirnut do suza
... od Vaše brige za ljudske živote.
Prikaži još odgovora

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.