Subota, 11.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Muzej automobila prinudno iseljen

Oldtajmeri su juče šlep-vozilima prevezeni u privatne garaže širom grada jer nije obezbeđen prostor koji bi mogao da koristi muzej pošto je Moderna garaža vraćena naslednicima starih vlasnika
Muzej automobila prinudno iseljen
(Фото Д. Мучибабић)

Umesto da priprema proslavu za obeležavanje jubileja, 30 godina postojanja, Muzej automobila u Ulici Majke Jevrosime juče je prinudno iseljen iz Moderne garaže. Šlep-vozilima oldtajmeri su od ranog jutra odvoženi u privatne garaže i hangare širom grada. Taj objekat restitucijom je pre nekoliko godina vraćen naslednicima starih vlasnika, a u međuvremenu grad kao jedan od suosnivača ove institucije kulture, tvrde u muzeju, nije obezbedio prostor u koji bi smestio zbirku drugog osnivača Bratislava Petkovića, reditelja i nekadašnjeg ministra kulture.

Reč je, kako kažu u Muzeju automobila, o 57 automobila iz privatne kolekcije porodice Petković koji su od 1994. godine, kada je on osnovan, bili izloženi u Modernoj garaži na oko 1.300 kvadratnih metara izložbenog dela tog objekta. U njemu je ostala vredna arhivska građa, foto-dokumentacija, biblioteka, delovi automobila koji ne mogu tek tako da se smeste u bilo koji prostor, kaže producent Bogdan Petković, direktor Muzeja automobila.

– To je veliki problem za koji još nisam uspeo da nađem rešenje. Zahvaljujući ljudima dobre volje i mojim prijateljima, uspeli smo da obezbedimo smeštaj za automobile koji su bili u Modernoj garaži. Sledeće nedelje razgovaraću sa ministarkom kulture i verujem da će ona pomoći da nađemo alternativni prostor za sve eksponate koji su sada razbacani na sve strane, a potom i da pronađemo prostor za sve ono vredno što Muzej automobila poseduje. Uslov za to je da on pređe u nadležnost republike kad grad nije hteo da reši ovaj problem – kaže za naš list Petković, jedan od naslednika Bratislava Petkovića koji je preminuo 2021.

Dve godine pre toga Bratislav je imao ideju da muzej preseli ispod Brankovog mosta u bivšu garažu republičkih organa i da u tom prostoru od oko 3.000 kvadrata bude i muzej MUP-a. Ispostavilo se, kaže Bogdan, da je ta garaža neuslovna, vlažna, da je bio potreban ogroman novac da se ona sredi i da bi to bilo neisplativo.

– Usledili su pregovori sa naslednicima starih vlasnika Moderne garaže kako bi grad taj objekat u centru Beograda otkupio od njih i tu zadržao Muzej automobila, ali i napravio bioskop i mini kulturni centar. Onda su se promenili čelni ljudi u Sekretarijatu za kulturu i pregovori su obustavljeni. Izvršitelji su nam kucali na vrata zato što su stari vlasnici potraživali svoje, što u ovoj priči nije nikakav problem. Našao sam hangar u koji bismo na mesec dana besplatno, a potom u zakupu mogli da koristimo taj prostor. Od Sekretarijata za kulturu dobio sam odgovor da je to skupo i da se kao direktor Muzeja automobila snađem – tvrdi Petković i dodaje da nije reč samo o privatnoj kolekciji njegove porodice, nego da je 40 odsto zbirke u javnoj svojini, kao i to da je Muzej automobila bio izuzetno posećen.

Mreža za restituciju u saopštenju je podsetila na odredbe Zakona o restituciji kojima je predviđeno da pravo preče kupovine imovine koja je vraćena u restituciji imaju Republika Srbija i jedinica lokalne samouprave, što je u konkretnom slučaju Grad Beograd. Mreža navodi i to da se Muzej Ive Andrića nalazi u privatnom stanu porodice Nikolajević – Bajloni i za njega bi trebalo pronaći adekvatniji prostor. Za nju je dobar primer preseljenje Muzeja Nikole Tesle u prostor nekadašnje električne centrale na Dorćolu jer će se na taj način ispraviti velika nepravda prema našem naučniku, čija genijalna dela se i danas izlažu u „spavaćoj sobi” Đorđa Genčića u Krunskoj ulici.

– U situaciji kada godinama unazad Grad Beograd niti temeljno popisuje niti vodi računa o imovini koja mu je poklonjena od strane Republike Srbije, što je posebno izraženo kroz poklanjanje građevinskog zemljišta povlašćenim investitorima, nikakvi materijalni izgovori nisu osnovani, da se ova preseljenja ili pak ostanak Muzeja automobila u prostoru ne mogu realizovati – izričita je Mreža za restituciju.

Grad: angažovani smo na pronalaženju rešenja

„Grad je sa svojim službama aktivno angažovan na pronalaženju adekvatnog i dugoročnog rešenja u kojem će se sačuvati i izlagati reprezentativna kolekcija Muzeja automobila, što praktično nije učinjeno nikada od osnivanja muzeja. Taj postupak nije bilo moguće sprovesti od početka 2022. godine do danas, kako zbog predviđenih administrativnih, urbanističkih i drugih procedura tako i realnog nedostatka raspoloživog prostora”, naveo je u pisanim odgovorima našem listu Sekretarijat za kulturu. Razlog iseljenja Muzeja automobila je, kako tvrdi, rešenje o izvršenju postupajuće izvršiteljke Mirjane Dimitrijević iz decembra prošle godine kojim je naloženo iseljenje iz objekta komunalne delatnosti.

„Gradsko pravobranilaštvo je 11. januara ove godine u komunikaciji sa javnim izvršiteljem Mirjanom Dimitrijević tražilo da se odloži postupak iseljenja zbirke muzeja. Promenom izvršitelja, nažalost, promenjena je i odluka o prihvatanju odlaganja iseljenja. Naime, 28. septembra 2017. objekat muzeja je u postupku restitucije vraćen naslednicima, odnosno tužiocima. Muzej je mogao da produži korišćenje objekta na još tri godine, prema zakonu, a nakon toga, tek pošto sa naslednicima bude dogovorena visina zakupnine. Kako dogovora nije bilo, u zakonom propisanom roku, naslednici su još 2017. pokrenuli postupak utvrđivanja visine zakupnine, a potom i za iseljenjem muzeja. Već tada je bilo jasno da muzej neće ostati u prostoru Moderne garaže”, navodi Sekretarijat za kulturu i dodaje da je zaključkom vlade iz 2020. odlučeno da se poslovni prostor ispod Brankovog mosta u Bulevaru Mihajla Pupina bb („Garaža-Garaža servis”) nakon kompletne rekonstrukcije, opredeli za potrebe muzeja.

„Ali početkom 2022. na bazi ispitivanja Instituta za ispitivanje materijala i konstrukcija, zaključeno je da je nemoguće rekonstruisati postojeći objekat, kao i da nije moguća izgradnja novog na postojećoj lokaciji, usled bezbednosnih, urbanističkih i građevinsko-arhitektonskih ograničenja”, tvrdi Sekretarijat za kulturu.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.