Ponedeljak, 15.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Irski „Kralj” u Bitef teatru

Irski „Kralj” u Bitef teatru
Из представе „Краљ” (Фото: Maurice Gunning)

Nagrađivana predstava „Kralj”, u izvođenju dablinske pozorišne trupe „Fishamble” gostovaće dve večeri za redom 14. i 15. marta u Bitef teatru, a u okviru ovogodišnjeg, 12. po redu  Beogradskog irskog festivala koji će biti održan od 8. do 18. marta. 

„Kralj” je uzbudljiva monodrama, rađena u formi teatra plesa i pokreta, za koju su glavni glumac Pat Kinevan i trupa „Fishamble” dobili prestižno britansko glumačko priznanje: Nagradu ser Lorens Olivije koju dodeljuje udruženje londonskih pozorišta za glumačku izvanrednost. Ova nagrada, koja već 40 godina nosi ime po glumcu ser Lorensu Olivijeu, ekvivalent je brodvejskoj nagradi Toni na svetskoj sceni. Predstava koju je režirao Džim Kaliton prošle godine bila je deo čuvenog pozorišnog festivala u Edinburgu. Posle Beograda videće je i publika u Americi.

Glumac Pat Kinevan na sceni oživljava usamljenika Lutera, nazvanog po Martinu Luteru Kingu, koji se priprema za svoj veliki nastup kao imitator jednog drugog kralja: Elvisa Prislija. Priča govori o predrasudama, borbi za sopstveni izbor u životu i, u najširem smislu, otvara pitanje mentalnog zdravlja savremenog čoveka. Monodrama koju izvodi Pat Kinevan pokazuje čoveka koji, poput bilo koga od nas, pokušava da se prilagodi svetu, a da i dalje živi u skladu sa sobom i svojim željama i snovima. Život koji živimo određen je i našim ličnim i kolektivnim istorijama, poručuje „Kralj”, na svakom koraku nas nešto ili neko ograničava ali nas to ne sprečava da se nadamo, da tražimo svetlost pa i da: plešemo, kako to čini i Pat Kinevan na sceni, dok s džogerom u rukama imitira Elvisa Prislija. 

Glumu Pata Kinevana u ovoj predstavi, londonski „Gardijan” nazvao je: blistavom, zbog lepote pokreta, fantastične igre svetlom na pozornici i dubokog emotivnog izraza koji je uspešno prenet publici.

Tokom deset dana  u okviru 12. Beogradskog irskog festivala publika će imati priliku da uživa i u selekciji irskih filmova, izložbi fotografija, učestvuje u razgovorima sa rediteljima, piscima i novinarima iz Irske.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.