Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Gužva na Deripaskinoj jahti

Gužva na Deripaskinoj jahti
Олег Дерипаска; Џорџ Озборн; Питер Менделсон

Kancelar vlade u senci Džordž Ozborn pet puta se sastajao sa najbogatijim Rusem da traži donaciju, otkrio je u neoubičajenom pismu „Tajmsu” britanski investitor Natanijel Rotšild, pripadnik čuvene bankarske dinastije, s kojim se Ozborn zna još sa Oksforda, ali koji je i prijatelj Pitera Mendelsona.

Kako piše britanska štampa, 37-godišnji plejboj, koji je veliki deo svog bogatstva od oko milijardu i po evra stekao upravo kroz veze sa Deripaskom, bio je ljut što su detalji sa privatnih večera na letovanju dospeli u novine i prerasli u „jahtagejt”.

Rotšild je letos u svojoj vili na Krfu ugostio i Ozborna i Mendelsona, u to vreme evropskog komesara za trgovinu. On kaže da ima i svedoka razgovora u kom je tema bila donacija od 50.000 funti. Novac je navodno trebalo da se uplati Konzervativnoj stranci preko Deripaskine britanske firme, jer strancima nije dozvoljeno da finansiraju britanske političke partije.

Ozborn je preksinoć izdao saopštenje u kojem je potvrdio četiri sastanka sa Deripaskom na luksuznoj jahti i jedan na forumu u Davosu. Međutim, on tvrdi da je ponuđena donacija odbijena kao neprikladna, dok Rotšild tvrdi da je novac primljen i da je Ozborn direktno učestvovao u pregovorima. Deripaska sa svoje strane negira da je novac uopšte nudio.

O tome šta se u avgustu događalo u krfskim tavernama i na tri usidrene jahte (pored Deripaskine tu su bile i jahte Ruperta Mardoka i njegovog zeta, poznatog britanskog pi-ar maga, a među gostima brojni biznismeni, novinski urednici i političari visokog ranga) počelo je da se priča tek pošto je Mendelson na opšte iznenađenje početkom meseca ušao u vladu Gordona Brauna kao ministar za biznis, napustivši mesto evropskog komesara uz milionsku otpremninu.

Torijevci su požurili da pokrenu pitanje sukoba interesa u „Mendijevom” odnosu sa Deripaskom, „kontroverznim ruskim biznismenom kome je zabranjen ulazak u SAD”. Istaknuta je činjenica da je kralj aluminijuma ugostio komesara za trgovinu samo četiri meseca pošto je Evropska komisija po drugi put smanjila carine na uvoz aluminijuma. Napadi nisu prestali ni posle upozorenja i sada su im se vratili kao bumerang.

Iako su u stranci juče zatražili da Dejvid Kameron smeni kancelara vlade u senci, vođa torijevaca je stao u odbranu svog najbližeg saradnika, čija bi ostavka predstavljala veliki udarac i za njega i za celu stranku koja je trenutno u prednosti za 12 procenata nad vladajućim laburistima, osam meseci pred parlamentarne izbore.

„Torijevski Bler i Braun”, kako zovu modernizatorski dvojac, izbili su u prvi plan posle izbora za stranačkog vođu nakon poraza na opštim izborima 2005.

Deripaska nije mogao u gore vreme da bude uvučen u britansku politiku, jer mu se poslovna imperija trese pod naletom globalne ekonomske krize. Zadužio se da bi proširio poslovanje, a sada se bori za pomoć ruske vlade u refinansiranju kredita od 4,5 milijardi dolara.

Kako piše „Fajnenšel tajms”, kralj aluminijuma ima razloga da se dodvorava britanskom establišmentu, jer želi da listira „Rusal” na londonskoj berzi. Prošle godine je dva meseca čekao na vizu u vreme zaoštrenih odnosa Londona i Moskve posle ubistva Aleksandra Litvinjenka.

Pojedinim britanskim komentatorima bilo je lako da zaključe da je Mendelson „završio posao” zbog kojeg je vraćen u vladu (ranije je dva puta podnosio ostavku zbog sumnji na korupciju) – uperio je reflektore na Konzervativnu stranku da je prikaže kao blisku eliti i superbogatašima, a to je neželjeni imidž koji su „novi torijevci” nastojali da sruše. Članovima vlade u senci opet će neko od birača postaviti pitanje kako oni, od kojih su mnogi multimilioneri, mogu da razumeju probleme običnog naroda.

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.