Srpske heroine u Velikom ratu
Zajedno sa očevima, braćom i muževima Srpkinje su branile svoju zemlju i ognjište, kad god je to bilo potrebno. A arhivska, dokumentarna građa svedoči o njihovoj herojskoj borbi i požrtvovanju tokom Prvog svetskog rata. O tome govori izložba „Srpske heroine u Velikom ratu” koja je predstavljena u Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije i može se pogledati do 30. aprila. Postavku su pod pokroviteljstvom Ministarstva odbrane Republike Srbije priredile četiri institucije kulture. Autorski je potpisuju dr Bojana Ilić, viša kustoskinja u Vojnom muzeju, dr Marijana Mraović, arhivska savetnica u Vojnom arhivu, Petar Đurđev, direktor Istorijskog arhiva grada Novog Sada, i Jelena Knežević iz Medija centra „Odbrana”.
Posetioci su na otvaranju čuli da se ovom izložbom odaje počast svim onim nežnim, a snažnim, odvažnim, hrabrim, znanim i neznanim majkama, sestrama, negovateljicama, dobrotvorkama… čija herojstva zauzimaju najdostojnija mesta na stranicama srpske istorije. Njima je simbolično sinoć bio posvećen umetnički program koji se sastojao od delova predstave „Žensko srce u šinjelu” i odabranih pesama. Program je počeo oživljavanjem sećanja na Milunku Savić i slikarku i bolničarku Nadeždu Petrović. A u muzičkom delu nastupio je Mešoviti hor Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane „Stanislav Binički”.
Postavku je otvorila Tamara Vučić, supruga predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
– U Vojnim muzeju u Beogradu čuva se slika „Ispraćaj”, ulje na platnu Miloša Golubovića iz 1918. godine, na kojoj je prikazana scena ispraćaja vojnika u rat koju upotpunjuju dve žene. To su supruga i majka, pokrivajući lice rukama one se pitaju hoće li se vratiti i hoće li ga one žive dočekati. Odgovor na ova pitanja donela je istorija tog globalnog sukoba koju su svojim životima, rukama, suzama, krvlju i znojem, vidanjem rana, čekanjem i nadanjem ispisale znane i neznane žene. One koje su na rubovima tih sukoba trpele svoju ratnu priču, koja nije bila nimalo lakša od one u rovovima. Te žene su ispraćale svoje najmilije boreći se da preživi barem ona iskra porodice, koja još nije stasala za odbranu. One su na svojim leđima nosile breme rata, a mi ni danas ne znamo tačan broj tih heroina, koje zaslužuju veliko poštovanje – kazala je Tamara Vučić.
Imena žena koje je autorski tim izdvojio za ovu izložbu imaju izuzetne biografije. Među njima su Živana Terzić, Leposava Mladenović Belosejka, Ljubica Luković, Katarina Harlej, Mileva Milka Vulović… Te žene su i simboli. Njihova borba, milosrđe i žrtva opisuju i mnoge druge biografije koje istorija, nažalost, nije imenom zabeležila. Ministar odbrane Miloš Vučević u svom obraćanju podsetio je da istorija ponekad zna da bude surova i da zastorom zaborava prekrije one ljude kojih bi trebalo da se sećamo. Ova postavka, kako je ocenio ministar, predstavlja topliju stranu našeg društva jer kada govorimo o ratu uglavnom ističemo doprinos muškog roda, a srpski narod je imao prave heroine.
– Svaka majka koja je čekala sina, supruga koja je čekala muža, ćerka koja je čekala oca, sestra brata, bile su heroine na svoj način. One su sačuvale domove i porodicu i izdržale golgotu – istakao je Vučević.
Postavka ima tri segmenta. To su „Žena – čuvar ognjišta i porodice u ratnom vihoru”, „Humanost i milosrđe”, deo koji obuhvata medicinske misije i društveno-humanitarne organizacije, i „Žena – borac na liniji fronta”.
Događaju su prisustvovali ministri Danica Grujičić, Jelena Begović, Darija Kisić, Dubravka Đedović Handanović, Slobodan Cvetković i Zoran Gajić, državni sekretar Nemanja Starović, predstavnici Vojske Srbije, crkveni velikodostojnici i druge ličnosti iz političkog, javnog i kulturnog života.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


