Četvrtak, 04.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
ČETVRTFINALE FUDBALSKE LIGE ŠAMPIONA

Realova rivalstva

„Kralj” protiv Mančester sitija (21 čas). – Ančeloti za istoriju
Realova rivalstva
Финале пре финала: Родриго даје гол за Реал против Ситија у полуфиналу 2022. (Фото EPA-EFE/Sergio Perez)

Osmina finala Lige šampiona je odstranila tri ekipe koje nisu iz „liga petice”, preostala tri kluba iz Italije (Inter, Lacio, Napoli) iz koje su lane bila tri aktera četvrtfinala, i reklo bi se završila ovaj deo igre favorita i autsajdera.

Žreb je ubrzao „finale” zakazavši okršaj Reala i Mančester sitija (21 čas), koji su u borbu za titulu kao prvaci iz prethodne dve sezone, ali i kao polufinalni rivali. Sa tri polufinalna okršaja za poslednjih osam sezona, jeste ovo za status rivalstva ovog perioda elitne lige, za slučaj da su videli rivalstva za vrh evropskog klupskog fudbala.

Par medijskih analiza izdvojilo je Real – Bajern kao najveće suparništvo, ali „kraljevi” su igrali 17 finala Kupa evropskih šampiona i LŠ, ali Bajern tu nisu videli. Od 12 rivala sa više od jednog trofeja prvaka Evrope, Real se direktno za tron borio sa samo pet: Liverpulom (tri okršaja, 2:1), Interom (1:1), Juventusom (2:0), Milanom (1:0) i Benfikom (0:1).

Real, koji je osvojio 14 evropskih titula (tri poraza), jeste klub najvećih rivalstava: madridski rival je Atletiko, rival iz dva finala Lige šampiona, a španski arhirival Barselona, sa pet osvojenih pehara. Zapravo bilo bi dobro videti ekipu za veliko Realovo rivalstvo iz Evrope.

Za ovo valja videti tabelu najtrofejnijih, a na ovoj listi prati ga Milan sa sedam titula. Ipak, za 21 sezonu, igrali su samo 2010. i 2011 (četiri susreta). Uz ovo finale iz 1958 (3:2 za Real), putevi su se ukrstili samo za šest sezona, skor je 6:6 uz tri susreta završena nerešeno. „Crveno-crni” su dominirali 1989 (1:1, 0:5) i 1990  (0:2, 1:0).

Iza su Liverpul, Bajern (šest pehara), Barselona, Ajaks (četiri), Mančester junajted, Inter (tri). Za trofej „kraljevi” su protiv četiri rivala došli do dva slavlja. To su Rems, Juventus, Liverpul i Atletiko. Pobeđivali su, uz Milan, Fjorentinu, Ajntraht, Partizan (1966), Valensiju, Bajer Leverkuzen.

„Za susret Reala i Mančester sitija mislili su da će biti finale”, rekao je Realov heroj iz duela pretprošle sezone Rodrigo. „Siti je evropski i klupski prvak sveta, lider današnjice. Nismo želeli da se sretnemo, iako bih rekao da to nije hteo ni Siti. Nema fudbalera ove ekipe za kojeg bi rekli da je loš i da bi ga trebalo pritisnuti da bi došli do prednosti.”

Današnji okršaj je dvestoti za Karla Ančelotija kao stratega za mečeve Lige šampiona (skor 114 pobeda, 44 nerešeno, 41 poraz, 21 sezona, osam klubova), rival iz Sitija Đozep Gvardiola ga prati za pobede (109, 33 nerešeno, 25 poraza).

„Debitovao sam sa Parmom protiv Sparte iz Praga. Trajati ovoliko je za stratega mojih godina izuzetno. Sa samopouzdanjem se spremamo za Siti. Da bi bio prvak Evrope, trebalo bi eliminisati Siti. Predstoji sjajno četvrtfinale”, rekao je 64-godišnji Italijan.

Četvrtfinale

Real – Mančester siti         21 č

Arsenal – Bajern 21 č

PSŽ – Barselona     sutra, 21 č

Atletiko – Borusija Dortmund sutra, 21 č

Revanši su sledeće sedmice.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.