Petak, 05.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Uli­ca Bla­go­ja Jo­vo­vi­ća u Ve­ter­ni­ku

Lju­ban Jed­nak, ali i Mi­lun­ka Sa­vić do­bi­li uli­ce u Srem­skoj Ka­me­ni­ci
Uli­ca Bla­go­ja Jo­vo­vi­ća u Ve­ter­ni­ku
( Фото/ С. Ковачевић)

No­vi Sad – Za dve uli­ce u No­vom Sa­du pred­lo­že­no je da do­bi­ju na­zi­ve ko­ji su u ve­zi sa stra­da­nji­ma Sr­ba od usta­ša to­kom Dru­gog svet­skog ra­ta. Jed­na uli­ca u Ve­ter­ni­ku po­ne­la bi ime Bla­go­ja Jo­vo­vi­ća, a dru­ga, u Srem­skoj Ka­me­ni­ci – Lju­ba­na Jed­na­ka. Ko­mi­si­ja za na­zi­ve de­lo­va na­se­lje­nih me­sta Skup­šti­ne gra­da No­vog Sa­da pri­hva­ti­la je i vi­še dru­gih pred­lo­ga.

Bla­go­je Jo­vo­vić, pre­ma ne­kim sve­do­če­nji­ma i tu­ma­če­nji­ma, iz­vr­šio je aten­tat na An­tu Pa­ve­li­ća, pu­cav­ši u nje­ga 1957. go­di­ne u Ar­gen­ti­ni, kao osve­tu za ma­sov­na stra­da­nja Sr­ba u Ne­za­vi­snoj dr­ža­vi Hr­vat­skoj, ali je po­glav­nik NDH, ko­ji je pred­vo­dio bru­tal­ni re­žim, pre­ži­veo i dve go­di­ne ka­sni­je umro u Špa­ni­ji.

Pred­log da Uli­ca no­va 104 bu­de na­zva­na po Bla­go­ju Jo­vo­vi­ću pod­ne­la je me­sna za­jed­ni­ca tog na­se­lja. Ka­ko na­vo­de za naš list u MZ Ve­ter­nik, taj pred­log je­ste bio na ini­ci­ja­ti­vu gra­đa­na, a oba­ve­za MZ bi­la je da je pro­sle­di na od­lu­či­va­nje nad­le­žnoj ko­mi­si­ji u No­vom Sa­du.

Lju­ban Jed­nak, pre­ma na­vo­di­ma Fon­da­ci­je „Sve­to­zar Mi­le­tić” iz No­vog Sa­da, bio je je­di­ni pre­ži­ve­li sve­dok usta­škog zlo­či­na nad Sr­bi­ma u pra­vo­slav­noj cr­kvi u Gli­ni 1941. go­di­ne, u vre­me NDH.

Ova fon­da­ci­ja je još kra­jem 2021. pre­da­la Grad­skoj ku­ći pe­ti­ci­ju da uli­ca u No­vom Sa­du po­ne­se ime Lju­ba­na Jed­na­ka, ka­da su na­ve­li da je za to pri­ku­plje­no 3.778 pot­pi­sa. Su­o­sni­vač fon­da­ci­je Pre­drag Ra­jić re­kao je ta­da da tog čo­ve­ka sma­tra­ju sim­bo­lom srp­skog stra­da­nja.

„Usta­ški po­kolj u glin­skoj cr­kvi je je­dan od naj­mon­stru­o­zni­jih zlo­či­na ko­ji se do­go­dio na te­ri­to­ri­ji biv­še Ju­go­sla­vi­je u vre­me Dru­gog svet­skog ra­ta. Sma­tra­li smo da je va­žno da i mi ov­de u No­vom Sa­du zna­mo za stra­da­nja na­ših su­na­rod­ni­ka u tim de­lo­vi­ma biv­še dr­ža­ve”, iz­ja­vio je pred­stav­nik fon­da­ci­je i na­po­me­nuo da je Jed­nak bio dvo­stru­ki stra­dal­nik jer je bio i žr­tva „Olu­je” 1995, ka­da su Sr­bi sa tog pro­sto­ra pro­te­ra­ni sa svo­jih og­nji­šta.

Pre­ma sa­op­šte­nju grad­ske skup­šti­ne na­kon sed­ni­ce ko­mi­si­je, s ob­zi­rom na to da je JP „Ur­ba­ni­zam” da­lo po­zi­tiv­no mi­šlje­nje o is­pu­nje­no­sti uslo­va za da­va­nje pred­lo­že­nih na­zi­va, pri­hva­će­ni su pred­lo­zi da se tri uli­ce u Srem­skoj Ka­me­ni­ci na­zo­vu po Lju­ba­nu Jed­na­ku, Mi­lun­ki Sa­vić i Ru­ži ve­tro­va, po jed­na uli­ca u Fu­to­gu i Ve­ter­ni­ku po Ili­ji Je­li­či­ću i po Bla­go­ju Jo­vo­vi­ću i u No­vom Sa­du dve uli­ce po Fe­he­ru Kal­ma­nu, od­no­sno po Sve­to­za­ru Mi­haj­lo­vi­ću.

Pri­hva­će­ni su i pred­lo­zi Re­pu­blič­kog ge­o­det­skog za­vo­da za na­zi­ve 21 uli­ce u Pe­tro­va­ra­di­nu, na pod­ruč­ju Ali­be­gov­ca i Srem­skoj Ka­me­ni­ci, i to po: dr Jo­si­pu Či­ko­šu, Dra­gu­ti­nu Ga­vri­lo­vi­ću, Ti­ho­mi­ru Ar­si­ću, Vla­de­ti Je­ro­ti­ću, Jo­va­nu Vu­ji­ću, Sa­vi Ipi­ću, Mi­la­nu Še­vi­ću, Mi­lo­šu Po­po­vi­ću, Lju­bi­ši Sa­mar­dži­ću, Ve­li­mi­ru Ba­ti Ži­vo­ji­no­vi­ću, Đor­đu F. Ne­delj­ko­vi­ću, Đor­đu Ve­li­ću, Mi­lo­ra­du Man­di­ću Man­di, Jo­va­nu Ra­do­ni­ću, Vo­ji Tri­fu­no­vi­ću, Tri­fu­nu Vu­ji­nu, Pa­vlu Đi­sa­lo­vu, Mom­či­lu Ga­vri­ću, Sav­ki Su­bo­tić, Ste­va­nu Ći­ri­ću i Jo­van­ki Stoj­ko­vić.

Na­kon što mi­šlje­nje da­ju na­ci­o­nal­ni sa­ve­ti ma­đar­ske, slo­vač­ke i ru­sin­ske na­ci­o­nal­ne ma­nji­ne i Sa­vet za me­đu­na­ci­o­nal­ne od­no­se gra­da No­vog Sa­da, a nad­le­žni po­kra­jin­ski se­kre­ta­ri­jat da pret­hod­nu sa­gla­snost, Skup­šti­na gra­da će ras­pra­vlja­ti o pri­hva­će­nim pred­lo­zi­ma.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Вожд Црни
Браво за идеју и одлуку!Заслуга је неизмерна и идеју треба проширити јер има још заслужних чија имена стоје у неким фасциклама далеко од очију јавности.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.