Sreda, 01.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
UOČI ZAVRŠNOG TURNIRA EVROLIGE U BERLINU (24–26. MAJ)

Jasikevičijus za petama Pešiću

Šef stručnog štaba Fenerbahčea ima priliku da postane tek četvrti u istoriji kome je pošlo za rukom da bude evropski klupski prvak i kao igrač i kao trener. – I danas vidljivi tragovi čuvenog fajnal fora u Istanbulu 2012. godine
Jasikevičijus za petama Pešiću
Прилика за улазак у одабрано друштво: Шарнас Јасикевичијус (Фото EPA-EFE/Juanjo Martin)

Na završnom turniru Evrolige u Berlinu (24–26. maj), šefu stručnog štaba Fenerbahčea, Šarunasu Jasikevičijusu, pruža se šansa da postane tek četvrti u istoriji košarke kome je pošlo za rukom da bude evropski klupski prvak i kao igrač i kao trener. Do sada su to uradili samo Lolo Sainz (Real, Španija – kao igrač 1964, 1965, 1967, 1968; kao trener 1978, 1980), Armenak Alačačan (CSKA, Sovjetski Savez/Rusija – igrač 1961, 1963; trener 1969) i Svetislav Pešić (Jugoslavija/Srbija – kao igrač Bosne 1979; kao trener Barselone 2003).

U poslednjih sedam godina pokušava da im se pridruži Jasikevičijus (igrač-šampion 2003–2005, 2009) koji je kao stručnjak četiri puta stizao do fajnal fora (2018. sa Žalgirisom, 2021, 2022. i 2023. sa Barselonom). Lane je dobio otkaz u Barseloni, po svemu sudeći, zbog toga što je u polufinalu Evrolige izgubio od Reala. Do rastanka je došlo samo dva dana pošto je podigao trofej namenjen prvaku Španije.

Današnji trener Fenerbahčea, Jasikevičijus, u igračkim danima podizao je pehar Evrolige sa Barselonom (2003, trener S. Pešić, saigrač Dejan Bodiroga, kondicioni trener Milivoje Karalejić), Makabijem (2004, 2005) i Panatinaikosom (trener Ž. Obradović, saigrač Dušan Kecman). Neosporno je da su na njega veliki uticaj izvršili i Pešić i Obradović.

Predstojeći fajnal for u Berlinu donosi mnogo razloga da se osvrnemo na čuveni završni turnir u Istanbulu, 2012. godine. Jasikevičijus je u to vreme nosio dres Panatinaikosa (trener Ž. Obradović) ali ga nije bilo u završnici zbog povrede. Saigrač mu je bio Nik Kalates, legenda Panatinaikosa, s kojim će se sutra u polufinalu boriti upravo protiv tog kluba. Kalates je tada imao 23 godine. U timu „zelenih” iz Atine proveo je osam sezona i s njima osvojio Evroligu 2011. godine (poslednju u eri Željka Obradovića).

– Ovo je vrlo posebna situacija, imajući u vidu zajedničku prošlost – izjavio je Jasikevičijus za sajt Evrolige. – Znate, gajim ljubav prema tom klubu (Panatinaikos – prim. aut) i ljudima sa suprotne strane koje znam, iz stručnog štaba, ali tu je i mnogo prijatelja koje imam u Atini. Istovremeno, dužni ste da to ostavite po strani i da pokušate da uradite svoj posao što je najbolje moguće za Fenerbahče. Upravo to je moj zadatak…

Na fajnal foru u Istanbulu 2012, Olimpijakos je napravio najveći preokret svih vremena u finalima, savladavši ekipu CSKA sa 62:61, iako je ruski tim vodio sa 19 poena prednosti, 11 minuta pre kraja. Na klupi ekipe iz Pireja bio je Dušan Ivković (u sastavu Marko Kešelj), a u timu iz Moskve igrali su asovi poput Nenada Krstića, Andreja Kirilenka i Miloša Teodosića koji je i tada, kao i danas u Crvenoj zvezdi, sarađivao s grčkim stručnjakom Janisom Sferopulosom (tada pomoćnik Jonasa Kazlauskasa).

U tom čuvenom timu Olimpijakosa kao najmlađi igrala su dva Kostasa – Slukas (tada 22 godine) i Papanikolau (21). Slukas je prošlog leta izneverio navijače Olimpijakosa (u njemu proveo deset godina) prešavši u redove gradskog rivala Panatinaikosa. U sutrašnjem polufinalu u njemu će proraditi dodatne emocije: protivnik je Fenerbahče sa kojim je bio evropski prvak 2017. godine (trener Željko Obradović). Pored toga ima još dve titule sa Olimpijakosom (2012, 2013) koji sutra u reprizi prošlogodišnjeg finala igra protiv madridskog Reala.

Papanikolau je, za razliku od Slukasa, ostao veran jednom klubu u Grčkoj. Trenutno završava svoju 13 sezonu u Olimpijakosu u koji se 2016. vratio iz NBA lige, iz Denvera. Njegovi saigrači na završnom turniru 2012. godine bili su i Vasilis Spanulis (danas selektor Grčke) i Kajl Hajns (igrač Armanija) koji je tada stekao afirmaciju u Evroligi.

Polufinale

(sutra)

Panatinaikos – Fenerbahče            18 č

Real – Olimpijakos  21 č

Finale i meč za treće mesto

(nedelja)

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.