Subota, 18.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Više od pola veka hora „Lučinuška”

Jedinstvenost ovog hora jeste repertoar na kome se mogu naći najstarije narodne pesme svih slovenskih naroda
Više od pola veka hora „Lučinuška”
„Лучинушка” некада (Фото: архива Хора)

Hor „Lučinuška” završio je 53. sezonu veličanstvenim koncertom pod nazivom „Pesme slovenskih naroda” u Kulturnom centru „Čukarica”. Publika je tom prilikom uživala u više od 15 pesama izvedenih na srpskom, ruskom, ukrajinskom, beloruskom, slovačkom i makedonskom jeziku, među kojima su se našle „Devojka na studencu”, „Pod oknom”, „Suliko”, „Ajde Stameno”, „Ivanku, Ivanku”, „Ovo je Srbija”. Posle dugotrajnog aplauza, hor je na bis izveo još jednu pesmu. Horom je dirigovao dr Ivan Marković, a program je vodila Branislava Marković.

Hor Odseka za slavistiku Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, 1972. godine osnovao je i punih 45 godina dirigovao ponosni Beograđanin Andrej Vitaljevič Tarasjev, prva generacija ruskih izbeglica, rođen u Beogradu 9. maja 1933. godine. Andrej, kao mladi profesor ruskog jezika i istorije ruske kulture na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, okupio je 19 studentkinja Odseka slavistika i osnovao hor čiji je cilj bio da se kroz negovanje muzičke tradicije slovenskih naroda što bolje savladaju jezik, književnost i kulturu naroda čiji su se jezici studirali.

Hor se prvobitno zvao „Ivuška”, po istoimenoj pesmi, ali je ubrzo promenio ime u „Lučinuška”. Reč luč prepoznatljiva je u svim slovenskim narodima i ima isto značenje, iskru, vatru, svetlost, stoga je i sam naziv hora i više nego primeren, jer je ovaj hor zaista iskra i svetlost slovenske kulture i tradicije koju već više od pola veka nesebičnom ljubavlju čuva i neguje.

Jedinstvenost ovog hora je repertoar na kome se mogu naći najstarije narodne (tradicionalne) pesme svih slovenskih naroda. Očuvanje, usmeno i pismeno prenošenje ovih pesama u izvornom obliku i na izvornom jeziku od velikog je nacionalnog, kulturnog, duhovnog i istorijskog značaja za sve slovenske narode.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.