Prema Potočarima krenule i opasne osobe
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – Pešački pohod ka Potočarima, tradicionalno organizovan povodom 11. jula i obeležavanja stradanja u Srebrenici, ponovo je krenuo ka ovoj opštini. Međutim, prema tvrdnjama iz Republike Srpske, među više hiljada učesnika u povorci nalaze se i potencijalni provokatori, ali i osobe sa sumnjivom biografijom, zbog čega se apeluje na dodatni oprez.
Memorijal za žrtve masakra u Srebrenici već 2015. godine pretvoren je u politički i bezbednosni skandal, napadom na predsednika Srbije, a izgrednici još nisu izvedeni pred pravosudne organe.
Jul svake godine donosi posebno naelektrisanu atmosferu u BiH jer su to dani ispunjeni komemoracijama za žrtve na svim stranama. Branimir Kojić, predsednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, upozorava da se u takozvanom maršu mira, koji je krenuo prema Srebrenici, „nalaze lica opasna po bezbednost ljudi”. Apeluje da se učesnicima zabrani nošenje ratnih zastava, što je, inače, deo ikonografije uobičajene za bošnjačke memorijale.
Kojić kaže da ima inforamcije da izvesni Nazif Rujanac, inače nastanjen u Nemačkoj, širi mržnju po društvenim mrežama, vređa srpske žrtve i citira preteće poruke Nasera Orića od prošle godine, kada je rekao: „Na Drini je sve počelo, na Drini će i završiti”. Kojić je, kako prenosi Radio-televizija RS, istakao da je Rujanac „očigledno željan medijske pažnje i slave i ko zna na šta je spreman, navodeći kako se trenutno nalazi na teritoriji Srpske, odakle šalje takve poruke”.
Od svih policijskih agencija Kojić traži hitnu reakciju – da Rujanca i slične njemu kontrolišu da bi se sprečile eventualne neželjene scene – i podseća da svake godine svedočimo da se u tom maršu pojavljuju ljudi kojima je cilj samo da pošalju poruke mržnje prema Srbima i Republici Srpskoj.
„To nam govori o velikom stepenu mržnje prema nama, ali i o tome da takvi ljudi ne žele mir”, zaključuje Kojić. Dodaje da poseban problem za srpske žrtve Podrinja – a nedavno je obeleženo sećanje na nevino stradale od 1992. do 1995. godine – predstavlja to što u tom maršu učestvuju i oni koji su javno pričali kako su učestvovali u napadima na srpska sela 1992. i 1993, kada su počinjeni brutalni zločini nad srpskim civilima. Strahuje za bezbednost Srebreničana i žitelja Srpske, ističući da je očigledno da su „mnogi ljudi iz inostranstva došli kako bi narušili javni red i mir i podigli tenzije”. Od policije i organa bezbednosti očekuje pravovremenu rekciju, apelujući da stanovništvo ostane suzdržano na sve provokacije.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


