Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Prema Potočarima krenule i opasne osobe

Svake godine srebrenički memorijal se koristi za širenje mržnje pod ratnim zastavama, kaže Branimir Kojić
Prema Potočarima krenule i opasne osobe
Назиф Рујанац Фејсбук

Od našeg stalnog dopisnika

Banjaluka – Pešački pohod ka Potočarima, tradicionalno organizovan povodom 11. jula i obeležavanja stradanja u Srebrenici, ponovo je krenuo ka ovoj opštini. Međutim, prema tvrdnjama iz Republike Srpske, među više hiljada učesnika u povorci nalaze se i potencijalni provokatori, ali i osobe sa sumnjivom biografijom, zbog čega se apeluje na dodatni oprez.

Memorijal za žrtve masakra u Srebrenici već 2015. godine pretvoren je u politički i bezbednosni skandal, napadom na predsednika Srbije, a izgrednici još nisu izvedeni pred pravosudne organe.

Jul svake godine donosi posebno naelektrisanu atmosferu u BiH jer su to dani ispunjeni komemoracijama za žrtve na svim stranama. Branimir Kojić, predsednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, upozorava da se u takozvanom maršu mira, koji je krenuo prema Srebrenici, „nalaze lica opasna po bezbednost ljudi”. Apeluje da se učesnicima zabrani nošenje ratnih zastava, što je, inače, deo ikonografije uobičajene za bošnjačke memorijale.

Kojić kaže da ima inforamcije da izvesni Nazif Rujanac, inače nastanjen u Nemačkoj, širi mržnju po društvenim mrežama, vređa srpske žrtve i citira preteće poruke Nasera Orića od prošle godine, kada je rekao: „Na Drini je sve počelo, na Drini će i završiti”. Kojić je, kako prenosi Radio-televizija RS, istakao da je Rujanac „očigledno željan medijske pažnje i slave i ko zna na šta je spreman, navodeći kako se trenutno nalazi na teritoriji Srpske, odakle šalje takve poruke”.

Od svih policijskih agencija Kojić traži hitnu reakciju – da Rujanca i slične njemu kontrolišu da bi se sprečile eventualne neželjene scene – i podseća da svake godine svedočimo da se u tom maršu pojavljuju ljudi kojima je cilj samo da pošalju poruke mržnje prema Srbima i Republici Srpskoj.

„To nam govori o velikom stepenu mržnje prema nama, ali i o tome da takvi ljudi ne žele mir”, zaključuje Kojić. Dodaje da poseban problem za srpske žrtve Podrinja – a nedavno je obeleženo sećanje na nevino stradale od 1992. do 1995. godine – predstavlja to što u tom maršu učestvuju i oni koji su javno pričali kako su učestvovali u napadima na srpska sela 1992. i 1993, kada su počinjeni brutalni zločini nad srpskim civilima. Strahuje za bezbednost Srebreničana i žitelja Srpske, ističući da je očigledno da su „mnogi ljudi iz inostranstva došli kako bi narušili javni red i mir i podigli tenzije”. Od policije i organa bezbednosti očekuje pravovremenu rekciju, apelujući da stanovništvo ostane suzdržano na sve provokacije.

 

 

Komentari12
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Molim
Ko je Branimir Kojic?
Hm
Svabe pocele slati i izvoziti islamske fanatike i mudzahedine u BiH? Ko veli bolje da tamo negdje drugo prave probleme nego kod nas? A pogotovo kod ''voljenih'' Srba ili eventualno Rusa?
dejan sakos
@ Verica ... zemljaska kugla bi trebalo da cuti od 1999... ili 1995 od Oluje, ili od 1941-45 Jasenovac Dahau i sve slicno i crnje ... ili ...ili....ili... ko bi trebalo da cuti ...
Aleks
Variolu Veru nam doneo hadžija Ibrahim Hoti iz okoline Uroševca. I ovi će doneti opet neko zlo jer su od zla i sazdani.
Verica
Srbija je danas pozvana da ćuti!
Desny
Zašto bi Srbija ćutala. Ništa loše nije uradila da bi zbog toga morala da se stidi i da zbog toga ćuti. Neka ćute oni koji su svojim odlukama i svojim postupcima izazvali sve zločine koji su se dogodili u BiH u prvoj polovini 90-ih od kojih Srebrenica nije najveći. Zna se i ko je to - Izetbegović sa SDA i Klinton und co.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.