Subota, 20.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

„Slavimo Nušića“ u Beogradu

„Slavimo Nušića“ u Beogradu
Бранислав Нушић (Фотодокументација „Политике“)

Narodno pozorište u Beogradu, povodom 160 godina od rođenja Branislava Nušića (20. oktobar 1864.), obeležiće ovaj jubilej tokom celog ovog meseca događajima pod nazivom „Slavimo Nušića“. U periodu od 4. do 31. oktobra, na velikoj sceni i sceni „Raša Plaović” biće izvedene tri predstave iz repertoara Narodnog pozorišta u Beogradu, kao i pet gostujućih komada pozorišta iz Srbije i regiona, a biće otvorena i izložba posvećena ovom izuzetnom dramskom piscu, dramaturgu, upravniku pozorišta, teoretičaru pozorišta.

U blistavoj biografiji Branislava Nušića, upisano je, pored ostalog, i da je od 14. jula 1900. do 19. januara 1902. godine bio na čelu Narodnog pozorišta u Beogradu, Kući u kojoj su praizvedeni skoro svi njegovi najpoznatiji pozorišni komadi.

Nušić je dao ogroman doprinos srpskoj kulturi, posebno teatarskoj umetnosti o čemu svedoči činjenica da su njegova dela i danas ostala sinonim za pozorišni i književni kvalitet.

Pisao je drame, romane, pripovetke, ali je, nesumnjivo, ostao najpoznatiji po svojim komedijama. Taj žanr, protkan specifičnim humorom koji se manifestuje u širokom rasponu od satire, preko farse i kozerskog vica, do vodvilja, zauzima dominantno mesto u njegovim pozorišnim komadima.

Fenomen Nušićevog pozorišnog uspeha ogleda se, pre svega, u aktuelnosti tematike njegovih dela, specifičnim osobenostima humora u kojem karikiranje likova nikad nije preterano, kao i karakterističnom poimanju komedija koje uvek imaju zanimljivu fabulu realizovanu pomoću duhovitog zapleta, kroz smešne situacije i sa merom u ismevanju pojedinih životnih pojava.

Jedno od takvih njegovih dela, svakako i najpoznatije, „Gospođa ministarka“, u izvođenju ansambla Šabačkog pozorišta, otvoriće predstojeću manifestaciju 4. oktobra (20 sati) na sceni „Raša Plaović“. U ovoj postavci, rediteljka Olja Đorđević je radnju iz 1929. godine, kada je ta komedija praizvedena, izmestila u 90-desete godine prošlog veka, sa asocijacijama na politička, muzička i druga dešavanja karakteristična za taj period.

Iste večeri, pola sata kasnije, na velikoj sceni, ansambl Narodnog pozorišta u Beogradu izvešće „Mister Dolara”, u kojem Nušić angažovano piše, u ovom slučaju, o moći novca i o tome u kojoj meri je novac, večni pokretač zbivanja u svetu. Ova komedija, u režija Miloša Lolića i dramatizaciji Periše Perišića donosi na scenu i originalnu tehno muziku, svedena, ali impresivna scenografska rešenja, upečatljive kostime i maestralnu glumu.

Narodno pozorište Sombor gostovaće 13. oktobra (20.30 sati) na sceni „Raša Plaović“ sa „Sumnjivim licem“ u režiji neponovljivog Jagoša Markovića. Isti ovaj komad, na istoj sceni i u isto vreme, ali u drugačijim rediteljskim postavkama, 19. oktobra odigraće Narodno pozorište Priština (reditelj Milan Nešković), a 22. oktobra Narodno pozorište Republike Srpske Banja Luka (reditelj Ivan Plazibat). Nušić u tom delu iz 1888. godine, u kojem se na komičan način bavi korumpiranim stanjem državnih činovnika u Srbiji, ističe vitalizam negativnih junaka, jer oni uvek žele više i smatraju da im je sve dozvoljeno. Međutim, s druge strane, u njihovom šarmu i duhovitosti, prepoznajemo tipičan nušićevski optimizam.

Predstava „Ožalošćena porodica“, u režiji Jagoša Markovića, koju dramski ansambl Narodnog pozorišta u Beogradu izvodi s velikim uspehom već sedam sezona, biće odigrana 14. oktobra (19.30 sati) na velikoj sceni. Na godišnjicu rođenja, 20. oktobra, u podne, u foajeu Druge galerije biće otvorena izložba „Branislav Nušić - Slučaj jedne sobe“ (Legat Branislava Nušića u Muzeju grada Beograda).

Predstava „Vlast“, zasnovana na tom nedovršenom komadu Branislava Nušića i delovima iz još nekoliko njegovih komedija koje pripadaju istom tematsko-motivskom korpusu vlasti, u adaptaciji i režiji Milana Neškovića, i izvođenju ansambla Drame Narodnog pozorišta u Beogradu, biće odigrana istog dana,  u večernjem terminu od 20.30 časova na sceni „Raša Plaović“.

Manifestacija „Slavimo Nušića“ biće zatvorena 31. oktobra gostovanjem Narodnog pozorišta Sombor koje će na velikoj sceni (19.30 sati) izvesti njegovu „Protekciju“, u adaptaciji i režiji, takođe, Milana Neškovića. Ova komedija, iz 1889. godine, o društvenim i političkim mehanizmima protekcije i nepotizma i dalje odjekuje svojom aktuelnošću i britkim humorom, a Nušićevo majstorstvo u prikazivanju ljudskih slabosti kroz smeh ostaje neprevaziđeno što, uostalom, pokazuje i ova predstava, premijerno izvedena letos u okviru festivala „Grad teatar” Budva.

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.