Osmi „Etnolodži fest” počeo u Etnografskom muzej
Osmi „Etnolodži fest” počeo je u Etnografskom muzeju pod sloganom „Sinteza”. Vraćanje poštovanja udruženjima koja se bave tradicionalnim zanatima i njihovim povezivanjem sa savremenim dizajnerima i kreativnim industrijama u središtu je ovog programa.
Ministar kulture Nikola Selaković, ocenio je da je ova manifestacija svedoči o suštinskom interesu za etnološko nasleđe kao kreativnoj sintezi što spada u prioritete ministarstva kulture.
– Cilj festivala je da publici prikaže izvornu vezu između umetnosti i kulturnog nasleđa kao i preku potrebu za njihovim prisustvom u savremenom društvu – istakao je ministar Selaković.
Prema njegovim rečima festival je zasnovan na svojevrsnoj korelaciji mode i starih zanata, kroz delovanje i praktičnu saradnju modnih autora, profesionalnih dizajnera i zanatlija starih zanatskih veština. Selaković je naveo i da je ministarstvo protekle godine prvi put raspisalo konkurs za podršku projektima iz oblasti zaštite starih tradicionalnih zanata i poručio da će ministarstvo kulture nastaviti i u budućnosti da daje podršku ovom festivalu.
Zemlja u fokusu smotre je Republika Turska zbog zajedničkih kulturnih obrazaca i zajedničke istorije, kao i izuzetne saradnje o kojoj svedoči i aktuelna poseta turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.
Zvanicama se obratila i prva dama Srbije,Tamara Vučić, u ulozi počasnog pokrovitelja „Etnolodži festa”. Ona je između ostalog, poručila da je podjednako važna uloga svih onih, koji iz godine u godinu svoju ljubav i poštovanje prema kulturnom nasleđu našeg naroda neguju i brižljivo čuvaju za sadašnje i generacije koje tek dolaze.
Crvenu vrpcu sa Gordanom Gogom Grubješić, autorom i osnivačem festivala, presekao je Marko Krstić, direktor Etnografskog muzeja.
U okviru programa priređena su i modne revije inspirisane kulturnim nasleđem Srbije. Dizajnerke Sonja Krstić i Ivana Najdanović, predstavile su svoje kreacije koje daju savremeni odgovor na temu festivala i njegovu misiju. Unikatna kolekcija „Antiteza” koju je uradila Krstićeva pokazuje sudar suprotnosti – ustaljenih obrazaca narodne kulture nastalih tradicionalnim tehnikama ručnog rada i unutrašnjeg univerzuma kreatorke koja reciklira, redefiniše i redizajnira njihovu prepoznatljivu pojavnost. A Najdanovićeva je kolekcijom „Nitomanija” zahvaljujući savremenom modnom izrazu pomerila ustanovljene okvire tradicije,
Manifestacija potvrđuje važnost očuvanja nematerijalnog kulturnog nasleđa uz spoj tradicije i savremene mode. U muzičkom delu nastupili su operski pevači Snežana Savičić Sekulić i Vladimir Andrić sa horom Nacionalnog ansambla igara i pesama „Kolo”. Događaju je prisustvovali ambasador Italije u Srbiji Luka Gori, ambasador Francuske Pjer Košar, ambasador Velike Britanije Edvard Ferguson i druge ličnosti iz kulturnog i javnog života zemlje.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


