Klintonova novi šef diplomatije
Od našeg stalnog dopisnika
Vašington, 21.novembra – Hilari Klinton (61) biće nova šefica američke diplomatije,najavio je danas popodne „Njujork tajms”. U ekskluzivnom napisu se tvrdi, uz pozivanje na „dva poverljiva izvora”, da je ona „odlučila” da prihvati ponudu za tu funkciju koju joj je uputio novoizabrani predsednik Barak Obama (47).
Objavljivanje odluke o njenom postavljenju na čelo Stejt departmenta predviđeno je, prema krugovima Demokratske partije, posle praznika Dana zahvalnosti koji se obeležava 27. novembra. Na dužnost treba da stupi tek pošto Obama zvanično postane predsednik, 20.januara sledeće godine.
Ako se „Tajmsova” verzija pokaže tačnom, potvrdiće se nagoveštaji da je Obama rešen da stvori „vladu rivala”. Klintonova mu je, naime, bila najveći suparnik u maratonskoj izbornoj trci, u kojoj je on pobedio nju u unutarpartijskom nadmetanju,a zatim u finalu i republikanca Džona Mekejna.
U kampanji su se njih dvoje borili bespoštedno. Najviše su jedno drugome osporavali „kvalifikovanost” na terenu na kome se sada „tandemizuju” u spoljnoj politici. Međusobnosu se optuživali da nemaju dovoljno iskustva na tom polju, pri čemu je ona njemu zamerala da najavom dijaloga sa „američkim neprijateljima” pokazuje nedopustivu popustljivost, a on njoj prebacivao da preuveličava važnost susreta koje je imala kao bivša „prva dama”. On je bio i dosledni protivnik rata u Iraku, za koji je ona glasala…
Do sadašnjeg „pakta” došlo je, podseća „Tajms”, posle akcije Obaminog tima da se utvrdi da li bi raznovrsni međunarodni aranžmani njenog supruga, nekadašnjeg predsednika Bila Klintona (62), mogli da nju, na budućoj funkciji, dovedu do „sukoba interesa”. Angažovani u tom procesu ispitivanja rekli su njujorškom dnevniku da je Klinton dostavio spisak sa 208.000 donatora za njegovu globalnu fondaciju i predsedničku biblioteku. I da se složio sa „svim uslovima koje mu je postavio tranzicioni tim”, uključiv i izvesna ograničenja u njegovim plaćenim govorima.
Odricanje izgleda poprilično, ali ipak manje od zadovoljavanja ambicije da Klintonovi ostanu pri vrhu američke politike, ovoga puta u verziji –Hilari kao ministarke spoljnihposlova. U toku izborne kampanje, podrška Obami se delimično zasnivala i na činjenici da treba „preseći” dinastičnost koja je,posle Buša oca i sina, pretila da se nastavi vlašću Klintonovih, muža pa supruge. Obama je svojom pobedom to sprečio,ali je ipak, uprkos svom proglasu o neophodnosti „promena i raskida s rutinom Vašingtona”, pokazao i sklonost ka dozi kontinuiteta, bar po klintonovskoj liniji.
Većinu njegovog tranzicionog tima čine ljudi koji su bili na nizu, mahom nižih, dužnosti u administraciji prethodnog demokrate – predsednika. Posmatrači se pitaju neće li postavljenjem Hilari za kormilo Stejt departmenta Obama sebi uzdrmati autoritet u spoljnoj politici, sektoru koji je bio prevladavajući i prilikom njegovog određivanja veterana Džozefa Bajdena (66) za potpredsednika SAD.
Istovremeno, sugeriše „Tajms”, Hilari će morati da svoje planove „podredi” Obaminim projektima, i da tako „žrtvuje” nezavisnost koju bi imala kad bi ostala senatorka. Od nje se, dodaje se, očekuje i da „popravi odnose s drugim zemljama, poremećeneu osam godina predsednikovanja Džordža Buša.
U Srbiji joj se, međutim, pamti da je bila pristalica bombardovanja SRJ 1999… Hroničari joj pamte i „zaboravnost” u balkanskim dramama: tokom izborne kampanje je, naime, tvrdila da je prilikom svojevremenog dolaska u Bosnu doživela snajpersku vatru iako je, kako je dokazano, dočekana svečano i bez rizika.
Stupanjem Hilari na čelo Stejt departmenta nastavila bi se takoreći nova tradicija –da to ministarstvo vode žene. Začetnik je bila Madlen Olbrajt,da bi –posle „prekida” koji je „izazvao”general Kolin Pauel –kormilo preuzela Kondoliza Rajs.
Zasad može samo da se nagađa kakav bi tim saradnika odabrala Klintonova. Da li će preuzeti bivše muževljeve kadrove, dovesti svoje poverenike, ili će ih kombinovati, možda i s nekima koji su se istakli u podršci Obaminom uzletu…
----------------------------------------------------------------------------
Timoti Gajtner –budući ministar finansija?
Od našeg stalnog dopisnika
Vašington, 21.novembra – Barak Obama ubrzava sastavljanje budućeg ekonomskog tima, od koga se očekuje da bar primiri sada uzburkano tržište nekretnina, hipoteka i kredita. Procurio je, u tom pravcu, glas da će za ministra finansija, mesto koje se smatra trenutno najvažnijim u dolazećoj administraciji, postaviti svog vršnjaka Timotija Gajtnera (47), sadašnjeg šefa njujorške filijale američke Centralne banke.
Vest je propraćena rastom vrednosti, već duže posrnulih, akcija na Volstritu. Nije izvesno da je do tog berzanskog oporavka došlo samo zbog „radovanja” Gajtneru, komentariše televizija Em-Es-En-Bi-Si. Mogućno je, dodaje se, da je to reagovanje na sve jasnije obrise Obaminog kabineta u celini. Objavljivanje kompletne ekonomske ekipe najavljeno je za ponedeljak.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


