Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vučević: Blokada suda nasilni čin opozicije

Vučević: Blokada suda nasilni čin opozicije
Са јучерашњег протеста у Новом Саду (Фото Бета/Д. Гојић)

Predstavnici opozicije, među kojima i republički i pokrajinski poslanici, kao i gradski odbornici, blokirali su juče ujutro na više sati zgradu Tužilaštva u Novom Sadu, zahtevajući utvrđivanje odgovornosti za stradanje 15 osoba zbog nesreće na Železničkoj stanici 1. novembra i puštanje na slobodu političkih aktivista koji su u pritvoru posle protesta 5. novembra, kada je došlo do napada i devastiranja Gradske kuće. Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević poručio je da su blokadom zgrade Tužilaštva i suda u Novom Sadu predstavnici opozicije još jednom pokazali da im nije stalo do utvrđivanja činjenica, već jedino da ometaju i opstruišu istragu povodom tragedije na Železničkoj stanici. Premijer je najoštrije osudio, kako je istakao, nezapamćeni napad na sudstvo i tužilaštvo i poručio da će biti učinjeno sve da se zaštiti pravni sistem zemlje u kojoj sud i tužilaštvo imaju potpunu samostalnost i nezavisnost u radu, prenosi Tanjug.

Među učesnicima blokade bili su funkcioneri Narodnog pokreta Srbije Borislav Novaković i SSP-a Marinika Tepić, Janko Veselinović iz Pokreta za preokret, Miran Pogačar, Branislav Grubački... Pred zgradu su došli i pripadnici policije opremljeni štitovima, koji su izdali upozorenje okupljenima da se sklone s ulaza, što oni nisu želeli da učine. U pokušaju policije da ih potisne s ulaza u više navrata je došlo do koškanja i odgurivanja.

Vučević je naveo da su pojedini opozicioni predstavnici najgrublje ugrozili pravosudni sistem Srbije i poručio da nijednom građaninu pravna zaštita ne sme biti uskraćena nasiljem i pretnjama. Kako kaže, blokada suda je direktno ugrožavanje rada pravosudnih organa i udar na sistem pravosuđa i pravnu sigurnost zemlje. „Tim nasilnim činom, napadom na zaposlene u sudu i tužilaštvu i na građane koji su svojim poslom dolazili u sud, ne samo da su onemogućili njihov rad, već su mnogim ljudima uskratili pravo da danas dobiju pravnu zaštitu”, naveo je juče Vučević u saopštenju reagujući na to što su predstavnici opozicije blokirali ulaz u zgradu Tužilaštva u Novom Sadu. Ocenio je da je „poznajući pogubne, kriminalne rezultate njihove vladavine u Srbiji i Novom Sadu, jasno da njihova nečista savest pokreće mržnju i nasilje prema pravu, pravdi i pre svega istini”.

Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić napisala je na mreži „Iks” da su ljudi koji su 2009. preko noći smenili hiljadu tužilaca i sudija isključivo zbog toga što nisu bili članovi ili simpatizeri DOS-a, u vremenu kad su se tužioci i sudije birali u opštinskim odborima DS-a, odlučili da uzmu pravdu u svoje ruke i ne puste zaposlene u Tužilaštvu da dođu na svoja radna mesta i da nastave istragu. Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin upitao je „kako tačno nasilje prema sudijama i tužiocima pomaže da se dođe do istine i do krivaca za tragediju, kako tačno lešinarenje profesionalnih aktivista pomaže bilo kome, osim njima samima”. Potpredsednik vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je da se tragedija u Novom Sadu politički zloupotrebljava i da je to dodatna muka za porodice stradalih.

Ministarka pravde Maja Popović rekla je da je blokiranje rada tužilaca i sudija u Novom Sadu najgrublji vid pritiska na pravosudne organe u Srbiji. Udruženje sudija i tužilaca Srbije (UST) osudilo je fizičko nasilje pojedinih aktivista političkih stranaka i nevladinih organizacija navodeći da je prilikom blokade napadnuta predsednica Upravnog odbora UST Ivana Josifović, inače sudija Višeg suda u Novom Sadu, kojoj je fizički onemogućen ulazak u zgradu suda. Učesnici blokade najavili su novo okupljanje ispred Tužilaštva za danas ujutru. Marinika Tepić iznela je zahtev, da, kako je rekla, politički zatvorenici Goran Ješić, Miša Bačulov, student Relja Stanojević i drugi budu pušteni na slobodu.

Brnabićeva: Đilas više nije lider opozicije, Aleksić izbio na prvo mesto

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je juče da posle izlaska četiri poslanika iz poslaničkog kluba Stranke slobode i pravde ta stranka nije više najjača opoziciona grupa u parlamentu, a Dragan Đilas više nije lider opozicije, jer je na prvo mesto izbio Narodni pokret Srbije, odnosno Miroslav Aleksić. „Napuštanje ta četiri poslanika dovelo je do tektonskih promena u opoziciji. Ja bih to tako definisala s obzirom na proteklih 10 godina”, rekla je Brnabićeva novinarima u parlamentu.

Izjavila je da je skandalizovana informacijom da je poslanička grupa SSP falsifikovala potpis za predlog koji je opozicija uputila parlamentu o izglasavanju nepoverenja vladi i istakla da će zbog ozbiljnih nepravilnosti vratiti taj predlog. „Ne znam u kojoj evropskoj zemlji na svetu bi nakon ovakvog čina ljudi koji vode tu stranku i poslaničku grupu bili smatrani za ozbiljne i kredibilne ljude i kako bi ljudi koji su se usudili da falsifikuju potpis sopstvene narodne poslanice mogli da nastave da se bave politikom”, rekla je Brnabićeva, a preneo Tanjug. „Neka pokažu kako izgleda odgovornost u njihovom slučaju i podnesu moralnu, političku, ljudsku odgovornost za falsifikovanje potpisa u skupštini”, poručila je Brnabićeva.

Pernatova: SSP me nije obavestio da je iskoristio moj deponovani potpis

Poslanica Stranke slobode i pravde Sonja Pernat s koleginicom Irenom Živković napustila je poslanički klub te stranke i tako se pridružila Željku Veselinoviću i Đorđu Đorđiću. Kazala je da je njena dosadašnja stranka nije obavestila da je iskoristila njen deponovan potpis za podnošenje zahteva o izglasavanju nepoverenja vladi i da je to bila „kap koja je prelila čašu”. „Ja sam za to (izglasavanje nepoverenja vladi), a da li sam zaslužila da iz medija saznajem za to?”, kazala je ona, prenosi Tanjug. Irena Živković je rekla da je kao Boranka morala da ćuti na sednici o „Rio Tintu” dok su svi drugi poslanici pričali o Boru. „Moram da se vratim nakon svake sednice i gledam u oči ljude, moje sugrađane, komšije, moju decu, koji tamo udišu arsen i da im kažem da je meni neko zabranio da o tome pričam”, rekla je Živkovićeva i dodala da s tim ne može da živi.

Komentari7
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mia
Vučevićeve reči inspirišu građane da se suprotstave nasilju u politici.
Aleksandra
Nasilne metode opozicije samo pokazuju njihovu nesposobnost za konstruktivan dijalog.
Mia
Vučević jasno stavlja do znanja da Srbija poštuje zakon i red.
Aca
Vučevićeve reči jasno pokazuju da Srbija neće tolerisati nelegalne postupke opozicije.
Samotaki
Opozicija, umesto da doprinosi iznalaženju rešenja za tragediju u Novom Sadu, odlučuje da napadne temeljne institucije pravde. Blokada tužilaštva nije samo politički potez, već ozbiljan napad na pravni sistem zemlje. Ovakvi postupci moraju biti zaustavljeni!

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.