Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Značaj 29. novembra

Značaj 29. novembra
Колона делегата долази на заседање Авноја у Јајцу 1943. У првом плану поп Влада Зечевић и Митра Митровић, већници из Србије (Фото „Википедија”)

Danas umnogome zaboravljen, a nekad državni praznik, 29. novembar, Dan Republike, veoma je važan istorijski datum. Tog dana, u jesen 1943 godine, hrabri narod tadašnje Jugoslavije, predvođen Komunističkom partijom, najavio je stvaranje nove, socijalističke države. To je veliki dan kad je ukinuta monarhija, a rođena republika.

Zvanično objavljena kapitulacija Italije, 8. septembra 1943. godine, tada se dosta odrazila na jugoslovenskom tlu, jer je Narodnooslobodilački pokret postigao zapažen moralni uspeh, bez obzira na silovite napade neprijateljskih oružanih formacija. Skoro danonoćno vodile su se žestoke bitke za oslobođenje. U teškoj, krvavoj i natčovečanskoj borbi protiv fašističkog okupatora, boreći se za slobodu, mnogi jugoslovenski partizani i Crvenoarmejci dali su ono najdragocenije – svoje živote. Široka platforma NOB-a, koja je postavljena još u prvim ustaničkim danima, okupila je u svojim redovima ne samo pripadnike svih naroda i narodnosti ondašnje Jugoslavije, već i mnoge strance koji su se opredelili za oružanu borbu protiv fašista. Tako su se, krajem te godine, stvorili politički i vojni uslovi za određivanje budućnosti jedne zemlje.

Tog 29. i 30. novembra održano je Drugo zasedanje Antifašističkog veća narodnog oslobođenja Jugoslavije, u Bosni i Hercegovini, u Jajcu, u prisustvu 142 delegata iz Srbije, BiH, Crne Gore, Hrvatske i Slovenije. Tada se Avnoj konstituiše kao najviši oblik narodne vlasti i donosi niz veoma bitnih odluka od dalekosežnog značaja za budućnost Jugoslavije.

Taj istorijski događaj izazvao je ogroman odjek u celom miroljubivom svetu i pokazao da su, na prostoru Jugoslavije, partizani jedini pravi i ozbiljni borci protiv fašizma i domaćih izdajnika – četnika, tzv. ravnogoraca. Oslobađajući zemlju od nemačkih, italijanskih i drugih okupatora, odlučni i hrabri borci NOP-a pokazali su celom svetu da, žrtvujući sopstvene živote, postavljaju temelje boljeg i humanijeg političkog sistema socijalne pravde, novog socijalističkog društva.

Vesna Milunović,
dipl. politikolog, Novi Beograd

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Значај 29. Новембра је јасан
Марксистички "политиколози", образовани у време Броза, као безумни папагаји понављају Брозову пропаганду. Заседања лажног АВНОЈ-а били су скупови самозваних комуниста, без икаквог демократског легитимитета, без икакве везе са вољом народа и без правног значаја. Распарчали су српски део СХС и на земљи натопљеној крвљу српске деце, побијене у балијско-усташко-шиптарско-бугарском геноциду, правили су нову НДХ, турску "БиХ", шиптарско КиМ и бугарску БЈРМ. И сада би ти "политиколози" то да славе?
LaCosta
Ponovo brozovske poluistine. O kakvoj "srpskoj" delegaciji je bila rec dovoljno govori podatak da je dr Ivan Ribar bio predstavnik delegacije Srbije. Isto covek je na I zasedanju AVNOJ-a bio predstavnik Hrvatske! Nikada ne bi bilo SFRJ da nije bilo sovjetskih pobeda na istocnom frontu. Danas oni koji slave Sv. Broza sve najgore govore o Rusima, dok strastveno podrzavaju politiku njihovih tadasnjih i sadasnjih neprijatelja. Kako to objasniti?
Tomic
Kolonijalne sile morale su da razbiju jugoslovensko drustvo i mnoge druge drzave posle njega, sada je sasvim jasno. Neki ljudi su puni neartikulisane mrznje prema drustvu u kome nije bilo beskucnika, ni gladnih, iako je bilo siromasnije od zapadnih. Zasto?
@Томић
А цео Брозов систем био је пун врло смишљене и "артикулисане" мржње према друштву Краљевине Југославије, у коме није било много бескућника и гладних, чак ни у време велике депресије (1929-1933) када су много богатија друштва (САД, Немачка идр.) била пуна бескућника и гладних. При томе Краљ није као Броз послао два милиона незапослених бескућника у бели свет, да би прикривао те проблеме. Нама су у школи пунили главу о "грозном друштву" Краљевине Југославије. Брозов режим заслужује сваку осуду.
Бранислав Станојловић
Никакав! Комуњарска бајка!

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.