Sreda, 01.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Teroristički udar na Bombaj

Teroristički udar na Bombaj
Пожар у хотелу „Таџ” после напада терориста (Фото АФП)

Zasad nepoznata grupa od „nekoliko desetina” dobro naoružanih terorista izvela je u sredu uveče, oko deset sati po lokalnom vremenu, spektakularni udar u centru 15-milionskog Bombaja, finansijske prestonice Indije i popularnog turističkog odredišta. Napadnuto je ukupno 12 lokacija, među kojima i dva najluksuznija hotela, „Tadž” i „Oberoj”, a prema najnovijem bilansu poginulo je najmanje 125 ljudi, dok je broj ranjenih do sinoć bio 327. Među žrtvama je i 14 policajaca i šest stranaca.

Ovo je, po svemu sudeći, bio dosad najorganizovaniji teroristički napad od udara Al Kaide na Njujork i Pentagon 11. septembra 2001. U Indiji, koja je poslednjih godina bila meta mnogobrojnih terorističkih diverzija, uglavnom bombi sa daljinskim upaljačima podmetnutih na pijacama i drugim urbanim sastajalištima sa mnogo ljudi, ovo je prvi put da je ovakva akcija izvedena na ovako drzak način, sa teroristima koji su unapred mogli da računaju na žestoku reakciju snaga bezbednosti i male izglede da prežive.

O razmerama napada svedoči i to što situacija u napadnutim hotelima nije bila raščišćena ni 24 sata od početka napada. Iz napadnutih hotela i sinoć su odjekivali pucnji i eksplozije, a u hotelu Oberoj je, pored požara na četvrtom, vatra sinoć izbila i na 19. spratu.

Od nekoliko stotina gostiju hotela „Tadž”, većina je, kako javljaju indijski mediji, napustila to zdanje, ali je i sinoć bilo nejasno koliko ih je ostalo unutra, po svemu sudeći kao taoci. Indijski antiteroristički specijalci su ceo jučerašnji dan oba hotela hotela „čistili” sprat po sprat, sobu po sobu.

Napadači su došli s mora, u gumenim čamcima koji su ostavljeni na obali, a indijska mornarica je, kako je javljeno juče po podne, zaposela i brod kojim su prispeli u indijske vode. Brod je, kako je rečeno, presretnut 127 kilometara od indijske obale, a doplovio je iz pakistanske luke Karači.

To je izgleda bio i osnov da indijski premijer Manmohan Sing, u obraćanju naciji povodom ovog napada, ukaže i na „verovatnu spoljnu vezu” ovog terorističkog čina, ne imenujući pri tome nijednu zemlju pojedinačno. U prošlosti, prst je bez oklevanja pokazivao na Pakistan.

Redakcije indijskih medija primile su u toku jučerašnjeg dana i-mejl poruku u kojoj odgovornost za napad preuzima dosad nepoznata organizacija „Dekanski mudžahedini”. Dekan je inače centralna visoravan Indijskog potkontinenta, tako da ova geografska odrednica može da upućuje samo na domaće poreklo terorista.

Spekuliše se i da bi „Dekanski mudžahedini” mogli da budu samo drugo ime za „Indijske mudžahedine” koji su preuzimali odgovornost za prethodne terorističke diverzije – u Delhiju, Bangaloru, Džajpuru i Ahmedabadu sa više od 130 žrtava – ali zasad nema čvrstih dokaza ni za jednu tezu koja je puštena u opticaj.

Sudeći, međutim, po analizama koje su juče osvanule u zapadnoj, posebno britanskoj štampi, napad na Bombaj ima „rukopis” Al Kaide – odabir „meke” mete povezane sa Zapadom, ali ne u zemlji sa sistemom maksimalnog obezbeđenja (poput napada ba Baliju, 2002). Al Kaida je, kako se iznosi, najavljivala da će izvesti „nešto spektakularno” u periodu u kojem se u Americi obavlja tranzicija između dve predsedničke administracije.

Telefonski kontakti koje je jedna indijska TV stanica ostvarila sa jednim od terorista zabarikadiranim u bombajskom Jevrejskom centru, gde su kao taoci uzeti članovi jedne porodice, ukazuju i na prilike u indijskom Kašmiru kao mogući motiv za napad. Predstavivši se kao Imran, taj terorista je prvo zatražio da pregovara sa vladom oko oslobađanja zarobljenika, a potom rekao sledeće:

„Da li vi znate koliko je ljudi ubijeno u Kašmiru, koliko je vaša vojska tamo samo ove nedelje pobila muslimana?”

Prema vestima indijskih medija, najmanje šest terorista je ubijeno, dok su devetorica uhapšena, što bi moglo da omogući rasvetljavanje kako pravih motiva, tako i otkrivanje organizatora ovog napada. Izjave svedoka koji su preživeli ovaj masakr ukazuju da su napadači bili veoma mladi, odeveni u džins pantalone i pamučne majice, što se juče moglo videti i u televizijskim izveštajima vodećih informativnih kanala.

Napad i opsada hotela, koji su trajali praktično ceo jučerašnji dan, paralisali su poslovni život ovog komercijalnog središta Indije; zatvorene su bile sve bombajske berze, javna nadleštva, škole i tržni centri.

Indija je u šoku i predstoji joj ozbiljno preispitivanje: kako se i zašto ovo dogodilo i da li je moglo da bude sprečeno, s obzirom na to da je već neko vreme ozbiljno zaražena virusom terorizma.

--------------------------------------------------------------

Luksuz i istorija

Hotel „Tadž”, najprominentnija meta napada, istorijsko je zdanje osobene arhitekture koje je 1903. podigao Džamsetđi Tata, osnivač najpoznatije porodice indijskih industrijalaca, da bi „Bombaj mogao da se svrsta među velike gradove sveta”.

Danas je stecište indijske elite i zapadnih poslovnih ljudi. Na spisku gostiju koji su boravili u njemu su poznata imena svetske istorije, od britanskih monarha, do američkih predsednika i muzičkih zvezda. Nalazi se baš pored „Kapije Indije”, spomenika sagrađenog 1911. u čast posete kralja Džordža Petog najvećoj koloniji tadašnje britanske imperije. Sobe u „Tadžu” su nekoliko stotina dolara, a za najluksuznije apartmane treba izdvojiti i po nekoliko hiljada.

„Oberoj” je takođe veliki domaći lanac luksuznih hotela.

--------------------------------------------

Često na meti

Bombaj je, zbog svog značaja i uloge u indijskoj ekonomiji, bio česta meta terorističkih napada. Pre ovoga, najveći se zbio u martu 1993, kada je u 13 simultanih eksplozija podmetnutih bombi bilo 257 poginulih i preko 700 ranjenih. U martu 2003. bomba u vozu je usmrtila 11 putnika. U julu 2006. sedam bombi koje su eksplodirale u različitim delovima grada odnele su 200 života.

------------------------------------------------

Bombaj ili Mumbaj?

U vestima pojedinih agencija umesto Bombaja navodi se Mumbaj, što je od 1996. zvanično ime ovog grada, inače prestonice saveze države Maharaštra i centra indijske filmske industrije, najveće na svetu. Indijci su se već navikli na novo ime koje je korišćeno pre britanske kolonizacije, ali za ostatak sveta ovaj megapolis je i dalje Bombaj.

----------------------------------------------

Pakistan ponudio saradnju

Pakistan će Indiji pružiti punu saradnju kako bi se otkrili počinioci i nalogodavci napada na Bombaj, izjavio je „Hindustan tajmsu” pakistanski ministar inostranih poslova Šah Mahmud Kureši. „Napad na Bombaj je varvarski i mi ga najstrože osuđujemo”, rekao je šef pakistanske diplomatije koji je u sredu uveče, neposredno pre napada, u Nju Delhiju razgovarao sa svojim indijskim kolegom Pranab Mukerđijem.

Komentari3
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.