Četvrtak, 02.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Partizanu veliki bod u finišu

Šampionu je bio nadomak novog trijumfa ali mu je slavlje pokvario Nemanja Nikolić, golom iz jedanaesterca u poslednjim sekundama meča, derbi promovisao nove mlade snage srpskog fudbala: Crvena zvezda – Partizan 3:3 (0:1)
Partizanu veliki bod u finišu
Немања Николић (Фото Д. Сандић)

Crvena zvezda koja se sinoć dosta mučila u „večitom derbiju” bila je nadomak novog trijumfa. Iako su u drugom poluvremenu pokazali punu odlučnost da u svom stilu nastave pobedonosni niz nad najvećim rivalom, „crveno-beli” su na kraju iznenada poklekli. Partizan, koji i u najtežim trenucima nije gubio nadu, uz dosta sreće, ali i truda uspeo je da otvori kapiju sreće. Bukvalno u poslednjim sekundama derbija Nemanja Nikolić je iz opravdano dosuđenog jedanaesterca ovaj derbi učinio posebnim. Seriju golova završio je igrač koji je u igru ušao sa klupe...

Sklonost ka teorijama zavere češća je kod slabijih ekipa, koje svoje slabosti žele da sakriju pred očima javnosti, plašeći se eventualnog neuspeha. Pred jučerašnje odmeravanje snaga naša dva najveća kluba, praktično svi parametri bili su na strani domaćina. Ali, derbi ne bi bio to što jeste, da često ume da iznenadi i najveće optimiste. Partizan je od samog početka, imao jasan plan. Dobro su znali ,,crno-beli,, da glavnu šansu treba da traže preko mladog štoperskog tandema, jer i Đuriću i Milosavljeviću, bilo je to ,,vatreno krštenje,, u derbiju

Nakon početnog ispitivanja snaga gostu su nekako dali gas. Omaleni Kalulu, koji je protiv Spartaka bio dvostruki stralac, bio je fudbaler oko koga će gosti kreirati većinu svojih ofanzivnih akcija. Praktično tim iz Humske je u prvom, pravom protivudaru ka golu prvaka stigao do vođstva. U tom 8. minutu, omaleni ali uvek nepredvidivi  Kalulu je znalački izigrao dvojicu odbrambenih igrača Crvene zvezde (Đurića i Anana) zatim je krenuo koji metar bliže ka aut lini i praktično u zadnji čas, pre nego što će lopta napustiti teren, uspeo da uputi idealan centaršut. Lopta je išla na nekid desetak metara od gola mladog čuvara Zvezdine mreže, a Zubairu koji se našaoi u punom naletu je uspeo da glavom pošalje snažan šut ka okviru gola. U prvi mah mladi Guteša je dobro reagovao ali je na odbijenu loptu Zubairu reagovao još bolje i iz neposredne blizine uspeo da postigne gol: Crvena zvezda – Partizan 0:1!

Takav rasplet situacije, gotovo nenadan, kao da je malo zbunio Zvezdine fudbalere, koji su želeli da se što pre iskupe za rani kiks. Sa druge strane, Partizanov tim, koji je kao i Zvezda juče promovisao nekoliko mladih igrača, delovao je mirno, što je dodatno zbunjivalo protivnika. Zapravo, Partizan je taktički delovao besprekorno. Ipak, Zvezda je brzo podigla nivo igre. Krunić je u 22. minutu odlično centrirao, Šerif Ndaje je sjajno skočio ali je  Jovanović pokazao da je najveća snaga tima, koji se u tim trenucima grozničavo branio.

Partizan je posebno bio opasan kada su loptu u nogama imali Zubairu i Kalulu, objektivno u odsustvu Bibrasa Natha, igrači koji umeju vešto da barataju sa loptom. Jednostavno, u toj lepoj kombinatorici Zvezdina mlada odbrana teško je izlazila na kraj a često morala i da drhti pred naletima gostujućih napadača. U prvih pola časa igre gosti iz Humske delovali su vrlo racionalno. Praktično, nakon rano stečenog vođstva, trudili su se da sa što manje napora i truda izađu na kraj sa Zvezdinim povremenim naletima.

Zvezda je kako se bližio odlazak na odmor pojačavala sa protivudarima ka golu Jovanovića, gde se skoncentrisao najveći broj Partizanovih fudbalera. Jednu lepu priliku domaćin je imao u 33. minutu kada je Ivanić pronašao Ndaijea, koji je šutirao glavom ali na sreću ,,crno-.belih,, lopta je otišla pored stative.

Mladi defanzivac Partizana Nikola Simić (2007) imao je težak zadatak.  Da zajedno sa Mihajlom Ilićem koji je od njega stariji čak četiri godine zaustavi sve Zvezdine atake. Negde u samom finišu prbog poluvremena Simić je napravio prekršaj nad Krunićem. Bila je to idealna prilika za kapitena Ivanića, koji je nekako brzopleto i bez koncentracije šutirao daleko izned gola. Zadnji atak pred odmor Zvezda je ostvarila u 42. minutu, kada je nakon brze akcije Silasa i idealnog centaršuta Seola, bezvoljni Ndiaje ponovo slabo šutirao.

U drugo poglavlje Zvezda je krenula mnogo odlučnije. Praktično tek što se krenulo sa centra prvak je u dva poteza pokazao punu snagu. Praktično, Milojević je izvršio blage korekcije u timu, pa je ulazak Radonjića dao je još veću slobodu Ivaniću dok je mladi Maksimović prekomandovan na desnu stranu. Ali se vrlo brzo videlo da nema dovoljno snage za jak tempo. Nije prošao ni minut nastavka a domaćin je uspeo da stigne do izjednačenja. Mladi Maksimović, koji se u prvom poluvremenu praktično nije ni video, reklo bi se u svom stilu je sa desne strane levom nogom centrirao u peterac rivala.  Ispred Jovanovića najbolje se snašao opasni strelac Ndiaje koji je lako izašao na kraj sa Ilićem: Crvena zvezda - Partizan 1:1!

To kao da je dalo dodatnu snagu prvaku koji je vrlo brzo  uspeo da situaciju preokrene u svoju korist. Doduše, uz ogromnu ,,blagonaklonost,, golmana Jovanovića. U brzoj i veoma tečnoj akciji Slovenac Elšnik je maestralno pronašao Ndiajea kome nije preostalo ništa drugo nego da iz dobre pozicije šutira pa šta bude. Lopta je išla oštro po travio, očekivalo se da će čuvar mreže Partzizana lako otkloniti opasnost pred svojim golom, ali mu je nekako lopta odskočila i prevarila ga: Crvena zvezda - Partizan 2:1!

Ipak, to nije podrazumevalo laku predaju Partizana. Gosti su nakon ogromnog šoka koji ih je zadesio u porvih šest minuta drugog poluvremena uspeli da podignu glavu i u 59. minutu stignu do izjednačenja. Dugo je trajala akcija ,,crno-.belih,, koja se odvijala po desnoj strani. Na kraju Kalulu je proigrao Roganovića a ovaj idealnim centaršutem pronašao Kovača koji se vinuo kroz vazduuh i glavom matirao Gutešu, kome je lopta prošla iznad glave: Crvena zvezda - Partizan 2:2!

Znali su Milojević i Blagojević da će se odbrane u ovom derbiju naći na posebnom iskušenju, pa je samo bilo pitanje ko će više da izdrži a ko će manje da greši. Zvezda je posle lako primljenog gola nastavila da napada a Elšnik, koji je podigao nivo igre sjajnom asistencijom pronašao je Ivanića iza koga je bio Mujakić i varkom tela uspeo je da ga izbaci iz ravnoteže i gotovo iz teške situacije  posle sat vremena igre natera Jovanovića na novu kapitulaciju: Crvena zvezda – Partizan 3:2!

Ulazak Nikolića i Natha podrazumevao je totalno novu orjentaciju, pre svega usmerenu ka protivničkom golu. Praktično u poslednjim sekundama Partizanu su se otvorila nova vrata sreće! Elkšnik, koji je do tada bio sjajan napravio je početničku grešku i s leđa faulirao Natha. U prvi mah sudija nije pokazao na belu tačku ali nakon asistencije iz VAR sobe pokazao je na najstrožu kaznu. Nemanja Nikolić je preuzeo punu odgovornost i rezantnim udarcem sa 11 metara doneo toliko željeni bod gostima iz Humske: Crvena zvezda - Partizan 3:3!

Stadion: ,,Rajko Mitić,,. Sudija: Nenad Minaković (Novi Sad). Zubairu 8, Ndaije 46, 51, Kovač 59, Ivanić 62, Nikolić 90+ 4 (iz jedanaesterca). Žuti kartoni: Seol (Crvena zvezda), Šehović, Mujakić (Partizan)

Crvena zvezda: Guteša 6, Seol 6, Đurić 7, Milosavljević 7, Anan 6,5, Krunić 7, Elšnik 7, Silas 6 (od 46. Radonjić 7), Maksimović 6,5 (od 66. Milson 6), Ivanić 7,5, Ndiaje 8 (od 76. Duarte -).

Partizan: A. Jovanović 5,5, Roganović 6,5 (od 86. Stjepanović -), Simić 7, Mujakić 6, Ilić 6,5, Šehović 6 ( od 68. Nikolić 7), Kovač 7 (od 85. Vukotić -), Šćekić 6,5, Kalulu 7, Zubairu 7 (od 52. Goh 6), Đ. Jovanović 6 (od 68. Natho 7).

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.