Nikolić: Okrenuti i Rusiji i Evropi
INTERVJU
Srbija bi, kako to vidi Tomislav Nikolić, predsednik Srpske napredne stranke, u spoljnoj politici pre svega trebalo da bude okrenuta Ruskoj Federaciji, Kini, Indiji, Brazilu i arapskim zemljama, ali i prema Evropskoj uniji. Problem je u tome što, kako on vidi, srpska vlast nije dobro izbalansirala prioritete posle oktobra 2000. godine, zbog čega je sad i „Boris Tadić podeljen kao ličnost, jer bi trebalo da se priključi nama u potpunoj podršci saradnji sa Rusijom, ali kod njega ne postoje dva puta, nego samo jedan – ili EU ili Rusija”.
Spoljnu politiku vodi Boris Tadić. Trebalo bi da je vodi vlada, pa da ponekad ovlasti i predsednika republike da nešto obavi. On je, međutim, kao predsednik najveće stranke u vladajućoj koaliciji, baš kao što je to činio i Milošević, potpuno preuzeo spoljnu politiku. A i ministar spoljnih poslova je iz njegove stranke, pa to može. Trenutno, on je više na strani EU, ali će ga život naučiti da treba više da se okrene Rusiji. Vidi se već Tadićeva javna evolucija.
U kom smislu?
U smislu da je prešao put od slogana „Evropa nema alternativu” do nastupa Vuka Jeremića koji naiđu čak i na osudu zapadnih diplomata. To je Tadićeva evolucija od čoveka koji prihvata sve što se traži da bi Srbija ušla u EU, od čoveka koji je govorio „Neprihvatljiva mi je nezavisnost Kosova i Metohije, ali neću da vas lažem, nisam optimista, pre će da bude nezavisno, nego u sastavu Srbije”, do čoveka koji kaže da nema razgovora o nezavisnosti Kosova i Metohije.
Da li u tome možda vidite okretanje Rusiji?
Govorim samo o tome šta u javnosti može da se nasluti iz nekih poteza Borisa Tadića, odnosno Vuka Jeremića. Istovremeno, Boris Tadić se, istina blago, suprotstavlja nastojanjima Dinkića i Čede Jovanovića da se potpuno prekine saradnja sa Rusijom u oblasti naftno-gasnog sporazuma. Ali nije tako energičan u odbrani tog sporazuma, kao što je energičan kad su neka druga pitanja na dnevnom redu. Vidi se da i on ima nekakvih kočnica i zadrški, o kojima ne izveštava ni građane Srbije, niti narodne poslanike i političare. Po tom pitanju veoma je sličan ranijim predsednicima, posebno Slobodanu Miloševiću.
Da li misliste da to ima veze sa evropskom orijentacijom DS-a, za koju u ovoj stranci tvrde da je i dalje primarna?
Tadićeva evropska orijentacija je nesporna. Međutim, svestan toga da smo veliki deo političkog prostora preuzeli mi iz Srpske napredne stranke, Tadić ne želi da ispusti institucionalnu saradnju sa Ruskom Federacijom, koja mu je jedino i dostupna. On je i dalje potpuni privrženik EU. Mislim da bi sad bio spreman da ispuni i neke uslove koje ne ispunjava.
Na šta mislite?
Meni sve ovo liči na zamagljivanje situacije u vezi sa Kosovom. Za proces pred Međunarodnim sudom pravde, ako se završi nepovoljno, on neće moći da kaže da je bio loš. Reći će: „Vidite koliko sam se borio, pa su me napadali, pljuvali, ali ne može…”. Kosovski problem je jedini uslov za ulazak u EU. Mladića će, ako mu bude dostupan, za sekundu da uhapsi. To je očigledno. Niti će da ga grize savest, niti ima problem ako ga neko pita zašto je uhapsio Mladića. Ali to sa Kosovom i Metohijom postaje adut koji ne sme da zanemari ako želi da pobeđuje na izborima, zato što smo se pojavili mi naprednjaci . A ako se ovako nastavi, nećemo imati preveliki otpor Zapada. I njima se više smučilo da gledaju jednu stranku u svim porama vlasti.
Mislite da je okretanje Rusiji u vezi sa ruskom podrškom u borbi za Kosovo?
Rusi žele da podrže Srbiju do mere do koje to Srbija želi. Rusija je Srbiji neophodna i kao garant i kao zaštitnik i kao glavni izvor sirovina, energenata, ruda i kao glavno tržište.
A da li je i Brisel potreban Srbiji u istoj meri?
Jeste potreban, ali ne u tolikoj meri. Srbija i sad živi bez Brisela, a stala bi sutra bez Rusije. Srbija je u osam godina postala ovisnik o EU, ali nikad u meri da od toga zavisi život. Ovisnici su postale velike kompanije, finansijski sektor, banke, osiguranja, vlada…
Možda će se Boris Tadić okrenuti Rusiji onda kad SNS uđe u vladu?
Prvo bismo morali da imamo izbore, a onda bismo morali da odlučimo sa kim ćemo u tu vladu.
A na osnovu čega Ivica Dačić govori o rekonstrukciji vlade?
I meni je to zanimljivo. Ubeđen sam da je to pokušaj da se smanji naš ugled i entuzijazam građana u odnosu na formiranje SNS-a.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


