Zatvor ne poništava dug
Neplaćanje alimentacije može dužnika odvesti u zatvor, ali ni tada on neće biti oslobođen obaveze izdržavanja deteta. Samo pred Prvim i Drugim osnovnim sudom u Beogradu trenutno je u toku osamdeset suđenja zbog krivičnog dela nedavanje izdržavanja.
Zaprećena kazna je novčana ili zatvor do dve godine, ali u praksi, kako kažu advokati sa kojima smo razgovarali, najčešće se izriču uslovne osude. Značajan je i broj slučajeva u kojima se tužilaštvo odlučuje da primeni institut oportuniteta krivičnog gonjenja.
Prema zvaničnoj statistici, pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu pokrenut je 61 postupak zbog nedavanja izdržavanja od početka prošle i tokom prva četiri meseca ove godine. Do sada je 27 postupaka pravnosnažno okončano – u 11 predmeta su izrečene uslovne osude, u 10 kazne zatvora, u jednom predmetu izrečen je rad u javnom interesu, a u ostalim rešenim predmetima su donete oslobađajuće presude i rešenja o obustavi postupka.
U istom periodu, u Drugom osnovnom sudu formiran je 81 predmet zbog nedavanja izdržavanja, a rešeno je 34.
Advokatica Marina Mlađenović kaže da se u njenoj praksi tužilaštvo u većini slučajeva opredeljuje za primenu oportuniteta.
– Sudije i tužioci uvek vode računa o najboljem interesu deteta i zbog toga izbegavaju zatvorsku kaznu. Jer ako otac koji je dužan da plaća alimentaciju ode u zatvor, on će imati manje mogućnosti da plati dug, ali i da plaća alimentacije koje tek dolaze. Zatvorska kazna ga ne oslobađa ove obaveze. Zato se čak u mnogim slučajevima i ne podnosi optužni predlog već se odmah ide na primenu oportuniteta – kaže Marina Mlađenović.
Neplaćene alimentacije automatski se pretvaraju u dug koji će biti kad-tad naplaćen u izvršnom postupku. Pitanje je samo da li će drugi roditelj, sa kojim dete živi, podneti predlog za izvršenje. U trenutku kada je podneta krivična prijavu zbog nedavanja izdržavanja, kažu advokati, obično se pronađe način da se isplati dug.
Ima očeva koji zaista nisu u stanju da redovno plaćaju alimentaciju, ali nezaposlenost ne može biti „alibi”. Dug se može naplatiti iz imovine.
– Čak i kada je otac potpuno lišen roditeljskog prava, njegova obaveza izdržavanja ne prestaje do punoletstva deteta, pa i duže, do 26. godine ako dete studira, s tim što svake godine mora da priloži potvrdu o redovnom školovanju – ističe advokatica koja nam je ispričala nekoliko primera iz prakse, pa želi da njeno ime ostane poznato redakciji, kako se akteri suđenja ne bi prepoznali.
– Obično se za ovo krivično delo izriču uslovne osude, ali imala sam u praksi i nekoliko slučajeva kada su izrečene kazne zatvora od šest meseci. U jednom od tih slučajeva bilo je očigledno da otac namerno izbegava plaćanje alimentacije, iako ima redovne i vrlo dobre prihode. Ako vozi skup automobil ili kupuje stan na ime nove supruge sa kojom je zasnovao novu porodicu, onda je očigledno da grubo zanemaruje obavezu prema deci iz prethodnog braka. Na sudu se obično pokaže da je u ovakvim slučajevima postojala očigledna namera da se alimentacija ne plaća i da je reč o manipulatorima – kaže advokatica koja je zastupala interese dece kao poverilaca izdržavanja.
Ističe da ima i majki koje manipulišu decom i svete se bivšem mužu tako što mu ne omogućavaju ili otežavaju da viđa dete onako kako je to određeno sudskom odlukom prilikom razvoda. Kada se bivši muž ponovo oženi, tada neke žene počnu da manipulišu decom, što ponekad rezultira da očevi prestaju da daju izdržavanje, uz prećutnu ili jasnu poruku – platiću kada mi dozvoliš da viđam dete.
Ako zasnuju novu porodicu i dobiju decu sa drugom ženom, očevi najčešće traže od suda da se iznos alimentacije smanji zbog promenjenih životnih okolnosti i povećanih troškova života. Međutim, sa druge strane, i majke traže povećanje alimentacije zbog promenjenih okolnosti, kao što su uvećani troškovi zbog vanškolskih aktivnosti, ekskurzija ili drugih potreba dece. Takva okolnost može biti i ako majka izgubi posao. Sa druge strane, očevi dužnici često smatraju da njihovim bivšim ženama pomažu roditelji – bake i deke. Tako često i pred sudom zamenjuje teze, jer bake i deke po zakonu nisu dužne da izdržavaju unučad. Roditelji, međutim, uvek imaju obavezu izdržavanja dece.
Naši sagovornici ističu da se kao dužnici ponekad pojavljuju i majke, u slučajevima kada je starateljstvo povereno ocu i deca žive sa ocem. Često i majke dužnici smatraju da njihovu decu, pored bivšeg muža, treba da izdržavaju i njegovi roditelji.
– Muškarci najčešće smatraju da žene troše alimentaciju na sebe, na šminku i garderobu, a zanemaruju činjenicu da su detetu potrebni hrana, odeća, pa novac za sportsku opremu, ukoliko trenira neki sport, kao i za druge aktivnosti, hobije, ali i za ekskurzije. Samohrane majke često od svojih mesečnih primanja jedva mogu da podmire mesečne račune i troškove stanovanja – kaže advokat.
Sudovi nemaju konkretan podatak koliko se neplaćenih alimentacija prinudno naplati u izvršnom postupku, zato što se alimentacija u izvršnoj materiji vodi kao bilo koji dug, odnosno potraživanje. Posao naplate poverava se javnim izvršiteljima.
– Ako dug za alimentaciju iznosi nekoliko hiljada evra – prodaće se automobil dužnika. Ako je zaposlen, prinudno izvršenje može da se primeni i na njegov lični dohodak, i to čak do 50 odsto plate. Osim toga, javni izvršitelj može da izvrši popis i zaplenu stvari koje se mogu prodati da bi se naplatila alimentacija, kao što su umetničke slike, nakit, televizori, muzički stubovi. Sve je isto kao u svakom drugom izvršnom postupku kada mora da se namiri potraživanje – objašnjava naša sagovornica.
Samo jedan drastičan slučaj neplaćanja alimentacije završio je pred Evropskim sudom u Strazburu. U predmetu „Ristić protiv Srbije” sud je 2011. godine doneo odluku da Srbija iz svog državnog budžeta isplati sumu od ukupno 2.600 evra za dvoje dece, brata i sestru, zbog toga što je zastareo krivični postupak protiv njihovog oca, koji nijednom tokom 11 godina posle razvoda nije platio alimentaciju. Na ime pretrpljene štete deca su tražila deset puta veći iznos.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.