Putovanje vredno bilion dolara
Donald Tramp je ne jednom potvrdio da su interesi biznisa ključni faktor njegove spoljne politike. Kao i u prvom mandatu, prvo putovanje vodi ga u jednu od najbrže razvijajućih ekonomija Grupe 20, kod prvog svetskog izvoznika nafte i najvećeg kupca američkog naoružanja, u Saudijsku Arabiju.
„Fokus ovog putovanja je biznis. To nešto govori”, kaže Ričard Haas, diplomatski veteran iz Saveta za spoljne poslove.
Otkriva se da je ovo prva administracija u modernoj eri čiji je pristup svetu mahom ekonomija i biznis, a ne strategija i diplomatija. Tramp ne krije šta je svrha putovanja: novac.
„Rekao sam da ću ići ukoliko plate bilion dolara američkim kompanijama, mislim na nabavke u naredne četiri godine od bilion dolara”, izjavio je predsednik i zahvalio Saudijcima čiji je novac godinama tiho plovio prema kompanijama u vlasništvu Trampa, njegove porodice i drugih iz njegove orbite. Saudijski prestolonaslednik i de fakto vladar, princ Muhamed bin Salman, u januaru je govorio o nižoj, ali ne manje impresivnoj sumi. On je tada saopštio nameru da kraljevina tokom naredne četiri godine u SAD investira 600 milijardi dolara pre svega u sektore vojne industrije, istraživanja svemira, razvoja veštačke inteligencije i nuklearne energije.
Kada je bio u Rijadu 2017. Tramp je najavio saudijske investicije vredne 350 milijardi dolara. Sada želi bilion. „Ovoga puta oni su bogatiji, a svi mi smo postali stariji.” Bio bi to vrhunac saradnje dve zemlje koje su strateške odnose uspostavile odmah po otkriću nafte u Saudijskoj Arabiji 1933. Saradnja danas počiva na političkom savezništvu, uzajamnim investicijama i zajedničkim ekonomskim interesima.
Amerika je prva uvozna i druga izvozna destinacija Saudijske Arabije koja je najveći trgovinski partner SAD na Bliskom istoku. Više od 500 američkih kompanija ima ulaganja u kraljevini, dok je broj zajedničkih firmi dostigao 609.
„SAD nemaju rivala u nekoliko ključnih sektora, poput finansijskih tržišta i inovacija, pa je logično da Saudijci investiraju u Ameriku”, pojašnjava ministar za investicije Halid el Falih, podsećajući da je i kraljevina suočena sa snažnim rastom investicija u čemu prednjače privatni sektor i Javni investicioni fond. Rijad se istovremeno predstavlja kao važan diplomatski igrač na svetskoj sceni. Bio je u februaru domaćin prvih razgovora američkih i ruskih zvaničnika oko mira u Ukrajini, a potom je ugostio i američke i ukrajinske pregovarače u Džedi. „Održavajući stratešku neutralnost, Saudijska Arabija se pozicionirala kao posrednik od poverenja između Rusije, Ukrajine i SAD”, kaže saudijski politički analitičar Mubarak el Ati.
Iako će biznis biti prvi na agendi, nezaobilazna su pitanja obnovljenog rata u Gazi, iranskog nuklearnog programa i Trampove namere da isposluje normalizaciju odnosa Saudijske Arabije i Izraela. To što ne putuje za Izrael, jeste iskaz Trampove želje da mu premijer Benjamin Netanjahu ne pokvari drugi zalivski debi. Gotovo je izvesno da će se potvrditi paket kupovine američkog naoružanja vredan stotinu milijardi dolara, a Tramp će tokom posete svakako pokušati da kešira njegovu ličnu podršku kraljevini koja datira iz vremena pre nego što je 2017. prvi put ušao u Belu kuću.
Tokom kampanje dve godine ranije, Tramp je izjavio: „Saudijska Arabija, odličan sam sa svima njima. Oni od mene kupuju stanove. Potroše 40, 50 miliona. I ja treba da ih ne volim? Veoma ih volim.”
Trampov zet Džered Kušner je ubrzo posle izbora 2016. uspostavio bliske odnose sa saudijskim prestolonaslednikom koji je tada bio ministar odbrane. Amerikanac je profitirao finansijski, Saudijac politički.
Mesec dana posle Trampove posete, princ Salman je izvršio dvorski udar, uklonio potencijalne rivale za presto, i sebi dodelio titulu prestolonaslednika. Tvrdi se da je Tramp tada rekao Kušneru: „Postavili smo našeg čoveka na vrh.”
Američka podrška nije bila uskraćena ni u vreme kada je princ, uz mnogo dokaza, bio optužen da je naručio ubistvo disidentskog novinara Džamala Kašogija. „Spasao sam mu zadnjicu”, poverio se Tramp novinaru Bobu Vudvordu. „Uspeo sam da ga Kongres ostavi na miru.”
Blizu sedam godina posle Kašogijevog surovog ubistva, Saudijci su Trampa i njegovu porodicu zasuli kešom. Kušnerova kompanija dobila je iz saudijskog investicionog fonda, koji kontroliše princ Salman, dve milijarde dolara. Firma bivšeg Trampovog ministra finansija dobila je milijardu.
Kada je Tramp ponovo izabran, saudijski novac krenuo je ka starim adresama. U decembru je Trampova korporacija saopštila da su dva saudijska projekta dobila pravo da koriste njen brend.
Mnogo je poslova u izgledu kada Tramp posle Saudijske Arabije otputuje za Katar i Emirate. Možda će nekome sve ličiti na gigantski konflikt interesa, ali Tramp će, uklapajući privatne biznis interese u spoljnu politiku, profitirati od turneje vredne bilion dolara. Možda će cenu platiti interesi američke nacionalne bezbednosti, ali to je Tramp. On svet posmatra kao globalno tržište nekretnina.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


