Sud odbio predlog da Vasiću odredi pritvor
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu odbio je predlog tužioca za organizovani kriminal da Goranu Vasiću, v. d. direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, odredi pritvor. Odlukom sudije, Vasiću je izrečena mera zabrane prilaženja, sastajanja ili komuniciranja sa svedocima. Ukoliko prekrši izrečenu meru, Vasiću može da bude određen pritvor.
V. d. direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, podsetimo, priznao je na saslušanju u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal da je prekoračenjem granice svog službenog ovlašćenja falsifikovao Predlog za donošenje odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra za zgradu Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu, u Ulici kneza Miloša.
Dok ovdašnja stručna javnost kreira scenario za obnovu zdanja Generalštaba u beogradskoj Ulici kneza Miloša oštećenog u NATO bombardovanju 1999. gde Džared Kušner, zet predsednika SAD Donalda Trampa, sa partnerima planira da gradi luksuzni stambeno-poslovni kompleks vredan 500 miliona dolara, posle hapšenja Vasića, kako piše „Njujork tajms”, Kušnerova kompanija „Afiniti partners” suočava se sa neprijatnom komplikacijom.
Kompanija je saopštila da nije imala nikakvu ulogu u preispitivanju kulturnog statusa lokacije, da radovi još nisu počeli i da je sudbina projekta sada neizvesna.
– Danas smo iz medijskih izveštaja saznali da je bivši zvaničnik srpske vlade, koji nema nikakve veze s našom firmom, navodno falsifikovao dokumenta u vezi sa statusom zaštićenog spomenika u okviru projekta „Beogradski trg”. Istražićemo ovaj slučaj i doneti odgovarajuće naredne korake – preneo je „Njujork tajms” saopštenje „Afiniti partnersa” u tekstu objavljenom prekjuče.
Prestižni američki list podseća na to da je projekat dobio preliminarnu saglasnost srpske vlade prošle godine, čak i pre nego što je zvanično ukinut status spomenika kulture kompleksu bivšeg Ministarstva odbrane, odnosno Generalštaba i da je u Srbiji mogućnost da se istorijski kompleks sruši i zameni luksuznim hotelom koji koristi američki predsednik izazvala ogorčenje.
Ugovor o revitalizaciji oštećenog ansambla zgrada arhitekte Nikole Dobrovića koji je od 2005. do novembra 2024. bio spomenik kulture, Kušnerova kompanija „Afiniti global divelopment” potpisala je sa Vladom Srbije prošlog maja. Tada je, kako je rekao ondašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je u ime vlade potpisao ugovor, država zemljište iznajmila na 99 godina. Investitor, prema ugovoru, ima obavezu da na istoj parceli izgradi memorijalni kompleks posvećen svim žrtvama agresije NATO-a iz 1999.
Tako je potvrđeno pisanje „Njujork tajmsa”, koji je u martu prošle godine objavio da bi Kušnerova kompanija trebalo da dobije u zakup lokaciju bombardovanog Generalštaba na 99 godina bez naknade na kojoj bi zidala luksuzni hotelski i apartmanski kompleks, kao i spomen-obeležje i muzej. Država bi, naveo je „Njujork tajms”, prema predlogu ugovora trebalo da dobije 22 odsto profita. Ričard Grenel, nekadašnji specijalni izaslanik predsednika Trampa za dijalog Beograda i Prištine, u intervjuu za „Politiku” prošlog marta kazao je da bi središte višenamenskog projekta svetske klase na lokaciji Generalštaba bio Memorijal kao mesto sećanja na njegovu istoriju. Tada su se pojavili i prvi trodimenzionalni prikazi budućeg kompleksa koje je na svojim nalozima na društvenim mrežama podelio Kušner, a početkom ove godine na sajtu „trumpbelgrade.com” najavljeno da na leto počinje pretprodaja nekretnina na jednoj od najboljih lokacija u prestonici.
Kako je na njima prikazan budući luksuzni kompleks, nema sumnje da će objekti Generalštaba biti porušeni, što je ujedinilo stručnu javnost u borbi da spreči da se jedinom izgrađenom Dobrovićevom delu u Srbiji ukine status spomenika kulture, odnosno da on bude porušen umesto da se obnovi tako da mu se vrati izvorna spoljašnjost. Gotovo da nije bilo strukovne organizacije koja nije potpisala apel, odnosno deklaraciju u kojoj su zahtevali da ansambl Generalštaba i Ministarstva odbrane u Ulici kneza Miloša bude kategorisan u status kulturnog dobra od izuzetnog značaja za državu, da mu se zadrži upravno-administrativna namena...
Ono protiv čega su se struka i deo javnosti mesecima borili usledilo je u novembru prošle godine kada je Vlada Srbije ukinula status spomenika kulture Generalštabu i taj kompleks izuzela iz područja zaštićene prostorno kulturno-istorijske celine Ulice kneza Miloša. Pre toga direktorke gradskog i republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture podnele su ostavke.
Mali: Bez komentara dok traje istraga
Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali kazao je juče da je u toku istraga u vezi sa prestankom svojstva kulturnog dobra za zgrade Generalštaba i da bi svaki komentar na tu temu mogao da se protumači kao mešanje u rad tužilaštva i postupak.
– Neka oni rade svoj posao, pa kada završe, mi ćemo znati šta i kako je, eventualno tada možemo da reagujemo. Ne bih sada davao nikakve komentare i iskaze da ne bi na bilo koji način oni rekli da utičem na njihovu istragu i njihov postupak – kazao je Mali, a preneo Tanjug. Na novinarsko pitanje da prokomentariše pisanje „Njujork tajmsa” na temu Generalštaba, Mali je dodao da neće da komentariše to što je pisao američki list.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.