Subota, 25.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Merc: Imamo stalne tenzije sa Francuskom oko programa borbenih aviona

Merc: Imamo stalne tenzije sa Francuskom oko programa borbenih aviona
(Фото EPA-EFE/CHRIS KLEPONIS)

Nemački kancelar Fridrih Merc danas je ponovio da podržava evropski program borbenih aviona nove generacije, ali je priznao da postoje stalne tenzije sa Francuskom oko načina na koji je projekat struktuiran.

Merc je rekao da je u redovnom kontaktu s francuskim predsednikom Emanuelom Makronom u vezi s projektom, koji vredi više od 100 milijardi evra i koji je opterećen kašnjenjima i unutrašnjim borbama oko podele posla i prava intelektualne svojine.

Govoreći zajedno sa generalnim sekretarom NATO-a Markom Ruteom u Berlinu, Merc je rekao da je posvećen poštovanju ranijih sporazuma sa Parizom i Madridom o budućem borbenom vazdušnom sistemu, inicijativi vrednoj više milijardi evra, čiji je cilj početak zamene trenutnih flota borbenih aviona do 2040. godine, prenosi "Politiko".

"Apsolutno želim da se držimo sporazuma koje smo postigli sa Francuskom i Španijom u vezi sa FCAS-om (Future Combat Air System)", rekao je Merc, nazivajući ga "dobrim projektom za evropsku odbranu".

Kako je dodao ti avioni su potrebni kako bi ispunili "operativne zahteve Nemačke".

Mercovi komentari dolaze u vreme zategnutijih odnosa između Berlina i Pariza nakon što su francuski industrijski igrači insistirali da preuzmu 80 odsto rada na ključnom elementu programa – borbenom avionu sledeće generacije – što je izazvalo uzbunu unutar nemačke industrije i vlade, prenosi RT Balkan.

Merc je priznao da prekogranični sporovi ostaju nerešeni.

"Odlučili smo da ovo pitanje konačno razjasnimo u narednih nekoliko meseci", rekao je Merc govoreći o onome što je nazvao "diskusijama u Francuskoj".

"Različiti pogledi o sastavu ovog konzorcijuma još nisu rešeni", dodao je.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.