Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
POŽARI NA ATICI NE JANjAVAJU

Evakuisano 16 naselja

Evakuisano 16 naselja
(Фото EPA-EFE/YANNIS KOLESIDIS)

 Od našeg dopisnika

Atina: Požar koji je je juče popodne izbio u Keretei na jugo-istočnom delu Atike proširio se i na zapad i pored nadljudskih napora desetine vatrogasaca koji su cele noći učestvovali u gašenju. Situacija je dramatična, evakuisano je 16 naselja, od jutros desetine aviona i helikoptera pokušavaju da obuzdaju vatrenu stihiju i spreče da požar krene severnije, prema gusto naseljenim mestima tridesetak kilometara udaljenih od Atine. Na terenu je 200 vatrogasaca i isto toliko vatrogasnih volontera.

Novo žarište izbilo je jutros u mestu Agio Nikolaos i nedaleko os Anavisosa, stanovnicima je upućen apel da napštaju domove i kreću se prema Atini. Do sada je evakuisano 385 ljudi ali sudeći po trenutnoj situaciji, žestini vetra koji će po rečima meteorologa duvati tokom dana ali i narednih dana, postoji opasnost da se plamen proširi, da se zatvore putevi koji vode prema jugu Atike koji su i sada delimično prohodni.

Noć je iza sebe ostavila hiljade hektara uništene šume i rastinja, izgorele su desetine kuća i još se ne zna prava slika na terenu, jedan stanovnik Keratee je nastradao u požaru jer nije uspeo da se na vreme evakuiše. Grčka policija je rasporedila jake snage kako bi pomogla u evakuaciji i organizovala saobraćaj. Obalska straža je postavila tri plutajuća plovila kod obale Paleo Fokeje na jugo-zapadu  Atike  kako bi pomogla  evakuaciji. Na terenu je 12 ambulantnih vozila, dve mobilne jedinice hitne pomoći.

Požar koji je izbio na Peloponezu kod Ilije je trenutno pod kontrolom ali je već stradalo na desetine kuća, evakusan veliki broj ljudi.

Grčka ostaje u visokom riziku od požara jer su temperature visoke, uglavnom između 35 i 38 stepeni, najveća opasnost je izuzetno jak vetar koji menja pravac i otežava gašenje.    

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.